Amerykanie mają powód do dumy. Tytuł najszybszego superkomputera wraca z Chin do USA

Po pięciu latach dominacji Chiny muszą pogodzić się z przegraną i oddać tytuł superkomputerowi z USA. Amerykański Summit jest ponad dwukrotnie szybszy od dotychczasowego rekordzisty.

W rankingu TOP 500, klasyfikującym najwydajniejsze komputery na świecie, kiedyś równych nie miały maszyny z USA. Chińczycy poczynali sobie jednak coraz śmielej i w efekcie już od pięciu lat nieprzerwanie najwydajniejszą maszyną na świecie jest sprzęt pochodzący z Państwa Środka.

Zmian na najwyższej pozycji nie było od czerwca 2016 roku, kiedy pałeczkę lidera przejął Sunway TaihuLight o mocy 93 PFLOPS, a więc niemal trzykrotnie wyższej niż drugi (również chiński) Tianhe-2.

Chińską hegemonię uda się jednak nareszcie przerwać, bo Departament Energii Stanów Zjednoczonych we współpracy z firmą IBM zaprezentowali właśnie nową maszynę nazwaną Summit.

Superkomputer SummitSuperkomputer Summit fot. ORNL

Ponad dwukrotnie szybszy

Superkomputer znajduje się w National Laboratory w Oak Ridge, w stanie Tennessee i ma szczytową wydajność równą 200 PFLOPS. Od wspomnianego Sunway TaihuLight jest więc ponad dwukrotnie szybszy.

Jest w stanie wykonać aż 200 tys. bilionów (200 biliardów) operacji na sekundę. Składa się z 4608 połączonych ze sobą serwerów. W każdym umieszczono dwa 22-rdzeniowe procesory Power9 i sześć kart graficznych NVIDIA Tesla V100. Jest też łącznie 10 petabajtów (10 biliardów bajtów) pamięci operacyjnej.

Superkomputer SummitSuperkomputer Summit fot. ORNL

Ogromna moc superkomputera ma być wykorzystywana w celach naukowych. Summit będzie wykonywał obliczenia potrzebne do badań m.in. z zakresu medycyny czy genetyki. Budowa kosztowała 200 mln dolarów.

Dwie chińskie maszyny w top 5

Najnowszy ranking 500 najwydajniejszych superkomputerów na świecie powinien pojawić się jeszcze w tym miesiącu. W poprzednim (z listopada 2017) w top 5 mieściły się dwie maszyny z Chin i po jednej ze Szwajcarii, Japonii i USA.

Ogółem, 35,4 proc. łącznej mocy wszystkich 500 najwydajniejszych komputerów na świecie w listopadzie miały Chiny, podczas gdy USA "tylko" 29,6 proc. Od tamtego czasu w Państwie Środka jest też najwięcej maszyn tego typu na świecie.

Pod względem najpotężniejszych superkomputerów na naszym globie, kraje Unii Europejskiej pozostają daleko w tyle. Próżno szukać tu maszyn, które mogłyby znaleźć się w czołówce rankingu, na co ma zaradzić Komisja Europejska. 

Najwydajniejszy superkomputer w Polsce to znajdujący się w Krakowie Prometheus o mocy 1,67 PFLOPS. Wystarcza to na zajęcie 77. miejsca.

---

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o: