Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Polską. Niesamowity obiekt będzie widoczny gołym okiem

Robert Kędzierski
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jeszcze przez kilka następnych dni będzie widoczna nad Polską. Niesamowity obiekt będzie można oglądać nawet gołym okiem. Trzeba tylko zapamiętać "okienka", w których się pojawi. Warto przygotować aparat lub smartfon.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ponownie "zagości" na polskim niebie we wtorek wieczorem. Będzie to jedno z ostatnich "okienek", dzięki którym będzie można obserwować ten niesamowity obiekt - jeśli tylko pogoda dopisze. Stacja kosmiczna pojawiała się nad naszym krajem wcześniej - już na początku maja. Jednak to najbliższe przeloty powinny być najlepiej widoczne dla osób nieposiadających specjalistycznego sprzętu. Będą też najdłuższe. 

Czytaj też: Dla Google Ziemia to już za mało. Teraz czas na kosmos

ISS nad Polską - kiedy?

ISS pojawi się o godzinie 21.46 we wtorek. Przelot obiektu potrwa nieco ponad 6,5 minuty.

Około godz. 21.50 będzie widoczna na tle konstelacji Psów Gończych, nieco poniżej gwiazd Wielkiego Wozu. Wtedy osiągnie też maksymalną jasność

- wyjaśnia Wyborcza.

Drugi raz będzie ją można obserwować o 23.22 (przez ponad 3,5 min).

Ci, którzy nie zdążą we wtorek będą mieli szanse w kolejne dni. 30 maja, w środę, obiekt będzie widoczny przez 5,5 min - od 22.30. Tuż po północy (o godz. 0.07 z czwartku na piątek) będzie go można obserwować przez 6,5 min. Niemal dobę później, w piątek o 23.14, przez nieco ponad trzy minuty. 

Stacja będzie widoczna również w czerwcu. 1 czerwca Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pojawi się nad Polską o godzinie 22.22 (przez 5 min.), 2 czerwca zobaczymy ją o 23.07 (przez dwie minuty), 3 czerwca o 22.14 (4,5 min.). Ostatni raz zobaczyć ją będzie można bez większych problemów 5 czerwca o 22.06 (przez nieco ponad 2,5 min.)

Kiedy oglądać Międzynarodową Stację Kosmiczną?Kiedy oglądać Międzynarodową Stację Kosmiczną? Fot. R.K., dane Crazy Nauka

Jak obserwować Międzynarodową Stację Kosmiczną?

ISS widoczna będzie nad linią horyzontu. Obiekt będzie przemieszczał się z zachodu na wschód. Lornetka czy teleskop z pewnością pozwolą zobaczyć więcej, jednak obiekt, wyraźnie odbijający światło słoneczne, powinien być wyraźnie widoczny gołym okiem. 

Warto przygotować aparat

Ci, którym się poszczęści mają szansę zrobić naprawdę wyjątkowe zdjęcia. Jeśli ktoś chce przetestować swój aparat lub smartfon będzie miał okazję. Zarówno pod względem zoomu jak i ekspozycji w nocy. Przy odpowiednio długim naświetlaniu mamy szansę uchwycić ruch stacji w postaci cienkiej, świetlistej linii. 

Położenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej można śledzić na żywo za pomocą tej strony. 

***

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (150)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Polską. Niesamowity obiekt widoczny gołym okiem
Zaloguj się
 • embart

  Oceniono 26 razy 18

  Ziemia jest płaska przecież a shoty z iss są kręcone w studio na zielonym tle lub w basenie.
  :P

 • clitoris69

  Oceniono 26 razy 14

  Pisowski polityk kilka miesiecy temu podwazyl to ze Ziemia jest kulą
  Zapewne Pislam podwazy tez Miedzynarodowa Stacje Kosmiczna albo ........
  Albo Kurski wmowi pisowskiej ciemnocie ze to co bedzie widac to znak od Boga i aprobata dla pislamskiej wladzy

 • normalny777

  Oceniono 10 razy 10

  Szczegółową listę zbliżających się przelotów ISS nad dowolną wybraną miejscowością można sobie sprawdzić na stronie www.heavens-above.com
  Sam ISS jest ciekawym obiektem, bardzo jasnym, ale nie wiem skąd ten sensacyjny w tonie artykuł, sugerujący, że to coś bardzo niezwykłego i że za kilka tygodni go już nie zobaczymy. Rzeczywiście zdarzają się seryjnie noce gdy ISS nie widać nad Polską, ale jest i wiele takich serii gdy przelotów jest po kilka każdej nocy. Co więcej, ISS lata już od wielu lat, jeszcze dobrych kilka lat polata, więc powinno być sporo okazji do obserwacji. Szczególnie fajne są momenty, gdy zbliża się do niej statek zaopatrzeniowy, widać wtedy dwa jasne obiekty, lecące jeden za drugim. Dobrych kilka lat temu obserwowałem zbliżający się do ISS prom kosmiczny.
  A jak ktoś wejdzie na heavens-above, to jak już zarejestruje się (za darmo) i zrobi sobie profil dwa swojego miejsca obserwacji, polecam obserwacje satelitów systemu Iridium. Są ciut trudniejsze do złapania (nie widać ich toru przez całe niebo), za to są o wiele jaśniejsze (magnitudo do -8) i spektakularne (satelita wyłania się "z nicości" na środku nieba, robi się bardzo jasny na kilka sekund i równie szybko znika). W heavens-above można wygenerować listę przelotów Iridium.

 • seeba-5

  Oceniono 12 razy 10

  Już prawie miesiąc ją widać co noc. W zeszłym roku było fajnie jak Ruscy wystrzelili Sojuza z zaopatrzeniem. Można było zobaczyć dwa obiekty, jeden za drugim przed połączeniem.

 • tubylec_ww

  Oceniono 8 razy 8

  Ja się chciałem zapytać, czy takim smartfonem jak robię fotki, to mam włączać lampę błyskową, czy można bez lampy?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 10 razy 8

  By zrobić smartfonie jakie takie zdjęcie Księżyca już jest problem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX