Ostrzeżenia o niebezpieczeństwie w miejscu reklam na smartfonie. Startuje inicjatywa "Bezpieczny Polak"

Z nową inicjatywą dla tymczasowo przebywających poza granicami Polski wyszła firma z branży reklamy mobilnej - Selectivv. Usługa o nazwie "Bezpieczny Polak" powiadomi o potencjalnym zagrożeniu w okolicy i podpowie jak dalej się zachować.

Podczas wakacji i służbowych wyjazdów za granicę z pewnością przyda się system wczesnego ostrzegania o ewentualnych zagrożeniach w miejscu, gdzie właśnie się znajdujemy. W razie takiej sytuacji na smartfonie w miejscu reklam na stronach internetowych zaczną pojawiać się stosowne komunikaty.

Po naciśnięciu takiego okna możemy uzyskać dodatkowe informacje, a także wskazówki o lokalizacji najbliższej placówki dyplomatycznej lub kontakt z odpowiednimi służbami na miejscu zdarzenia.

Bezpieczny PolakBezpieczny Polak fot. materiały prasowe

W projekcie Selectivv bierze udział firma SentiOne specjalizująca się w monitoringu sieci społecznościowych. Analizuje publikowane treści pod kątem słów kluczowych mogących sugerować, że w danym miejscu dzieje się coś niepokojącego (przykładowo atak terrorystyczny). Informacje te są weryfikowane, a następnie przesyłane do Selectivv, które wykorzystuje serwowane przez siebie reklamy na stronach mobilnych i desktopowych do wyświetlania stosownych alertów dla użytkowników.

Czytaj też: Piotr i Paweł wdraża naprawdę dużą nowość. Zakupy zrobisz bez pieniędzy czy karty w kieszeni - wystarczy smartfon

Pierwszy realny test systemu przeprowadzono już w 2016 roku podczas zamachu terrorystycznego w Nicei, gdzie ciężarówka wjechała w tłum ludzi. Komunikaty alarmowe dotarły wtedy w ciągu dwóch godzin do 26 Polaków znajdujących się wtedy w strefie zagrożenia.

Trudno realnie ocenić jak skuteczny będzie system Selectivv, biorąc pod uwagę negatywny stosunek internautów do reklam i stosowanie mechanizmów blokujących ich wyświetlanie. Liczymy jednak na to, że twórcy znajdą jakieś sensowne obejście dla tego problemu, a "Bezpieczny Polak" realnie przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa za granicami naszego kraju.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: