Martwią cię wycieki danych z Facebooka? W Chinach monitorują już umysły i badają nastroje

Według ostatnich doniesień dziennika South China Morning Post, chińskie władze posuwają się o krok dalej w kwestii kolekcjonowania informacji o naszych preferencjach kulinarnych czy poglądach politycznych. Wszystko za sprawą sensorów badających fale mózgowe.

Błyskawiczny rozwój sztucznej inteligencji w Chinach może budzić podziw i jednocześnie niepokój. To drugie pojawia się, gdy słyszymy o zastosowaniach wkraczających do sfery prywatnej każdego z obywateli.

Dobrym przykładem mogą być z pewnością miniaturowe bezprzewodowe sensory odczytujące aktywność ludzkich fal mózgowych. Takie projekty są w Państwie Środka prowadzone, zarówno w sektorze biznesu, jak i wojska.

Pracownicy wielkich fabryk oraz firm muszą nosić specjalne czapki, a zaszyte w nich sensory badają na bieżąco fale mózgowe, które po analizie przez SI dostarczają informacji o stanie emocjonalnym.

Dzięki temu pracodawca będzie wiedział, kiedy jego pracownik jest zmęczony, zaniepokojony albo rozdrażniony. Rozwiązanie stosowane jest również wśród kierowców pociągów, aby zapobiegać przypadkom zaśnięcia za sterami.

Czytaj też: Pewnie nie słyszałeś o tej firmie, a jest już warta 4,5 mld dolarów. Zajmuje się śledzeniem ludzi

Technologia zaczyna przynosić wymierne korzyści. Jedna z firm wykorzystujących skanowanie aktywności fal mózgowych chwali się zwiększeniem zysków o kilkaset milionów dolarów od momentu wdrożenia sensorów w 2014 roku. Trudno nie podzielać entuzjazmu patrząc na problem od strony biznesu. Z punktu widzenia człowieka zaniepokojonego coraz mniejszą przestrzenią prywatności emocje nie są już tak optymistyczne.

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (26)
W Chinach sztuczna inteligencja pomaga badać nastroje
Zaloguj się
 • Patryk Czubek

  Oceniono 5 razy 3

  Kierowcę pociągu nazywamy maszynistą. Jakie te tłumaczenia z języków obcych są trudne :)

 • neospasmin

  Oceniono 6 razy 2

  To jest wlasnie tekst na 1 maja!
  Neutralny, opiewajacy rownowage miedzy praca a kapitalem...:)

  ml

 • patatajmiauhau

  Oceniono 7 razy 1

  Lenin, Stalin i Hilter oraz ich przydupasy i wyznawcy przechadzają się po piekle w glorii prekursorów i ojców założycieli, i nawet u samego Jewo Wielicziestwa Lucyfera mają uważanije :D

 • yigedeyigede

  Oceniono 5 razy 1

  Chińczycy mają ideał, aby stać się numerem jeden na świecie. Przewodniczący Si Dzin Ping nazwał to chińskim snem, i tak samo jak trwający kilka dziesięcioleci wzrost gospodarczy uwarunkowany ciężką pracą i na niej polegający, tak i takie poświęcenia w kontroli społecznej, po to by zwiększyć efektywność - to dla nich normalka. Chińczycy są szczęśliwi i dumni z nowych Chin.

 • adin_null_adin

  Oceniono 5 razy 1

  Gdy pracownik będzie zdemotywowany i zmęczony wtedy dostanie perswazyjny impuls korygujący z drugiego chipu, a gdy umrze z wycieńczenia wtedy podadzą ,że wybrał dobrowolnie eutanzję przez pracę.

 • dobrylos

  0

  Dalej kupujcie chińskie telefony z szpiegowskimi programami Xiaomi i Huawey.

 • japka_putina

  Oceniono 4 razy 0

  Gimbus Górski ze swobodą pisze o monitorowaniu umysłów i o sztucznej inteligencji, ale nie wie, że kierowca pociągu to maszynista. A ja mam wrażenie, że o jednym i o drugim wie tyle samo.

 • Piotr Jaki

  0

  permanentna inwigilacja! :-) serio mówiąc trochę przerażające. został pan zwolniony bo skan mózgu wykazał, że przychodzi pan do pracy bez entuzjazmu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX