Jaki Smart TV wybrać? Podpowiadamy, na jakie funkcje zwracać uwagę

Smart TV znacznie rozszerza funkcje zwykłego telewizora i pozwala nam na dodatkowe korzystanie z aplikacji, przeglądanie internetu czy łatwiejsze oglądanie filmów za pomocą serwisów VOD. Na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup smart TV?

Jaki smart TV wybrać?

Zanim zaczniemy bliżej przyglądać się funkcją "smart" telewizora, warto spojrzeć na jego parametry techniczne. Najważniejsze będą te, które określają jakość obrazu (przekątna, rozdzielczość, kontrast oraz technologia wyświetlania). Chociaż coraz większą popularnością cieszą się telewizory 4K, to jeśli oglądamy przede wszystkim telewizję w standardowej jakości lub okazjonalnie sięgamy po filmy na Blu-Ray, to może wystarczyć nam telewizor z rozdzielczością FullHD. Równie ważny będzie rodzaj matrycy, który wpływa na kontrast i jakość kolorów. Standardem powinien być telewizor z matrycą IPS, na którym dobrze wyglądają produkcje w jakości 4K i HDR. Warto też zwrócić uwagę na ilość portów umożliwiających podłączenie urządzeń zewnętrznych oraz energooszczędność. 

123RF

Kolejna kwestia to oczywiście oprogramowanie smart TV. Poszczególne modele będą różnić się systemem operacyjnym, np. w telewizorach Samsung znajdziemy oprogramowanie Tizen, w LG - WebOS, a w innych modelach - Android TV. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które z nich jest najlepsze, ponieważ dla każdego z nas będą liczyć się inne funkcje i dostęp do różnorodnych aplikacji. Warto jednak sprawdzić, czy system wspiera te z nich, na których najbardziej nam zależy, np. Netflix, HBO GO, Ipla, czy YouTube. Dobrze jest też mieć możliwość zobaczenia, jak intuicyjne jest dla nas dane oprogramowanie.

Smart TV do 1500 zł

Niska cena nie musi oznaczać produktu gorszej jakości. Jeżeli zależy nam na telewizorze niewielkich rozmiarów, to w tym przedziale cenowym znajdziemy całkiem przyzwoite modele od Samsunga czy LG. Warto pamiętać, że zazwyczaj będą to smart TV z rozdzielczością FullHD, ale przy przekątnych np. 32 cale nie ma to aż takiego znaczenia. Zamiast tego będziemy mogli zdecydować się na model z lepszą jakością kolorów i kontrastu.

Smart TV do 1500 złSmart TV do 1500 zł kolaż redakcja, materiały partnerów

Smart TV do 3000 zł

W tym przedziale cenowym na pewno znajdziemy dobrej jakości smart TV w sporym rozmiarze. Modele z rozdzielczością 4K w tej cenie dostępne są nawet w 55 cali, co powinno zadowolić większość miłośników filmowych wrażeń. Warto zwrócić uwagę na telewizory takich marek jak Philips, LG, Sony oraz Samsung, które reprezentują najwyższą jakość na rynku, również w tym przedziale cenowym. 

Smart TV do 3000 złSmart TV do 3000 zł kolaż redakcja, materiały partnerów

Więcej o: