Polacy znów najlepsi w międzynarodowym konkursie łazików marsjańskich. Wygrała ekipa z Częstochowy

W amerykańskich zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge rozgrywanych na pustyni Utah wygrała ekipa PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. To nie jedyny sukces Polaków na tej imprezie.

Na trzecim miejscu uplasował się zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwa zespoły z naszego kraju - Raptors z Politechniki Łódzkiej oraz University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego.

W zawodach trwających od 31 maja do 2 czerwca wzięło udział łącznie 36 zespołów z 10 krajów, w tym aż sześć drużyn z Polski.

Operator polskiego łazika marsjańskiego podczas zawodów URCOperator polskiego łazika marsjańskiego podczas zawodów URC fot. URC

Przed zwycięskimi drużynami stoi teraz jeszcze poważniejsze wyzwanie. Na Europejskie Zawody Robotów Marsjańskich ERC, które odbędą się w dniach 14-16 września w Starachowicach przyjadą bowiem przedstawiciele NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz firmy z sektora kosmicznego.

Jak mówi mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej:

To nie pierwszy raz, kiedy drużyna z Politechniki Częstochowskiej staje na podium amerykańskich zawodów URC. Przypomnijmy, w ubiegłym roku zajęli wysokie, trzecie miejsce. Z kolei dla Politechniki Świętokrzyskiej to zdecydowanie udany debiut w tych zawodach

Czytaj też: Elon Musk ma plan dla nowych rakiet Falcon 9. To będzie koń pociągowy SpaceX. A potem czas na BFR

Polskie drużyny uniwersyteckie biorą udział w zawodach łazików marsjańskich już od 2009 roku. Pierwszy sukces przyszedł dwa lata później, kiedy przygotowany na Politechnice Białostockiej łazik Magma2 zdobył pierwsze miejsce w URC. Również w 2013 i 2014 roku ta sama ekipa okazała się bezkonkurencyjna z łazikami Hyperion i Hyperion 2.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: