Windows 10 niedługo mocno się zmieni. Tak będzie wyglądał nowy Fluent Design od Microsoftu

Windows 10 doczeka się sporych zmian - przekazano podczas BUILD 2018. Okazuje się, że wygląd systemu znacznie zmieni się. Podoba wam się nowe wzornictwo Fluent Design?

Microsoft stale pracuje nad rozwojem designu Windowsa 10 przekazano podczas konferencji BUILD 2018. Na razie nowy design zaprezentowano deweloperom, aby mogli przygotować się do jego wprowadzenia. Za jakiś czas wszystkie aplikacje w Windows 10 powinny być dostosowane do wyglądu systemu.

Na zmiany będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Na szczęście dzięki materiałom, którymi chwali się Microsoft już dziś możemy zobaczyć jak będzie wyglądał Windows 10.

Czego możemy się spodziewać?

Fluent Design, bo tak nazywa się wzornictwo Microsoftu ma ujednolicić wygląd Windowsa 10 na różnych urządzeniach. Rodzaj urządzenia czy wielkość ekranu, na którym wyświetlimy system Microsoftu nie będzie miał znaczenia.

Wygląd ma być nie tylko spójny, chodzi o to, aby system był czytelny, intuicyjny i łatwy w obsłudze. Microsoft wymienia przede wszystkim trzy główne zmiany w designie:

  • Efekty cienia
  • Mniejsze, bardziej kompaktowe kontrolki
  • Akrylowe barwy na pasku tytułu

Kolory w Windows 10 będą nieco bardziej nasycone, a menu kontekstowe stanie się nieco bardziej przezroczyste. To ma zaowocować wrażeniem efektu głębi.

Dodatkowo wyciągnięcie menu prawym przyciskiem myszy pozwoli wykonać kilka najprzydatniejszych komend zależnych od sytuacji. Np. w przypadku edycji tekstu będą to standardowe ikony (pogrubienie, kursywa, podkreślenie).

Zmniejszenie kontrolek ma z kolei poprawić wygodę korzystania z nich, szczególnie w przypadku używania myszy. Dotychczasowy rozmiar był lepiej dostosowany do obsługi dotykiem. Deweloperzy dostaną też możliwość kontrolowania głębi i wielkości elementów interfejsu w aplikacjach.

Kiedy zobaczymy nowy Fluent Design?

Niestety na możliwość skorzystania z najnowszego Fluent Design będziemy musieli jeszcze trochę zaczekać. Na razie wiadomo tylko, że zmiany pojawią się jeszcze w tym roku. Być może wraz z jesienną aktualizacją Windowsa 10.

W pierwszym rzędzie zapewne w aplikacjach Microsoftu, nieco później także w programach zewnętrznych deweloperów.

---

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: