4 rzeczy, o których musisz wiedzieć, nim wybierzesz monitor idealny

Niezależnie od tego czy jesteśmy grafikami, lubimy oglądać filmy, gramy w wymagające gry komputerowe, bądź po prostu pracujemy często na komputerze, musimy dysponować monitorem dopasowanym do naszych potrzeb. Czy znalezienie monitora idealnego jest możliwe?

Monitor idealny: matryca

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów matryc. Wśród nich możemy wymienić matrycę IPS, która zapewnia dobre wyświetlanie obrazu niezależnie od kąta widzenia oraz bardzo żywe kolory, których na próżno szukać w innych matrycach. Chcąc grać w dynamiczne gry komputerowe, warto przyjrzeć się monitorom z taką matrycą.

Jej wadą z kolei jest niski kontrast. Dodatkowo matryce IPS są względnie drogie, zatem dla zadań biurowych dobrym rozwiązaniem będzie monitor z matrycą TN, która zaspokoi najbardziej podstawowe potrzeby. Złotym środkiem jest wybór matrycy typu MVA - świetnie sprawdzi się m.in. do oglądania filmów.

Monitor idealny: przekątna

Poszukując monitora idealnego największą uwagę zwracamy właśnie na ten parametr. Czy słusznie? Nie zawsze większa przekątna oznacza lepszy monitor. Wszystko zależy od przestrzeni, którą dysponujemy oraz odległości, w jaka będzie dzielić nas od monitora. Warto jednak skupić się na monitorach, których przekątna nie będzie mniejsza niż 17 cali. To podstawowy rozmiar umożliwiający bezproblemowe korzystanie z monitora.

Kwestia przekątnej zbiega się również z kwestią rozdzielczości. Ekrany panoramiczne w tzw. formacie 16:9 świetnie sprawdzą się do gier komputerowych. Nieco mniej "prostokątne" monitory, czyli w formatach 4:3 lub 5:4 będą przydatne w grafice komputerowej i pracy biurowej. Z kolei monitory ultrapanoramiczne o rozdzielczości 2560 na 1080 będą świetne do oglądania filmów.

Monitor idealny: czas reakcji plamki

Szukając monitora idealnego z myślą o grach komputerowych musimy przyjrzeć się kolejnemu bardzo ważnemu parametrowi, czyli czasowi reakcji plamki. Określa on, jak szybko jeden piksel na monitorze zapala się i całkowicie gaśnie. Im ten czas będzie niższy, tym monitor będzie lepszy do gier, zwłaszcza tych dynamicznych.

Dzięki niskiemu czasowi reakcji nie będziemy mieli do czynienia ze smużeniem, które szczególnie może utrudnić zabawę. Z myślą o grach szukajmy monitora, którego czas reakcji oscyluje poniżej 4 milisekund. W przypadku filmów czy zwykłej pracy biurowej parametr ten nie gra już tak dużej roli.

Monitor idealny: pozostałe elementy

Sprawdzajmy też monitor pod kątem innych aspektów, takich jak dodatkowe funkcje, dostępne złącza i akcesoria. Takim aspektem będzie np. matryca obsługująca technologię 3D albo monitor, którego ekran jest zakrzywiony. Jedno i drugie rozwiązanie pozwala w pełni zanurzyć się w filmie czy grze komputerowej.

Miłym dodatkiem są również wbudowane głośniki czy dotykowy panel. Dobrze również, aby monitor miał więcej niż jedno wejście HDMI dla obsługi większej liczby urządzeń bądź dysponował wejściem HDMI-MHL obsługującym m.in. tablety, co przydaje się choćby, gdy chcemy szybko wyświetlić zdjęcia na monitorze.

Sprawdź monitory idealne do pracy, zabawy i multimediów.