Jak wybrać odpowiednią klawiaturę dla siebie? Do biura, dla graczy i inne

Używamy jej codziennie, nie tylko do pracy, ale również dla rozrywki. Czasem musi wytrzymać uporczywe wielogodzinne stukanie, a nawet nagłe ataki frustracji swojego właściciela. Oto na co warto zwrócić uwagę przy zakupie klawiatury.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Większość z nas nie przywiązuje większej wagi do tego, z jakiej klawiatury korzysta na co dzień. A to przecież jeden z najważniejszych akcesoriów, które mogą przesądzić o tym, czy wygodnie nam się pracuje i spędza wolny czas. Dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu chwilę i zastanowić się, na co zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury, aby dostosować ją do naszych potrzeb.

Diabeł tkwi w szczegółach

Przy wyborze klawiatury komputerowej do codziennego użytku warto przede wszystkich zwrócić uwagę na położenie i kształt kluczowych klawiszy. W wielu modelach kształt i wielkość klawisza enter będą ograniczone, co może powodować nieco problemów, szczególnie na początku. Niebagatelne znaczenie ma również rozmiar klawisza spacji oraz backspace.

KlawiaturaKlawiatura Fot. Shutterstock

Do pisania lepiej sprawdzą się tzw. klawiatury wyspowe, zaczerpnięte bezpośrednio ze świata laptopów. Poszczególne klawisze są w nich odseparowane i mają stosunkowo niski skok. Dużo łatwiej utrzymać je w czystości. Jeśli myślimy głównie o graniu, warto rozważyć zakup klawiatury tradycyjnej (membranowej lub mechanicznej) o wyraźniejszym skoku klawiszy.

Wolność vs. niezawodność

Klawiaturę można podłączyć do komputera za pośrednictwem kabla lecz także bezprzewodowo. W pierwszym wypadku mamy 100-procentową pewność połączenia i brak jakichkolwiek zakłóceń. Jeśli jednak wolimy swobodę i chcemy ograniczyć liczbę kabli walających się po biurku, warto rozważyć zakup klawiatury bezprzewodowej. Tu mamy do wyboru kilka opcji.

Piszcie: listy@plock.agora.plPiszcie: listy@plock.agora.pl Fot. shutterstock

Najczęściej spotykamy klawiatury bezprzewodowe, które do komunikacji z komputerem używają protokołu Bluetooth albo transmisji radiowej na częstotliwości 2,4 GHz. W drugim przypadku w zestawie zawsze otrzymujemy odbiornik w postaci klucza USB, który należy podłączyć do odpowiedniego gniazda w komputerze.

Dodatki

Odpowiadając na rosnące potrzeby konsumentów producenci wyposażają klawiatury w masę dodatków. Możemy tu liczyć na podświetlenie klawiszy, dodatkowe programowalne klawisze, czy obecność huba USB do ładowania akcesoriów. Niektóre modele są także odporne na zalanie i zabrudzenie.

Dodatki do klawiaturyDodatki do klawiatury fot. materiały partnera

Z myślą o wygodniejszej obsłudze multimediów możemy zdecydować się na zakup klawiatury z dodatkową sekcją klawiszy sterujących przykładowo odtwarzaniem dźwięku. Dobrze też pomyśleć o wygodzie przy dłuższym pisaniu lub graniu, które może zapewnić dodatkowa podkładka pod nadgarstki.

Więcej o: