Powstanie "europejski Netflix"? Stacje telewizyjne odpowiadają na ekspansję giganta branży VOD

Robert Kędzierski
Europejskie stacje telewizyjne postanowiły połączyć siły i stworzyć własną platformę. Obawiają się dominacji Netfliksa.

Już niedługo miłośnicy filmów i seriali będą mogli korzystać z nowej oferty, nad którą pracuje wspólnie kilka europejskich stacji telewizyjnych. Hiszpańska RTVE, belgijskie RTBF i VRT oraz szwajcarska RTS, przy współpracy z kilkoma innymi nadawcami, postanowiły połączyć siły i stworzyć nową platformę. 

Alliance, zrzeszające jeszcze kilku innych europejskich nadawców, chce konkurować z Netfliksem. Pierwszy etap to wspólna produkcja seriali. Partnerzy nie wykluczają jednak również stworzenia własnej platformy VOD. Jak donosi serwis Wirtualne Media, podobny pomysł mają także nadawcy z krajów skandynawskich.

Czytaj też: Netflix chce podbić Europę tym serialem. Tworzy go Polka

Netflix rośnie

Decyzja ta wydaje się reakcją na ekspansję Netfliksa. Choć amerykański serwis na rynkach międzynarodowych zaliczył w ubiegłym roku 13 mln dolarów straty, to mocno ją zmniejszył, bo rok wcześniej wynosiła ona 68 mln dolarów. Tymczasem przychody ze sprzedaży na rynkach międzynarodowych urosły w ciągu roku o 54 procent do 1,17 mld dolarów. Ogólnie przychody Netfliksa wzrosły o ponad 40 proc. rok do roku. 

Unia Europejska będzie naciskać?

Pod koniec kwietnia Reuters informował, że w planach UE jest wprowadzenie nowych przepisów, które miałyby zwiększyć liczbę treści wideo produkowanych w Europie, co nałożyłoby nowe obowiązki również na takie firmy jak wspomniany Netflix czy Amazon.

Zmiana w prawie byłaby potwierdzeniem nowego trendu związanego z mediami. UE w coraz większym stopniu dba o to, by dostęp do treści był zróżnicowany. Od 1 kwietnia obowiązują nowe reguły, na mocy których użytkownicy serwisów takich jak NC+ Go, HBO Go, Ipla.tv, Player.pl, Netflix, Showmax, mogą oglądać wykupione treści również podczas pobytu za granicą - na terenie całej wspólnoty.

***

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o: