Najtańsze laptopy do 1200 zł. Ta półka cenowa to sztuka kompromisu, jednak wybór jest spory

Na zakup przenośnego komputera zazwyczaj przeznaczamy od ok. 2 tys. zł wzwyż. Nie każdy jednak potrzebuje drogiego sprzętu. Co, jeśli laptop ma służyć jedynie do przeglądania internetu i korzystania z pakietu biurowego? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze najtańszych urządzeń.

Okazuje się, że w wielu przypadkach wydawanie kilku tysięcy złotych nie jest konieczne - wszak nawet mało wydajne podzespoły podołają najprostszym zadaniom. Najtańsze komputery przenośne znajdziemy w sklepach już za ok. 1000 - 1200 zł. Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Laptop czy hybryda?

Na początek warto rozważyć czego tak naprawdę potrzebujemy. Na rynku możemy zarówno klasyczne konstrukcje lub laptopy z odczepianym ekranem.

Te pierwsze zazwyczaj są nieco bardziej wydajne i większe. Te drugie to królują w podróży. Są bardzo lekkie, poręczne i zmieszczą się niemal wszędzie. Na dodatek można wykorzystać je w roli tabletu oglądając film w pociągu czy prezentując zdjęcia z urlopu.

Laptopy do 1200 złLaptopy do 1200 zł fot. Materiały Partnerów

 

Podstawowa specyfikacja

Nie ma się co łudzić. Korzystanie z laptopa za 1000 czy 1200 zł to sztuka kompromisu. Procesory, w które producenci wyposażają takie konstrukcje oferują zazwyczaj podobną wydajność wystarczającą do przeglądana stron w internecie. Najczęściej jest to jeden z modeli Intela, np. Celeron czy Atom w połączeniu ze zintegrowaną karą graficzną.

Na tej półce cenowej wszechobecne są komputery z 2 GB pamięci RAM, która w większości sytuacji nie wystarczy do komfortowej pracy. Warto zadbać zatem, aby zdecydować się na laptopa z 4 GB RAM. Takich jest na rynku nieco mniej, ale i tak z łatwością znajdzie się przynajmniej kilkanaście modeli.

Laptopy do 1200 złLaptopy do 1200 zł fot. Materiały Partnerów

Rodzaj i rozdzielczość ekranu

Niestety osoby chcące wykorzystać taniego laptopa do konsumpcji multimediów muszą iść na duży kompromis. W cenie poniżej 1200 zł dominują matryce TN o słabym odwzorowaniu kolorów, kontraście i niskiej rozdzielczości.

Dominują raczej propozycje z panelami HD, jednak nieliczne modele, jak np. Lenovo Ideapad 320-15 E2-9000 mogą pochwalić się rozdzielczością Full HD. Na wyróżnienie zasługuje też Kiano Elegance 13.3, który wyposażono w panel (również Full HD) wykonany w znacznie lepszej technologii IPS.

Warto zastanowić się jaka przekątna ekranu jest potrzebna. Wybór jest duży - od ok. 10 do ponad 15 cali. Im mniejszy wyświetlacz, tym większe zagęszczenie pikseli. Można więc powiedzieć, że obraz na małym ekranie będzie wyglądał nieco lepiej.

Kiano Elegance 13.3Kiano Elegance 13.3 fot. Kiano

Z Windowsem czy bez?

Na koniec warto zwrócić uwagę na jedną, niezwykle istotną kwestię. Nie każdy komputer, który znaleźć można w sklepach ma zainstalowawszy system operacyjny. Łatwo wpaść w taką pułapkę kupując niezłego laptopa w bardzo atrakcyjnej cenie.

Koszt zakupu Windowsa to kolejne kilkaset złotych. Taka oferta jest więc skierowana dla osób chcących postawić na jedną z dystrybucji Linuxa lub posiadających już licencję na produkt Microsoftu.