Uważaj na tę wiadomość na WhatsAppie. Jedno kliknięcie i zamrozisz aplikację

Dostaliście wiadomość zachęcającą do kliknięcia w WhatsAppie? To może być pułapka. Jedno dotknięcie zamrozi aplikację.

Problem wiadomości w komunikatorach, które blokują, zamrażają czy resetują aplikacje lub całe smartfony nie jest nowy. Często dotyczy to użytkowników iOS. Mieliśmy już przypadki zawieszania iPhone'ów przez otwarcia krótkiego wideo czy SMS-a ze znakiem w języku telugu.

Tym razem sprawa dotyczy aplikacji WhatsApp i systemu Android. Okazuje się, że wśród użytkowników tego komunikatora krążą specjalnie spreparowane wiadomości - bomby, które mogą sprawić niemiłą niespodziankę.

Co ciekawe samo otwarcie wiadomości nie wystarczy, dlatego ich autorzy zachęcają do kliknięcia w konkretne miejsce. W powyższych przykładzie jest to czarna kropka, jednak równie dobrze można zastąpić ją dowolną emotikoną.

W istocie kliknięcie nie tylko w nią, a w dowolne miejsce może mieć identyczny skutek - aplikacja zostanie zamrożona, a następnie zamknięta.

Jak to możliwe? Wszystkiemu winne są niewidoczne znaki specjalne, które wprowadzają w błąd mechanizm renderowania testu. Używane są do określenia, czy tekst powinien być wyświetlany od lewej do prawej strony np. w j. polskim czy angielskim czy od prawej do lewej, np. w arabskim czy hebrajskim.

Tysiące znaków, które wielokrotnie zmieniają "kierunek" wyświetlania tekstu powodują, że aplikacja nie jest w stanie poradzić sobie z wiadomością i zawiesza się. Problem jest szczególnie widoczny na starszych smartfonach.

Jeśli więc dostaniecie podobną wiadomość lepiej nie sprawdzać co stanie się po kliknięciu w emotikonę.

---

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o: