Inteligentny zegarek czy opaska fitness? Podpowiadamy jak kupić urządzenie wearables

Urządzenia wearables są dziś tańsze i łatwiej dostępne niż kiedykolwiek. Wybór jest ogromny, a decyzja dla niewtajemniczonej osoby może być zbyt trudna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby kupić dopasowane urządzenie i nie wydać fortuny.

Zegarek czy opaska?

Pierwszym i zdecydowanie najbardziej istotnym pytaniem jest przeznaczenie urządzenia. Musimy zdecydować kiedy i gdzie będziemy z niego korzystać.

Do biegania, jazdy na rowerze czy pływania nieco lepszym wyborem wydaje się opaska, czyli tzw. smartband. Co innego, gdy chcemy z tego samego urządzenia korzystać również podczas uroczystej kolacji czy spotkania biznesowego - wtedy najlepszym rozwiązaniem jest elegancki smartwatch.

Możliwości opasek:

Zarówno na rynku opasek, jaki i zegarków mamy obecnie tak duży wybór i różnorodność, że ciężko wymienić wszystkie funkcje tych urządzeń. Z reguły jednak to opaski są nieco mniej zaawansowane. Zacznijmy więc od nich.

W przypadku tych najtańszych, zaczynających się od ok. 100 zł standardowo możemy liczyć na psofometr oraz kilka podstawowych modułów badających aktywność za dnia i podczas snu. Większość z nich nie ma ekranu, choć zdarzają się wyjątki.

Niezwykle popularna opaska Xiaomi Mi Band 2 została wyposażona w malutki wyświetlacz pozwalający na dostęp do podstawowych informacji. Swoistym "centrum dowodzenia" smartbandem zawsze jest smartfon, z którym urządzenie wearables trzeba połączyć przez Bluetooth.

Lepsze opaski są wyposażone w większe, często dotykowe ekrany, a dodatkowo mają moduły Wi-Fi, GPS czy NFC. Jedna z najbardziej zaawansowanych, Gear Fit 2 Pro ma już duży (1,5 cala), kolorowy wyświetlacz AMOLED, który dodatkowo został charakterystycznie zagięty.

Xiaomi Mi Band 2 - jedno z najciekawszych urządzeń cena - jakośćXiaomi Mi Band 2 - jedno z najciekawszych urządzeń cena - jakość fot. materiały partnera

Kiedy lepiej wybrać smartwatcha?

Jeśli jesteście przyzwyczajeni do klasycznego zegarka, a opaska fitness nie pasuje do waszego dress code'u nie musicie rezygnować. Wtedy warto zdecydować się na smartwatcha, który z założenia powinien być elementem biżuterii.

Wygląd tych urządzeń jest oczywiście bardzo zróżnicowany. Niektóre zegarki mają kształt kwadratu czy prostokąta, a inne klasyczną, okrągłą kopertę. W zależności od preferencji - i rzecz jasna budżetu - można znaleźć urządzenia z paskiem z naturalnej, wysokiej jakości skóry lub metalową bransoletą. W niektórych można również zamontować własny pasek.

A jakie są możliwości smartwatchy? Ogromne - urządzenia te w zasadzie przypominają małe smartfony. Dość powiedzieć, że poza funkcjami fitness, można za ich pomocą dzwonić i odbierać połączania, odczytywać i odpisywać na wiadomości w komunikatorach, sprawdzać wiadomości, pogodę, a nawet... zamówić Ubera. Wszystko zależy od klasy urządzenia.

Warto również zwrócić uwagę na czas pracy na baterii, który w wielu modelach jest bardzo krótki i dodatkowe akcesoria, jak stacja ładowania. Ogromnie ważna jest również wodoszczelność - każdy smartwatch powinien być przynajmniej odporny na zachlapania. Na rynku jest też sporo urządzeń dla fanów pływania.

Samsung Gear S3Samsung Gear S3 fot. Bartłomiej Pawlak

Jaki system operacyjny?

Możliwości opaski czy smartwatcha warunkuje przede wszystkim zastosowany system operacyjny. Na rynku możemy wyróżnić trzy główne OS-y. To Android Wear od Google, Tizen OS od Samsung i iOS Watch od Apple.

Warto pamiętać, że pierwszy z nich znajdziemy na urządzeniach kilku najważniejszych producentów, drugi tylko w sprzęcie Samasunga, a trzeciego używa wyłącznie Apple. Wielu mniejszych producentów decyduje się też na własny system, który niestety w zdecydowanej większości ma znacznie mniejsze możliwości od wymienionej trójki.

Możliwości - marka - cena

Niestety rynek urządzeń ubieranych jest jednym z tych, na którym możliwości warunkowane są ceną. W sklepach znajdziemy ogromny wybór bardzo tanich urządzeń.

Lepiej uważać na produkty wielu nieznanych firm, które mogą po prostu nie spełniać oczekiwać. W przypadku droższych urządzeń od takich firm jak Samsung, Huawei czy Apple możemy być pewni, że smartwatch czy smartband potrafi naprawdę dużo.

Niestety idzie za tym wysoka cena urządzenia. Wybór wearables niestety jest często sztuką kompromisu.

Inteligentny zegarek czy opaska fitness? Podpowiadamy jak kupić urządzenie wearablesInteligentny zegarek czy opaska fitness? Podpowiadamy jak kupić urządzenie wearables fot. materiały partnerów

Więcej o: