OLX ostrzega: Uwaga na fałszywe ogłoszenia. Oszuści mogą przejąć dane do logowania w banku

Robert Kędzierski
OLX ostrzega - oszuści umieszczają w serwisie fałszywe ogłoszenia. Tym, którzy na nie odpowiadają przesyłają linki prowadzące do zainfekowanych aplikacji. Oferta pracy czy darmowych zabawek może się skończyć kłopotami.

OLX, jeden z największych serwisów ogłoszeniowych w Polsce, ostrzega przed oszustami. Jak pisze portal na swoim oficjalnym blogu, w serwisie wciąż pojawiają się nowe fałszywe ogłoszenia. 

OLX przez kilka lat należał do grupy Allegro, obecnie wraz z serwisami Otodom i Otomoto jest częścią OLX Group, która należy do Naspers Classified.

Obecnie najwięcej jest tych dotyczących ofert pracy. Osoby, które w odpowiedzi prześlą swoje CV otrzymują link. Ma on prowadzić do aplikacji, którą rzekomo trzeba  testować. W rzeczywistości, aplikacja infekuje smartfon złośliwym oprogramowaniem. Za jego pomocą, przestępcy przejmują dane logowania do bankowości elektronicznej. 

OLX ostrzega przed fałszywymi ogłoszeniamiOLX ostrzega przed fałszywymi ogłoszeniami Fot. za OLX

Zainstalujesz aplikację - stracisz kontrolę nad smartfonem

Przeglądarka Chrome w tej chwili jeszcze nie ostrzega, że strona, do której kierują przestępcy jest szkodliwa. Dopiero próba pobrania załącznika powoduje pojawienie się informacji o potencjalnym zagrożeniu. 

OLX ostrzega przed fałszywymi ogłoszeniamiOLX ostrzega przed fałszywymi ogłoszeniami Virus Total

Potwierdza je skanowanie za pomocą serwisu Virus Total. W pobranym przez nas pliku .apk znajdowały się wirusy Spy.Banker.RW i Marcher/Exobot. Są one w stanie wysyłać i odczytywać wiadomości SMS, wyłączać dźwięki i wibracje, przejąć kontrolę nad komunikacją sieciową. Ofiara nie będzie więc nawet wiedzieć, że na jej smartfon przyszedł SMS autoryzujący operację bankową. Tego typu infekcje są bardzo groźne, a nowe fale ataków pojawiają się co kilka miesięcy. Często są wymierzone w konkretne banki. 

"Oddam za darmo" - na to te uważaj

OLX ostrzega, że zainfekowane linki rozsyłane są nie tylko w związku z ogłoszeniami o pracę. Przestępcy stosują ten sam mechanizm oferując darmowe lub bardzo tanie towary. W tym wypadku ofiara jest przekonywana, że musi pobrać aplikację, by monitorować stan przesyłki. I w tym wypadku dochodzi do infekcji. 

Fałszywe bramki płatnicze

Złodzieje mają w swoim arsenale również inne metody ataku. Często wystawiają towary w bardzo atrakcyjnych cenach i proszą o płatność za pomocą bramki płatniczej. Link prowadzi jednak do jej fałszywej wersji i ma za zadanie wykraść dane do bankowości elektronicznej. W przypadku ogłoszeń dotyczących wydawania przedmiotów za darmo przestępcy proszą o pokrycie kosztów wysyłki. 

Czytaj też: Skąd Netflix wie, żeby zaproponować ci akurat ten serial, a nie inny? Wyjaśniamy. 

Jak ustrzec się problemów? Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. OLX to serwis ogłoszeń lokalnych - transakcje zakupu warto więc przeprowadzać osobiście, szczególnie jeśli cena towaru wydaje się podejrzanie niska. Wszelkie nietypowe komunikaty kierujące do zewnętrznych serwisów powinny być ignorowane. 

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o: