Na trzecim miejscu uplasował się zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwa zespoły z naszego kraju - Raptors z Politechniki Łódzkiej oraz University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego.
W zawodach trwających od 31 maja do 2 czerwca wzięło udział łącznie 36 zespołów z 10 krajów, w tym aż sześć drużyn z Polski.
Operator polskiego łazika marsjańskiego podczas zawodów URC fot. URC
Przed zwycięskimi drużynami stoi teraz jeszcze poważniejsze wyzwanie. Na Europejskie Zawody Robotów Marsjańskich ERC, które odbędą się w dniach 14-16 września w Starachowicach przyjadą bowiem przedstawiciele NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz firmy z sektora kosmicznego.
Jak mówi mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej:
To nie pierwszy raz, kiedy drużyna z Politechniki Częstochowskiej staje na podium amerykańskich zawodów URC. Przypomnijmy, w ubiegłym roku zajęli wysokie, trzecie miejsce. Z kolei dla Politechniki Świętokrzyskiej to zdecydowanie udany debiut w tych zawodach
Czytaj też: Elon Musk ma plan dla nowych rakiet Falcon 9. To będzie koń pociągowy SpaceX. A potem czas na BFR
Polskie drużyny uniwersyteckie biorą udział w zawodach łazików marsjańskich już od 2009 roku. Pierwszy sukces przyszedł dwa lata później, kiedy przygotowany na Politechnice Białostockiej łazik Magma2 zdobył pierwsze miejsce w URC. Również w 2013 i 2014 roku ta sama ekipa okazała się bezkonkurencyjna z łazikami Hyperion i Hyperion 2.