Ważna zmiana dla korzystających z NC+ Go, Ipla.tv, Player.pl, Netflix. Od 1 kwietnia nowe reguły. O tym trzeba wiedzieć

Robert Kędzierski
Wszystkich, którzy podczas wyjazdu za granicę chcieliby korzystać z wykupionego w Polsce serwisu VoD, czeka miłe zaskoczenie. Od 1 kwietnia dostęp do tego typu usług będzie możliwy również spoza Polski.

Od 1 kwietnia zmieniają się zasady dotyczące dostępu do treści wideo w ramach wykupionych usług VoD. Użytkownicy takich serwisów takich jak NC+ Go, HBO Go, Ipla.tv, Player.pl, Netflix, Showmax, będą mogli oglądać wykupione treści również podczas pobytu za granicą. 

Decyzją Unii Europejskiej zniesiono bowiem tzw. geoblokowanie, czyli uniemożliwianie dostępu do treści użytkownikom usług wideo, którzy nie znajdują się na terytorium Polski. 

Film, serial, mecz bez ograniczeń

Nowe przepisy nie precyzują, jakie konkretnie rodzaje programów przestaną być objęte limitem geograficznym. Oznacza to, że dostęp do dowolnej usługi wideo, za którą trzeba było zapłacić abonament - serial, film, mecz, który jest dostępny z poziomu danej usługi w Polsce - powinien być też możliwy za granicą. 

Do tej pory, korzystać z usługi poza Polską mogli jedynie użytkownicy serwisów globalnych, takich jak Showmax czy Netflix. Najczęściej jednak tacy użytkownicy byli przełączani na "lokalną" wersję serwisu - nie zawsze mogli korzystać z jego polskojęzycznej wersji.

Ważne, gdzie dokonano zakupu

Dla operatorów usług najważniejsze będzie to, gdzie dokonano zakupu usługi, jak za nią zapłacono. Jeśli transakcja została zawarta z terytorium naszego kraju wtedy użytkownik uzyska dostęp do niej podczas przebywania za granicą. 

Czytaj też: HBO Go bez umowy - teraz to możliwe. Od 1 kwietnia również podczas zagranicznych wyjazdów

Podobnie jak w przypadku zniesienia roamingu telefonicznego i w przypadku usług wideo, nie można przesadzać z czasem korzystania z usługi za granicą. Dlatego możliwe, że serwisy VoD będą weryfikować, czy użytkownicy nie nadużywają możliwości korzystania z serwisu. 

Piraci pod presją

Zniesienie geoblokowania spowoduje, że użytkownicy nie będą już zmuszeni do sięgania po nielegalne sposoby na oglądanie treści, do których mają dostęp w kraju. Zniknie też, stosowana przez niektórych, konieczność stosowania VPN, które "oszukują" serwery nadawców poprzez udostępnianie użytkownikom polskich numerów IP. 

Jak donosi serwis Psych.org według Komisji Europejskiej z uwolnionych usług wideo może skorzystać nawet 29 mln osób, czyli 5,7 proc. unijnych konsumentów. Według przewidywań w roku 2020 osób korzystających z serwisów VoD podczas wyjazdów ma być ponad dwa razy więcej - nawet 72 mln. 

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o: