Korzystasz z AdBlocka? Sprawdź, czy masz prawdziwą wersję. Na fałszywki dały się nabrać miliony użytkowników

Jeśli korzystacie z AdBlocka w przeglądarce internetowej Chrome, lepiej sprawdźcie autentyczność dodatku. Według raportu firmy AdGuard, kilka fałszywych wersji dostępnych do niedawna w sklepie Chrome Web Store mogło pobrać nawet 20 mln użytkowników.

Wygląda na to, że moderatorzy sklepu z dodatkami dla przeglądarki Chrome nie są w stanie skutecznie walczyć z fałszywkami. Raport firmy AdGuard ujawnia, że ofiarą podszywających się pod AdBlocka rozszerzeń mogło paść nawet 20 mln użytkowników. Na szczęście Google poinformowane o całej sprawie usunęło podejrzane pliki z zasobów Chrome Web Store.

Z czym muszą się liczyć użytkownicy fałszywego AdBlocka? Jak tłumaczą przedstawiciele AdGuard, rozszerzenia były w zasadzie klonami oryginalnego rozszerzenia z dodatkowym kodem pozwalającym na przejęcie kontroli nad przeglądarką internetową Chrome. Ich autorzy nie wysilali się specjalnie nad oryginalnymi nazwami. To wszystko i tak nie wzbudziło podejrzeń sporej grupy użytkowników.

Czytaj też: Google ma poważny problem. Wersje Androida sprzed kilku lat stanowią połowę rynku. Aktualna odsłona? Śladowe udziały

Poza oczywistym niedopatrzeniem ze strony samego Google, warto również wspomnieć o niskiej świadomości samych użytkowników. Większość z nich nie zadaje sobie trudu weryfikacji instalowanych w przeglądarce rozszerzeń. Z kolei stojący za fałszywkami sprawcy często używają popularnych słów kluczowych do manipulowania wynikami wyszukiwania w taki sposób, aby ich narzędzia wyskakiwały na samej górze.

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: