Parlament Europejski wzywa Polskę i inne kraje UE: nie korzystajcie z Kaspersky Lab. Firma odpowiada

Robert Kędzierski
Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą cyberobrony. Wzywa w niej kraje członkowskie Unii, by nie korzystały ze szkodliwego oprogramowania. Jako przykład wskazuje Kaspersky Lab.

W Parlamencie Europejskim przegłosowano rezolucję dotyczącą cyberobrony. Dokument zobowiązuje wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej do dokonania "kompleksowego przeglądu oprogramowania, sprzętu i infrastruktury" wykorzystywanych przez instytucje. 

Celem tych działań jest "wyeliminowanie potencjalnie niebezpiecznych programów i urządzeń" oraz "wprowadzenie zakazu stosowania tych, które zostały potwierdzone jako szkodliwe". W tym miejscu w unijnym dokumencie pada jedna konkretna nazwa: Kaspersky Lab. 

Fragment rezolucji wzywającej do zaprzestania korzystania z Kaspersky LabFragment rezolucji wzywającej do zaprzestania korzystania z Kaspersky Lab Źródło: PE

Interesującą kwestią jest to, że zapis znalazł się w rezolucji między innymi z uwagi na obawy przedstawicielki Polski - Anny Fotygi, byłej minister spraw zagranicznych. Już w kwietniu interweniowała ona w Parlamencie Europejskim w sprawie Kaspersky Lab. Komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Mariji Gabriel twierdził jednak, że nie widzi zagrożenia w korzystaniu z oprogramowania rosyjskiej firmy. 

Jak Unia uzasadnia swoją decyzję

Według parlamentarzystów nie brakuje przykładów na to, że różne państwa, np. Rosja, Chiny czy Korea Północna, a także organizacje przestępcze były zaangażowane w szkodliwe działania cybernetyczne o charakterze politycznym i ekonomicznym. Przegląd oprogramowania i sprzętu ma utrudnić inwigilację obywateli UE na masową skalę. Władze Unii wierzą też, że wyeliminowanie szkodliwych elementów infrastruktury informatycznej będzie przeciwdziałać kampaniom dezinformacyjnym czy zmasowanym cyberatakom takim jak WannaCry czy NotPetya. 

Unia traktuje ataki hakerów jako zagrożenie dla demokracji i zasad UE. W rezolucji czytamy też, że konieczna jest szersza współpraca w zakresie cyberobrony - działanie poszczególnych krajów w pojedynkę może być nieskuteczne.

Kaspersky Lab odpowiada

Pierwszą reakcją Kaspersky Lab na rezolucję było wstrzymanie współpracy z Europolem w dziedzinie cyberprzestępczości. Według rosyjskiej firmy "rezolucja, w której posłanka Anna Fotyga zawarła zapis dotyczący Kaspersky Lab, oparta jest na nieprawdziwych informacjach"

Dyrektor generalny Kaspersky Lab - Jewgienij Kasperski - uważa, że decyzja Parlamentu Europejskiego może przyczynić się do wzrostu poziomu cyberprzestępczości w Europie. Przedmiotowe zapisy nie przyczyniają się do budowania otwartego, spójnego i bezpiecznego rynku cyfrowego, a zamiast tego stymulują fragmentację i zmniejszenie poziomu konkurencji.
[...] W kwietniu 2018 r. Komisja Europejska oficjalnie oświadczyła, że nie widzi żadnych przesłanek wskazujących na jakiekolwiek zagrożenia związane ze stosowaniem technologii antywirusowej Kaspersky Lab

- czytamy w przesłanym nam oświadczeniu. Firma podkreśla też, że rezolucja posiada charakter doradczy, a nie ustawodawczy, a zawarte w nim stwierdzenia "wskazują na brak szacunku wobec firmy, która na przestrzeni lat włożyła mnóstwo wysiłku w walkę z cyberprzestępczością w Europie".

Czytaj też: "I love you" - to zdanie zwiastowało kiedyś wielkie kłopoty. Historia groźnego wirusa

Firma przypomina też, że w ramach zwiększenia transparentności i otwartości przeniosła sporą część swojego działu badawczo-rozwojowego do Szwajcarii. Kaspersky Lab liczy na spotkanie z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego w celu wyjaśnienia wątpliwości. 

Kaspersky Lab zakazany

Problemy Kaspersky Lab w UE nie są pierwszymi, z którymi zmaga się firma. Zakaz wykorzystywania rosyjskiego oprogramowania dostała już administracja USA - zdaniem tamtejszych służb korzystanie z Kaspersky Lab niesie ze sobą ryzyko ataku i inwigilacji. Podobne wątpliwości wyraziły władze Holandii oraz Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele Kaspersky Lab konsekwentnie zaprzeczają jakimkolwiek związkom ze służbami Rosji, zapewniają też, że ich oprogramowanie jest bezpieczne. 

W rezolucji przyjętej przez PE mowa o tym, że szkodliwość Kaspersky Lab jest potwierdzona. Trudno jednak znaleźć jednoznaczne dowody. 

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (135)
Parlament Europejski wzywa Polskę i inne kraje UE: nie korzystajcie z Kaspersky Lab. Firma odpowiada
Zaloguj się
 • acide94

  Oceniono 40 razy 18

  Akurat w Polsce Kaspersky nie musi nic robić, KGB i tak ma wszystko to co chce na jedno polecenie, pis-Targowica nawet nie kryje krótkiej smyczy z Kremla.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 23 razy 9

  A nie możecie zrobić wywiadu z panią Fotygą aby wyłożyła swe merytoryczne zastrzeżenia co do działania tego programu antywirusowego? Konkretnie co tam siedzi, że stwarza zagrożenie. Niech odpowie. Wiem, że może być problem bo kobieta była zawsze tak rozmowna jak obecna prezydentowa.

 • strangeday

  Oceniono 23 razy 7

  Przegląd oprogramowania i sprzętu ma utrudnić inwigilację obywateli UE na masową skalę"

  Gdyby rzeczywiście o to chodziło należałoby w pierwszej kolejności wyłączyć, Google'a, Facebooka czy Windows 10...

 • wiesscar

  Oceniono 22 razy 6

  Korzystam z Kasperskiego bo to dobry antywirus.
  Nie mam dostępu do tajemnic panstwowych.
  Watykan powinien takiego antywirusa zrobic zamiast korzystac ze spowiedzi wiernych.

 • Van der Seck

  Oceniono 36 razy 6

  Skoro USA calkowicie zakazaly w instytucjach rzadowych korzystania z oprogramowania Kaspersky, zapewne cos jest na rzeczy. Z drugiej strony, byc moze K. szpieguje (tak jak wszyscy), za to chroni przed zakusami szpiegowania z drugiej strony. Czyzby o to ten wrzask? Ze nie mozna sie dobrac do nas i ze tylko Rosjanom sie to udaje? :)

 • freon

  Oceniono 11 razy 5

  Od: Jewgienij Kasperski:
  Decyzja Parlamentu Europejskiego może przyczynić się do wzrostu poziomu cyberprzestępczości w Europie. Otwórz załącznik by przekonać się o zagrożeniu :)

 • d1r3ct

  Oceniono 10 razy 4

  Amerykanie od lat szpiegują wszystkich poprzez rząd, agencje oraz swoje wielkie firmy, dzisiaj szczególnie informatyczne. I nie ma problemu ?!

 • ergiel

  Oceniono 10 razy 4

  U nas m.in. MSWiA z tego korzysta. Przeszukajcie domeny rządowe w google z hasłem Kaspersky.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX