Google w błyskawicznym tempie likwiduje kolejną usługę. Użytkownicy mają mniej niż dwa tygodnie

Robert Kędzierski
Google poinformował, że wkrótce nie będzie już można skracać linków do adresów internetowych za pomocą usługi goo.gl. Alternatywa, którą proponuje gigant internetu ma być lepiej dostosowana do zachowań użytkowników.

Google informuje, że po 13 kwietnia nie będzie już można generować linków za pomocą usługi goo.gl. Służy ona do skracania adresów internetowych zamieniając trudne do publikowania, długie adresy na dużo wygodniejsze np. goo.gl/Y5VIoG. 

embed

Linki, które zostaną wygenerowane za pomocą usługi będą jeszcze niemal rok - do 30 marca 2019 roku. Usługa działała od roku 2009. 

Nowa usługa, nowy standard

Google motywuje swoją decyzją wprowadzeniem zupełnie nowej usługi. Chodzi o Firebase Dynamic Links (FDL). Ma być znacznie lepiej przystosowana do potrzeb użytkowników. Jeden link pozwoli bowiem kierować do różnych adresów w zależności od tego na jakim urządzeniu jest otwierany. Google zastępuje więc dość prostą usługę, ale całkiem wygodną usługę, bardziej inteligentną. Linki FDL są na tyle inteligentne, że mogą kierować użytkowników w inne miejsca biorąc pod uwagę wersję systemu operacyjnego, język, rodzaj urządzenia. FDL będzie więc łatwiejszy w zaawansowanej, personalizacji. To narzędzie lepiej dostosowane do potrzeb użytkownika korzystającego coraz częściej z urządzeń mobilnych. 

Użytkownikom i programistom będzie łatwiej

Dla użytkowników może to oznaczać większą wygodę. Programista będzie mógł na przykład umieścić na swojej stronie jeden link z napisem "Pobierz". Użytkownik nie będzie musiał szukać swojej wersji systemu, urządzenia, języka - pobieranie aplikacji,  dokumentacji, sterowników może być znacznie łatwiejsze. 

FDL działają też wewnątrz aplikacji. Uproszczą więc nawigację, płatności, korzystanie z aplikacji i usług zewnętrznych.

FDL pozwoli tworzyć na spersonalizowane, dynamiczne linkiFDL pozwoli tworzyć na spersonalizowane, dynamiczne linki Fot. Google

Czytaj też: Google podjął decyzję. Tego rodzaju usług i produktów już nie reklamuje. 

Decyzja Google może pomóc w uporządkowaniu serwisów internetowych i aplikacji. Linki staną się bardziej inteligentne, lepiej dopasowane do użytkownika, a to powinno zaoszczędzić mu czasu. 

FDL wydaje się trudniejsze w konfiguracji, z goo.gl korzystać można bez eksperckiej wiedzy. Na szczęście inne skraczacze linków nadal działają. Użytkownicy mogą więc przesiąść się na Bitly, Ow.ly, Is.gd, AdF.ly, czy Bit.do.

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o: