Jeden login i hasło do wielu portali - Sejm przyjął ustawę, która ułatwi załatwienie spraw urzędowych
Już w przyszłym roku logowanie się do różnych serwisów rządowych może być znacznie ułatwione. Sejm przyjął bowiem ustawę i Krajowym Węźle Identyfikacji Elektronicznej, która jest podstawą do wdrażania nowego rodzaju ułatwień.
Jeden login, jedno hasło
Węzeł będzie integrował różne portale rządowe. Zalogowanie się na stronę Emp@tia, licznych serwisów dostępnych na stronie Obywatel.gov.pl, systemów NFZ czy ZUS, będzie wymagało zapamiętanie jednego hasła. Wystarczy, że wejdziemy na tworzony właśnie portal login.gov.pl.
Po wprowadzeniu zmiany wystąpienie z wnioskiem o "500+", zameldowanie się, sprawdzenie punktów karnych, wyrobienie karty EKUZ, będzie możliwe za pomocą jednego loginu i hasła.
Zalogujesz się przez bank
Dla użytkownika sprawa będzie o tyle prosta, że do potwierdzenia identyfikacji będzie on potrzebował jedynie profilu zaufanego, który "wyrobić" można korzystając z bankowości elektronicznej. Do wszystkich serwisów rządowych zalogujemy się więc też za pośrednictwem własnego banku.
Profil Zaufany
Użytkownik wybierze posiadany przez siebie sposób uwierzytelnienia (wskazując logo swojego banku), po czym zostanie przekierowany do systemu tego banku po to, by potwierdzić swoją tożsamości i automatycznie „wróci” do usługi publicznej jako osoba uwierzytelniona. Istotne jest to, że Węzeł Krajowy będzie działał w tle usług publicznych, dając ich użytkownikom dodatkowa opcję wyboru sposobu identyfikacji.
- wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.
Polski węzeł zintegrowany z europejskim
To nie jedyne zmiany dla obywateli. Logować będzie bowiem można się nie tylko do serwisów polskich, ale i unijnych. Będzie to możliwe za pomocą Węzła Transgranicznego. Dzięki temu rozwiązaniu już w 2018 roku polscy obywatele będą mogli logować się swoimi krajowym loginem i hasłem do e-usług udostępnianych przez portale administracji innych krajów Unii Europejskiej.
Polecony z urzędu na maila
Warto przypomnieć, że cyfryzacji państwowych usług nabiera tempa. Po pierwsze już w przyszłym roku ma ruszyć system e-Doręczeń. Urzędowe pisma zamiast tradycyjną pocztą trafią na skrzynki e-mailowe obywateli. Ministerstwo cyfryzacji zdecyduje wkrótce, kto będzie świadczył tę usługę. Wszystko wskazuje na to, że będzie to Poczta Polska.
***
-
Niemcy przedłużą lockdown do końca marca. Będą jednak wyjątki
-
Polska firma podpisała umowę. Ma być zaangażowana w produkcję szczepionki przeciw COVID-19
-
Tarcza 8.0 już działa. Ważne zmiany - część przedsiębiorców może otrzymać 5 tys. zł nawet trzy razy
-
Reforma OFE. Były minister finansów mówi o "półprawdach', które serwuje rząd [WYKRES DNIA]
-
Likwidacja OFE przyjęta. Ekonomiści: Podatek od oszczędności, rząd PiS zabiera 15 proc. [KOMENTARZE]
- Cyberpunk 2077 nominowany w czterech kategoriach BAFTA Game Awards 2021. Niestety nie w najważniejszej
- Rząd robi skok na pieniądze Polaków z OFE. Zabierze im 15 proc. Jak to tłumaczy? Wyjaśnia "Studio Biznes"
- Kolejne "taśmy Obajtka". Czym zajmuje się TT Plast? Wyjaśniamy
- Dopłaty do mieszkań - do rozdania aż 1,5 mld złotych. Ruszył nabór wniosków
- Podwyżki cen prądu w Polsce. Wiceminister: Drożeje i będzie drożeć co najmniej do 2030 roku