Wywiad USA ostrzega. Rosja może mieć nowy rodzaj broni już w 2020 roku. Zniszczy dowolny cel na Ziemi w 30 minut

Robert Kędzierski
Amerykańskie służby ostrzegają przed nową bronią, dzięki której Rosja już w 2020 roku będzie mogła zniszczyć dowolny cel na Ziemi.

Chodzi o rakietę Avangard, która może przenosić zarówno głowice nuklearne, jak i konwencjonalne. Największym zagrożeniem związanym z rosyjską rakietą ma być możliwość zniszczenia dowolnego celu na Ziemi w 30 minut od wystrzelenia. Systemy antyrakietowe miałyby być przeciwko rosyjskiej broni nieskuteczne - również te amerykańskie. Avangard ma być bowiem zwrotny i wyposażony w systemy pozwalające uniknąć strącenia. Trudne ma być też przewidywanie trajektorii pocisku - w jednej chwili może on zmienić kierunek lotu, wprowadzając w błąd systemy obrony. 

CNBC informuje, powołując się na anonimowych informatorów, że testy nowej broni wypadły pomyślnie. Analitycy twierdzą, że olbrzymia prędkość rakiety, która dochodzi do 1,5 km na sekundę, sprawi, że spowoduje ona olbrzymie zniszczenia nawet bez głowicy. Rosjanie mieliby dysponować nową bronią już w 2020 roku. 

Rosja zbroi się na potęgę 

Avangard nie jest jedyną bronią, nad którą pracuje Rosja. W marcu Władimir Putin zaprezentował hipersoniczną rakietę Kindżał do zwalczania okrętów. Dodawał, że nikt na świecie nie ma podobnej broni. W tym wypadku pojawiły się jednak wątpliwości - według części ekspertów Rosjanie nie stworzyli nowej rakiety, a zmodyfikowali rakietę systemu Iskander. 

Czytaj też: Ta broń przeraża. Wkrótce może zabijać. 

W przypadku Avangarda też nie wszystko jest jeszcze jasne. Latem ma odbyć się kolejny test pocisku. Przybliży on nas do odpowiedzi na pytanie, czy Rosja faktycznie może wkrótce stać się w posiadaniu rakiety, przed którą nikt na świecie nie może się obronić. 

Pociski hipersoniczne mogą poruszać się z prędkością Mach 5, a więc pięciokrotnie wyższą niż prędkość dźwięku (ponad 6 tys. km/h). Pokonują więc niemal dwa kilometry na sekundę. Dla porównania, Boeing 787 Dreamliner osiąga maksymalną prędkość Mach 0,89 (945 km/h), a używany przez Polskę myśliwiec F-16 Mach 2,02 (2300 km/h).

***

Cotygodniowe podsumowanie roku 12/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: