5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przed zakupem jakiegokolwiek smartfona

Przymierzasz się właśnie do zakupu nowego smartfona i chcesz trafić na model, który cię nie zawiedzie. Podczas podejmowanie decyzji trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Oto 5 rzeczy, na które szczególnie należy zwrócić uwagę:

1) Przekątna ekranu

To jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwracamy uwagę przy zakupie nowego smartfonu. Sporo osób skarży się przy tym, że ciężko znaleźć ciekawy model z ekranem o przekątnej mniejszej niż ok. 5,5 cala.

Niemal każdy potrzebuje telefonu, który będzie w miarę kompaktowy. Ma świetnie leżeć w dłoni i nie sprawiać kłopotów podczas używania jedną ręką. Na szczęście wraz ze wzrostem ekranu maleje teraz okalająca go ramka.

Jeśli tylko zdecydujemy się na jeden z nowszych, bezramkowych modeli, możemy liczyć na duży ekran w niewielkiej obudowie. Przy okazji dłuższe proporcje 18:9 sprawiają, że urządzenie jest węższe, przez co lepiej leży w dłoni.

2) Procesor i pamięć RAM

Ten podpunkt wydaje się tak oczywisty, że można byłoby go pominąć. Niestety tylko pozornie, bo większość użytkowników, którzy nie mają styczności z technologią nie może odnaleźć się w świecie skomplikowanych nazw i cyferek.

Podczas wyboru smartfonu trzeba zwrócić uwagę na zastosowany procesor. Nie dajmy się przy tym zwieść marketingowym hasłom i liczbie rdzeni. Dziś niemal każdy procesor w telefonie jest 8-rdzieniowy, jednak nie ma to większego znaczenia.

Lepiej sprawdzić w internecie jaką wydajność prezentuje dany telefon. Warto pamiętać również o pamięci RAM. Dzisiaj 2 GB to absolutne minimum. Znacznie lepiej jednak postawić na 3 lub 4 GB pamięci operacyjnej.

3) Bateria

Najczęściej informacje o pojemności baterii sprawdzamy w ostatniej kolejności, a potem tego żałujemy. A przecież tak ważne jest, aby telefon potrafił wytrzymać jak najdłużej z dala od ładowarki.

Typowy smartfon z wyświetlaczem 5,5 cala powinien mieć akumulator o pojemności minimum 3000 mAh. Im większy ekran tym większa bateria potrzebna do jego zasilenia. Warto też sprawdzić recenzje wybranego modelu. Niektóre modele odznaczają się bardzo dużą energooszczędnością inne mają z kolei niezwykły apetyt na prąd.

4) Aparat

Megapiksele to nie wszystko. Warto pamiętać o tym podczas zakupu. Niestety większa liczba pikseli nie oznacza lepszych zdjęć. Warto zainteresować się także wielkością pikseli i szerokością otwarcia przysłony.

Jasne obiektywy to takie o wartości f/1,5 - f/1,8. Im większa wartość tym ciemniejszy obiektyw. To własnie ten parametr ma ogromny wpływa na to jak telefon będzie radził sobie po zmroku.

Warto też zastanowić się nad zakupem smartfona z podwójnym lub nawet potrójnym aparatem głównym. Dzięki temu możliwe stanie się przybliżanie obiektów bez utraty jakości i bardziej efektywne rozmywanie tła na portretach.

embed

Huawei P40 lite E i P40 lite, fot. Huawei

5) System operacyjny

Do wybory mamy dziś w zasadzie dwie opcje - iOS i Android. Ten pierwszy znajdziecie wyłącznie w iPhone'ach. Android to z kolei nieskończona liczba modeli smartfonów od tysięcy producentów z całego świata.

W przypadku tego drugiego warto zwrócić uwagę na wersję systemu. Lepiej nie kupować telefonu z wersją starszą niż Android 7.0, a najlepiej gdy na pokładzie jest już Oreo.

Warto uważać też na zastosowaną nakładkę producenta. Nie każda może przypaść wam do gustu. Lepiej przetestować ją na innym smartfonie tego samego producenta, np. u znajomego. Jeśli lubicie czyste wydanie Androida warto rozważyć zakup smartfonu Google Pixel lub urządzenia z serii Android One, np. Xiaomi Mi A1.

Więcej o: