Polskie gry na PC podbijają świat. Poza kultowym Wiedźminem mamy do zaoferowania dużo więcej

Jeśli chodzi o produkcję gier wideo, Polacy absolutnie nie mają już powodów do wstydu. Od dobrych kilku lat na stałe zaznaczyliśmy swoją pozycję na światowej mapie cyfrowej rozgrywki. Można odnieść wrażenie, że w tym sektorze dopiero się rozkręcamy.

Według czerwcowych danych firmy analitycznej Newzoo, polski rynek gier komputerowych przekroczył już łączną wartość 546 mln dolarów. Taki wynik plasuje nas na 24 miejscu na świecie. Oczywiście nadal daleko nam do liderów rankingu. Czołowy chiński rynek gier ma wartość niemal 38 mld dolarów. Drugą pozycję zajmują Amerykanie (30 mld dolarów), a trzecią Japonia (19 mld dolarów).

Niezaprzeczalnym hitem eksportowym polskiej branży gier jest oczywiście Wiedźmin i towarzysząca mu gra karciana Gwint, ale CD Projekt już teraz szykuje dla niego godnego konkurenta w postaci futurystycznego Cyberpunka 2077. Sukcesy odnoszą również produkcje o dużo mniejszym rozmachu. Wystarczy wspomnieć tu o This War Of Mine czy niedawnym Frostpunku od 11 bit studios.

Cyberpunk 2077Cyberpunk 2077 mat. prasowe

Świat zakochał się w tematyce zombie, co swego czasu umiejętnie wykorzystał Techland. To właśnie z tego studia wyszły takie hity jak Dead Island oraz Dying Light. W temacie shooterów (strzelanek) i slasherów (siekanek) też mamy sporo do powiedzenia, czego najlepszym przykładem są produkcje Flying Wild Hog - Hard Reset i Shadow Warrior. Mimo nienajlepszych recenzji seria o snajperach od CI Games (Sniper 3: Ghost Warrior) sprzedała się bardzo dobrze.

Dying Light 2Dying Light 2 fot. Techland

Doskonale radzimy sobie również w produkcjach niezależnych realizowanych przy stosunkowo niewielkim budżecie i zespole. Tu wystarczy wspomnieć o takich grach jak Ruiner czy Observer. Znakomite recenzje zebrała w swoim czasie innowacyjna strzelanka SUPERHOT. O niektórych grach polskiej produkcji bywa głośno za sprawą kontrowersyjnej rozgrywki. Tu najlepszym przykładem może być Hatred od Destructive Creations.

'Ruiner'"Ruiner" Fot. Screen z gry "Ruiner"

Gliwicki zespół w ostatnim czasie spuścił nieco z tonu i wydał już bardziej klasyczną pozycję Ancestors Legacy, która jest strategią czasu rzeczywistego. Spore nadzieje wiąże się również z Agony, produkcją bydgoskiego studia Madmind. Pierwsze recenzje nie dają na to zbyt wielkiej szansy, ale poczekajmy na opinię samych graczy. W tym roku czeka nas między innymi premiera sieciowej strzelanki World War 3 od firmy Farm 51.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: