Oszuści podszywają się pod redakcję Next Gazeta.pl. Pod żadnym pozorem nie klikajcie w te linki

Robert Kędzierski
W sieci pojawiła się fałszywa wersja strony Next Gazeta.pl. Oszuści skopiowali wygląd naszej witryny i przekonują, że można otrzymać nowego iPhone'a za 1 euro. To jednak zwykłe oszustwo.

Z przykrością musimy poinformować naszych Czytelników, że w sieci pojawiła się fałszywa kopia strony Next Gazeta.pl. Ktoś skopiował wygląd naszej witryny i opublikował fałszywy artykuł opisujący rzekomą promocję na iPhone'a X. 

Cena wynosząca zaledwie 1. euro miałaby wynikać z problemów ze sprzedażą najnowszego flagowca Apple.

Apple może odzyskać polskich użytkowników przez zaoferowanie im iPhona w wyjątkowo niskiej cenie i uczynić z nich stałych klientów Apple, którzy przekażą tę informację w kręgu swoich znajomych.

- ma przekonywać dyrektor firmy dystrybucyjnej "współpracującej z Apple".

Ofiary do dokonania transakcji ma przekonywać fałszywa rekomendacja.

Na początku sądziłem, że to kolejny przekręt internetowy, ale później trochę poczytałem i zorientowałem się, że BHander to legalna firma dystrybucyjna i partner Apple’a. Zdecydowałem, że zaryzykuję 1€, w końcu to mniej niż koszt jednej kawy. 5 dni później, sprawdziłem skrzynkę pocztową i ucieszyłem się, gdy zobaczyłem w niej błyszczące, nowe pudełko z logo Apple’a

Oszustwo uwiarygodniać ma również rzekoma opinia dziennikarza Next.gazeta.pl. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w artykule nasza redakcja miała zamówić iPhone'a i faktycznie go otrzymać. To oczywiście całkowita nieprawda. 

Komentarze, które pojawiają się pod fałszywym artykułem również są sfałszowane -  nie pochodzą z naszego systemu komentarzy.

Uwaga na linki w "artykule"

Fałszywy "artykuł" kieruje do strony przypominającej sklep internetowy. Po podaniu imienia, nazwiska i adresu trzeba jeszcze wprowadzić dane karty płatniczej. 

Fałszywy sklepFałszywy sklep źródło: est-offers-for-you2

Dlaczego nie warto ryzykować?

Ofiarę ma skusić niski koszt - wiele osób byłoby skłonnych zaryzykować kilka złotych łudząc się, że promocja okaże się prawdziwa. Stracić można jednak o wiele więcej - przestępcy z pewnością przejmą dane karty i wykorzystają je do całkowitego opróżnienia konta. Nie wiadomo co stanie się po podaniu autentycznych danych karty - radzimy tego nie próbować. 

Oszustwo, za wykrycie którego dziękujemy redakcji Spider's Web, jest groźne, bo na pierwszy rzut oka może wyglądać autentycznie. Ofiary będą zapewne atakowane wiadomościami od znajomych, fałszywe linki pojawią się zapewne w różnych miejscach sieci. 

Mamy nadzieję, że nikt nie dał się nabrać i nie poniósł w wyniku tego oszustwa żadnych strat. Po drugie jesteśmy oburzeni tym, że ktoś wykorzystuje naszą markę i naszą wiarygodność po to aby wyłudzać od ludzi pieniądze. Zawiadomimy o sprawie policję. Tematem zajmie się też dział prawny Agory.

Poinformowaliśmy Facebooka, aby jak najszybciej usunął ze swoich stron link do fałszywej strony.

Jednocześnie apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu. Jeśli zamierzamy dokonać transakcji finansowej zawsze powinniśmy sprawdzić certyfikat bezpieczeństwa strony www, na której się znajdujemy, aby upewnić się, że nie jest podrobiona.   

Aktualizacja: Facebook poinformował nas, że już usuwa posty promujące fałszywą stronę, a osoby, które wykupiły tę promocję na serwisie społecznościowym zostaną na nim zawieszone i nie będą mogły więcej tego robić. 

Więcej o: