Jeden login i hasło do wielu portali - Sejm przyjął ustawę, która ułatwi załatwienie spraw urzędowych

Robert Kędzierski
Sejm przyjął ustawę o Krajowym Węźle Identyfikacji Elektronicznej. Za nieco tajemniczą nazwą kryją się spore ułatwienia. Załatwienie spraw w różnych urzędach za pośrednictwem internetu będzie łatwiejsze.

Już w przyszłym roku logowanie się do różnych serwisów rządowych może być znacznie ułatwione. Sejm przyjął bowiem ustawę i Krajowym Węźle Identyfikacji Elektronicznej, która jest podstawą do wdrażania nowego rodzaju ułatwień.

Jeden login, jedno hasło

Węzeł będzie integrował różne portale rządowe. Zalogowanie się na stronę Emp@tia, licznych serwisów dostępnych na stronie Obywatel.gov.pl, systemów NFZ czy ZUS, będzie wymagało zapamiętanie jednego hasła. Wystarczy, że wejdziemy na tworzony właśnie portal login.gov.pl.

Po wprowadzeniu zmiany wystąpienie z wnioskiem o "500+", zameldowanie się, sprawdzenie punktów karnych, wyrobienie karty EKUZ, będzie możliwe za pomocą jednego loginu i hasła.

Zalogujesz się przez bank

Dla użytkownika sprawa będzie o tyle prosta, że do potwierdzenia identyfikacji będzie on potrzebował jedynie profilu zaufanego, który "wyrobić" można korzystając z bankowości elektronicznej. Do wszystkich serwisów rządowych zalogujemy się więc też za pośrednictwem własnego banku.

Profil ZaufanyProfil Zaufany 

Użytkownik wybierze posiadany przez siebie sposób uwierzytelnienia (wskazując logo swojego banku), po czym zostanie przekierowany do systemu tego banku po to, by potwierdzić swoją tożsamości i automatycznie „wróci” do usługi publicznej jako osoba uwierzytelniona. Istotne jest to, że Węzeł Krajowy będzie działał w tle usług publicznych, dając ich użytkownikom dodatkowa opcję wyboru sposobu identyfikacji.

- wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji. 

Polski węzeł zintegrowany z europejskim

To nie jedyne zmiany dla obywateli. Logować będzie bowiem można się nie tylko do serwisów polskich, ale i unijnych. Będzie to możliwe za pomocą Węzła Transgranicznego. Dzięki temu rozwiązaniu już w 2018 roku polscy obywatele będą mogli logować się swoimi krajowym loginem i hasłem do e-usług udostępnianych przez portale administracji innych krajów Unii Europejskiej. 

Czytaj też: Wiceprezes Poczty Polskiej widzi przyszłość w e-mailach. Narodowy Operator Cyfrowy wkrótce może być wskazany. 

Polecony z urzędu na maila

Warto przypomnieć, że cyfryzacji państwowych usług nabiera tempa. Po pierwsze już w przyszłym roku ma ruszyć system e-Doręczeń. Urzędowe pisma zamiast tradycyjną pocztą trafią na skrzynki e-mailowe obywateli. Ministerstwo cyfryzacji zdecyduje wkrótce, kto będzie świadczył tę usługę. Wszystko wskazuje na to, że będzie to Poczta Polska

***

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o: