Zacznijmy od rzeczy najbardziej prozaicznej, czyli sposobu połączania się z komputerem. Na rynku znajdziemy zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe rozwiązania.
Kabel USB z jednej strony mocno ogranicza mobilność, z drugiej - zapewnia stały dostęp do energii elektrycznej, dzięki czemu unikamy konieczności wymiany baterii.
Klawiatury bezprzewodowe mają z kolei niewielki odbiornik USB w zestawie, dzięki czemu można podpiąć go do laptopa niemal na stałe. Są bardzo mobilne, a ich zasięg wynosi nawet kilkanaście metrów. Nie ma więc problemu z obsługą komputera z pewnej odległości.
Wybór zależy zatem od stanowiska pracy. Jeśli biurko wykorzystujecie nie tylko do pracy przy komputerze, warto zainwestować w klawiaturę bezprzewodową, którą można szybko i łatwo schować w szufladzie.
Wybrane klawiatury przewodowe:
Choć najtańsze klawiatury kosztują dziś tylko kilkanaście złotych, lepiej dobrze przemyśleć zakup. Tak tani sprzęt raczej nie sprawdzi się na dłuższą metę.
Warto zwrócić uwagę, aby klawiatura zapewniała chociaż minimalny poziom komfortu. Na rynku jest wiele modeli różniących się kolosalnie jakością wykonania i użytych materiałów. Dobrze jest zadbać o wygodną podpórkę pod nadgarstki (choć jest to oczywiście kwestia preferencji) i miękkie elementy na których spoczywają dłonie.
Sporo jest też klawiatur o profilowanym kształcie (np. falistym). Niektórym się to podoba, innym raczej przeszkadza, dlatego najlepiej spróbować napisać kilka zdań na wybranym modelu, aby zobaczyć, jak sprawdza się w praktyce.
Wybrane klawiatury bezprzewodowe:
Klawiatury bezprzewodowe fot. materiały partnerów
Ostatnio coraz częściej możemy spotkać klawiatury mechaniczne. Szczególnie upodobali je sobie gracze, jednak czy przeciętnemu Kowalskiemu również opłaca się zainwestować w taki sprzęt?
Przede wszystkim wyjaśnijmy różnicę. Tradycyjne przyciski wywierają nacisk na gumowe elementy, które przenoszą energię na specjalne membrany i wywołują impuls elektryczny. Dzięki temu sygnał trafia do komputera.
Skok klawiszy nie zawsze jest idealny, a wciśnięcie przycisku odpowiednio sygnalizowane. Najczęściej trzeba je wcisnąć do końca, aby wywołać reakcję.
Klawiatury mechaniczne korzystają z bardziej zaawansowanych systemów dźwigni i przełączników, dzięki czemu eliminują wady rozwiązań membranowych. Klawiszy nie trzeba dociskać do końca, aby ich ruch został zarejestrowany.
Klawiatury mechaniczne wyraźnie sygnalizują każde wciśnięcie klawisza, są więc bardzo głośne. Kiepsko nadają się zatem do sypialni czy salonu. Drugą ich wadą jest zdecydowanie wyższa cena.
Na co warto jeszcze zwrócić uwagę? Na wszystkie z pozoru mniej istotne elementy. Na przykład na to, czy w wybranym modelu jest także wygodna, wydzielona klawiatura numeryczna.
Dobrze jest też wybrać klawiaturę z dodatkowymi przyciskami, np. do celów multimedialnych. Możliwość zmiany utworów czy pauzowania filmu z dużej odległości od monitora jest bardzo wygodne.
Warto też rozważyć modele z wbudowanym touchpadem, dzięki czemu komputer można obsługiwać w miejscach, gdzie nie ma szans na wygodne używanie myszy. Wybór należy do was.
Wybrane klawiatury dla graczy:
Klawiatura dla gracza fot. materiały partnerów