TVP jednak udostępni sygnał TVP 4K sieciom kablowym. Ale nie wszystkim. Nagła interwencja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Jeszcze wczoraj informowaliśmy, że TVP utrudnia sieciom kablowym przygotowania do reemisji programu TVP 4K, na którym transmitowana będzie część meczów XXI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji. Dziś sytuacja, według wciąż nieoficjalnych informacji, diametralnie się zmieniła.

TVP, w ciągu najbliższych dni, ma jednak udostępnić sygnał nowego kanału TVP 4K sieciom kablowym - wynika z ustaleń, do których dotarły Wirtualne Media

Jeszcze wczoraj pisaliśmy, że operatorzy telewizyjni nie kryją wściekłości z uwagi na decyzję Telewizji Polskiej. Do tej pory TVP odmawiała bowiem sieciom kablowym podania warunków reemisji programu TVP 4K, na którym ma być transmitowana część meczów nadchodzącego piłkarskiego mundialu. W praktyce oznaczało to, że dostępność do transmisji będzie utrudniona.

Nagła interwencja

Zrzeszający operatorów kablówek Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji "Mediakom" zwrócił się więc do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z prośbą o interwencję. Zarzucał TVP działania „mogące budzić podejrzenia o dyskryminowanie polskich operatorów telekomunikacyjnych i wykorzystywanie pozycji dominującej, jaką TVP SA posiada na rynku praw do nadawania relacji z piłkarskich mistrzostw świata”.

Skarga okazała się skuteczna. Według nieoficjalnych informacji, Telewizja Polska zezwoli na reemisję kanału TVP 4K przez mniejszych operatorów kablowych. Wciąż nie wiadomo jednak, czy użytkownicy większych kablówek będą mieli szansę oglądać nową stację. 

Czytaj też: Jacek Kurski ma dość piratów. Chce wynająć firmę, która ma ich tropić. 

Kanał TVP 4K ma emitować nie tylko mundialowe mecze. Znajdą się na nim również seriale i programy rozrywkowe. 

Mundial w TVP i w internecie

TVP 4K to nie jedyny kanał Telewizji Polskiej, na którym będzie można oglądać mecze. Tydzień przed Mundialem na trzecim Multipleksie pojawi się kanał TVP Sport. Tak przynajmniej obiecuje prezes Telewizji Jacek Kurski. Jak donoszą Wirtualne Media, co prawda TVP negocjuje jeszcze finansowe warunki emisji z EmiTelem, operatorem sieci telewizji naziemnej, jednak mało prawdopodobne wydaje się, by do porozumienia nie doszło przed tak ważną imprezą sportową. Jest to możliwe tym bardziej, że Telewizji i EmiTelowi udało się znaleźć złoty środek - TVP Sport zastąpi na czas mundialu kanał TVP Rozrywka. 

Gdzie obejrzeć Mundial 2018?

- Kanał TVP 4K będzie dostępny w ofertach nc+ i Orange TV. Mają w nim być transmitowane 52 mecze (spośród 64) zbliżających się Mistrzostw Świata. 12 meczów w jakości 4K zostanie pokazanych wyłącznie w nowej stacji nc+ - Canal+ 4K Ultra HD - wyjaśnia Maciej Stanecki, wiceprezes TVP. Dodaje też, że mecze, w tym retransmisje, będą dostępne w internecie. 

Jesteśmy dumni, że możemy udostępnić kibicom piłki nożnej możliwość oglądania Mundialu w najwyższej światowej jakości obrazu na kanale TVP 4K. To duży wysiłek technologiczny i organizacyjny, ale jesteśmy gotowi by podjąć to wyzwanie. Mecze w 4K to doskonałe dopełnienie oferty mundialowej dla widzów TVP. Dzięki temu kibice będą mogli jeszcze lepiej przeżywać piłkarskie emocje i poczuć się jak na prawdziwej murawie

- stwierdził Maciej Stanecki, komentując plany uruchomienia kanału TVP 4K. 

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: