Windows 7 znów zyskuje popularność. "Dziesiątka" nie może pochwalić się wzrostem

Windows 7 w natarciu, a "Dziesiątka" zaczęła tracić. NetMarketShare i StatCounter przynoszą bardzo ciekawe dane na temat rynku najpopularniejszych systemów operacyjnych. Kto jest liderem?

Jedna z dwóch największych firm badawczych, NetMarketShare donosi, że Windows 10 cały czas rośnie w siłę, choć tempo kolejnych instalacji jest już dość wolne.

Co ciekawe, znacznie większą dynamiką wzrostu wykazuje się... ośmioletni Windows 7. Jeśli tendencja zostanie zachowana, "Dziesiątka" w najbliższym czasie nie zostanie najpopularniejszym systemem operacyjnym dla komputerów na świecie.

Rynek zdaniem NetMarketShare

NetMarketShare udostępnił własnie swoje najnowsze dane obejmujące czerwiec 2018. Zdaniem tej firmy Windows 7 ma dziś udziały równe 43,03 proc. i dzierży tytuł lidera rynku systemów operacyjnych.

"Siódemka" zanotowała zatem w czerwcu całkiem niezły wzrost udziałów, bo jeszcze miesiąc wcześniej notowała wynik 41,79 proc. Tym samym nie może się pochwalić najnowszy system Microsoftu. Windows 10 powiększył w tym czasie udziały z 34,74 proc. do 34,92 proc.

Według danych NetMarketShare "Siódemka" nie tylko nie oddała palmy pierwszeństwa, ale także powiększa przewagę nad znacznie młodszym bratem. Tendencja została więc odwrócona, a warto przypomnieć, że Windows 7 już styczniu 2020 roku zostanie całkowicie pozbawiony wsparcia.

Czerwiec 2018 zdaniem NetMarketShareCzerwiec 2018 zdaniem NetMarketShare fot. NetMarketShare

Problemy ma też inny system operacyjny Microsoftu. Mowa o Windowsie 8.1, który w czerwcu zanotował tylko 4,89 proc. udziałów. To wystarczyło do utraty tytułu trzeciego najpopularniejszego systemu, który teraz należy do MacOS 10.13 (udział 5,36 proc.).

Rynek zdaniem StatCounter

Tradycyjnie zupełnie odmienną sytuację na rynku przedstawia nam StatCounter. Wynika to przede wszystkim z innej metodologii badań i nieco większego zakresu danych, jakim dysponuje.

Zdaniem tej firmy Windows 10 jest dziś najpopularniejszą wersją systemu od Microsoftu, a tytuł ten zdobył już w styczniu. Obecnie ma udziały równe 46,75 proc., a więc... niższe niż miesiąc wcześniej (47,21 proc.). To pierwszy od bardzo dawna spadek "Dziesiątki" w zestawieniu StatCounter.

Tymczasem Windows 7 po wielu miesiącach strat zaczął się w czerwcu umacniać. Wzrost jest niewielki, bo "Siódemka" umocniła się z 39,44 proc. do 39,63 proc., ale mimo wszystko znamienny.

Czerwiec 2018 zdaniem StatCounterCzerwiec 2018 zdaniem StatCounter fot. StatCounter

Obie firmy badawcze wykazują nam zatem, że w rywalizacji Windowsa 7 i 10 tendencja się odwróciła. Ciekawe tylko czy nowy ład zostanie zachowany w kolejnych miesiącach czy czerwic był tu wyjątkiem.

Czytaj też: Microsoft chwali się sukcesami Windowsa 10. System jest już na niemal 700 mln komputerów

---

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (118)
Windows 7 znów zyskuje popularność. "Dziesiątka" nie może pochwalić się wzrostem
Zaloguj się
 • red_fang

  Oceniono 50 razy 38

  Jakoś mnie to nie dziwi. Mam wrażenie, że Microsoft robiąc 10 całkowicie zignorował głos użytkowników z mojego pokolenia i starszych (urodzonych w latach 70 i 80). Tych, którzy wychowali się na wcześniejszych wersjach systemu Windows i lubiących mieć wpływ na to co ich system robi. 10 robi wszystko sama - sama się aktualizuje, sama sobie resetuje niektóre ustawienia po dużych aktualizacjach itd. Mnie takie "uszczęśliwianie" na siłę irytuje. Zwłaszcza jeśli chodzi o wpływ na częstotliwość i wybór czasu wykonywania aktualizacji - tutaj musiałem kilka godzin walczyć z systemem, żeby było po mojemu.

 • wojtek45-1

  Oceniono 34 razy 30

  Z 10 wytrzymałem 3 dni. Jak mi się zaktualizowała, nie pytając mnie o zdanie i zaczęła chodzić ja muł. Wy... ją i siedzę na 7 pro. I tak zostanie.

 • mirafas

  Oceniono 23 razy 23

  Nie dziwi nic - Windows 7 to system sprawdzony, dobry i stabilny. Nie to co wieczna beta W10 :P

 • farcry3

  Oceniono 16 razy 16

  10-tka o przerost formy nad treścią. Z aktualizacjami chyba większość tu piszących miała problemy.Jestem prostym użytkownikiem a nie informatykiem, i nie chce mi się siedzieć pół dnia i przesuwać jakies suwaki albo coś włączać czy wyłączać, żeby mi na bezczela system w środku dnia nie przerywal pracy bo "jest 158-a bardzo ważna aktualizacja"

 • hens

  Oceniono 14 razy 14

  Dziesiątka jest śmieciem informatycznym. Pierwszy dobry system po XP to SIÓDEMKA.
  A reszta np Vista, Win 8, Win 10, i cała reszta pomysłów, to wybryk warchołów z Microsoftu

 • mark234

  Oceniono 18 razy 12

  Wszystkim znajomym co mają laptopa zmieniłem system z Windows 10 na Windows 7 i tyle w temacie

 • ami_lii

  Oceniono 13 razy 11

  A czemu zaskoczenie? Jak szukałam na początku roku nowego laptopa, to specjalnie patrzyłam tylko na te które mają jeszcze 7. System stabilny, czytelny i można samemu dopasować ustawienia (typu wyłączyć wszystkie bajery i wodotryski). A nie wariactwo jak na 10.

 • wolf01

  Oceniono 10 razy 10

  W10 to naaajwiekszy gniot od M$ jaki można sobie wyobrazić po 2020 i zaprzestaniu wspieraniaW7 pewnie sporo ludzi wybierze MacOs lub którąś z dystrybucji Linuxa zamiast systemu nie dla usera a z resetujacymi sie ustawieniami i innymi irytującymi usługami stworzonymi chybatylko po to tylko żeby wqrw człowieka na każdym kroku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX