Największe polskie firmy zarabiają wyraźnie gorzej niż rok temu. Zysk spółek z WIG20 mocno w dół

Rafał Hirsch
Wśród elity polskiej gospodarki wchodzącej w skład indeksu WIG20 jest tylko pięć spółek, które w pierwszym kwartale tego roku zarobiły więcej niż rok temu. Zysk wszystkich spółek łącznie spadł o 14 procent.

Spadek o 14 procent przekłada się na zysk mniejszy niż rok temu aż o 1,4 miliarda złotych. Odpowiadają za to głównie trzy spółki, kontrolowane przez skarb państwa:

- PKN Orlen zarobił ponad miliard złotych, ale to o 878 mln PLN mniej niż rok temu

- PZU zarobił o 300 mln PLN mniej niż rok temu

- KGHM zarobił o 271 mln PLN mniej niż rok temu

Zmiana zysku spółek z WIG20 w pierwszym kwartale 2018, w mln PLNZmiana zysku spółek z WIG20 w pierwszym kwartale 2018, w mln PLN dane: raporty spółek, obliczenia własne

Tylko pięć spółek z WIG20 zarobiło więcej niż rok temu. Co ciekawe, aż cztery firmy w tej piątce to banki: mBank, Alior Bank, PKO BP i Pekao SA. Piątą spółką, która może się pochwalić poprawą wyniku finansowego, jest Cyfrowy Polsat. Poprawa wyniku w przypadku LPP nie oznacza większego zysku, tylko mniejszą stratę.

Generalnie w WIG20 pierwszy kwartał pod kreską zakończyły cztery spółki: wspomniane już LPP, a także CCC, Eurocash i Orange PL. W przypadku LPP i CCC straty były związane z sezonowością ich biznesu – firmy te zawsze w pierwszym kwartale mają najtrudniej, a najwięcej zarabiają w kwartale czwartym.

Z kolei największy zysk osiągnęło PGNiG – ponad półtora miliarda złotych (o 2 procent mniej niż rok temu).

Największy zysk w pierwszym kwartale 2018 roku osiągnął PGNiGNajwiększy zysk w pierwszym kwartale 2018 roku osiągnął PGNiG dane: raporty spółek, obliczenia własne

Jeśli giełdową ekstraklasę w postaci WIG20 rozszerzymy o zaplecze, czyli spółki z indeksu mWIG40, to sytuacja zmieni się tylko nieznacznie. Wśród 55 polskich spółek, które już podały wyniki, tylko 22 mogą pochwalić się wzrostem zysku. A łącznie cały ten zestaw zarobił o 1,28 mld PLN, czyli o 3 procent, mniej niż rok temu.

Jeśli chodzi o skalę wzrostu zysku, to zdecydowanymi liderami ostatniego sezonu wyników są Play i deweloper LC Corp. Ta pierwsza firma zarobiła ponad 8 razy więcej niż rok temu, a ta druga ponad siedem razy więcej. Jednak w obydwu przypadkach nie chodzi o jakieś przełomowe zmiany na lepsze w biznesie tych spółek, a raczej o korzystne wydarzenia jednorazowe. Dlatego też publikacja tak dobrych wyników nie wywołała na giełdzie euforii. Play nawet w ostatnich dniach zaliczył na giełdzie spory spadek.

Natomiast w rankingu spółek, którym po wynikach za pierwszy kwartał najbardziej urósł zysk za ostatnie cztery kwartały zwycięzcą jest producent gier CI Games. Spółka ta rok temu w pierwszym kwartale miała 5,9 mln PLN straty, która w tym roku zamieniła się w 0,6 mln PLN zysku. W efekcie zysk za ostatni rok urósł z 5,4 mln PLN do 12 mln PLN, czyli o 119 procent.

Licząc w ten sposób wzrost zysków co najmniej o inflację (1,3%) osiągnęło tylko 21 spółek

Spółki, których zysk za ostatni rok rośnie szybciej niż inflacjaSpółki, których zysk za ostatni rok rośnie szybciej niż inflacja dane: raporty spółek, obliczenia własne

Stratę netto za ostatnie cztery kwartały ma pięć spółek: Ursus (-24 mln PLN), Eurocash (-33 mln PLN), Orange PL (-149 mln PLN), Polimex (-155 mln PLN) i Getin Noble Bank (-526 mln PLN). Strata Getinu jest nieco mniejsza niż na koniec 2017 roku, w pozostałych przypadkach straty po pierwszym kwartale się powiększyły.

Więcej o: