Windows 7 znów zyskuje popularność. "Dziesiątka" nie może pochwalić się wzrostem

Windows 7 w natarciu, a "Dziesiątka" zaczęła tracić. NetMarketShare i StatCounter przynoszą bardzo ciekawe dane na temat rynku najpopularniejszych systemów operacyjnych. Kto jest liderem?

Jedna z dwóch największych firm badawczych, NetMarketShare donosi, że Windows 10 cały czas rośnie w siłę, choć tempo kolejnych instalacji jest już dość wolne.

Co ciekawe, znacznie większą dynamiką wzrostu wykazuje się... ośmioletni Windows 7. Jeśli tendencja zostanie zachowana, "Dziesiątka" w najbliższym czasie nie zostanie najpopularniejszym systemem operacyjnym dla komputerów na świecie.

Rynek zdaniem NetMarketShare

NetMarketShare udostępnił własnie swoje najnowsze dane obejmujące czerwiec 2018. Zdaniem tej firmy Windows 7 ma dziś udziały równe 43,03 proc. i dzierży tytuł lidera rynku systemów operacyjnych.

"Siódemka" zanotowała zatem w czerwcu całkiem niezły wzrost udziałów, bo jeszcze miesiąc wcześniej notowała wynik 41,79 proc. Tym samym nie może się pochwalić najnowszy system Microsoftu. Windows 10 powiększył w tym czasie udziały z 34,74 proc. do 34,92 proc.

Według danych NetMarketShare "Siódemka" nie tylko nie oddała palmy pierwszeństwa, ale także powiększa przewagę nad znacznie młodszym bratem. Tendencja została więc odwrócona, a warto przypomnieć, że Windows 7 już styczniu 2020 roku zostanie całkowicie pozbawiony wsparcia.

Czerwiec 2018 zdaniem NetMarketShareCzerwiec 2018 zdaniem NetMarketShare fot. NetMarketShare

Problemy ma też inny system operacyjny Microsoftu. Mowa o Windowsie 8.1, który w czerwcu zanotował tylko 4,89 proc. udziałów. To wystarczyło do utraty tytułu trzeciego najpopularniejszego systemu, który teraz należy do MacOS 10.13 (udział 5,36 proc.).

Rynek zdaniem StatCounter

Tradycyjnie zupełnie odmienną sytuację na rynku przedstawia nam StatCounter. Wynika to przede wszystkim z innej metodologii badań i nieco większego zakresu danych, jakim dysponuje.

Zdaniem tej firmy Windows 10 jest dziś najpopularniejszą wersją systemu od Microsoftu, a tytuł ten zdobył już w styczniu. Obecnie ma udziały równe 46,75 proc., a więc... niższe niż miesiąc wcześniej (47,21 proc.). To pierwszy od bardzo dawna spadek "Dziesiątki" w zestawieniu StatCounter.

Tymczasem Windows 7 po wielu miesiącach strat zaczął się w czerwcu umacniać. Wzrost jest niewielki, bo "Siódemka" umocniła się z 39,44 proc. do 39,63 proc., ale mimo wszystko znamienny.

Czerwiec 2018 zdaniem StatCounterCzerwiec 2018 zdaniem StatCounter fot. StatCounter

Obie firmy badawcze wykazują nam zatem, że w rywalizacji Windowsa 7 i 10 tendencja się odwróciła. Ciekawe tylko czy nowy ład zostanie zachowany w kolejnych miesiącach czy czerwic był tu wyjątkiem.

Czytaj też: Microsoft chwali się sukcesami Windowsa 10. System jest już na niemal 700 mln komputerów

---

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: