Dowodu osobistego w telefonie nie będzie. Ministerstwo Cyfryzacji zabija pomysł Anny Streżyńskiej

Robert Kędzierski
Ministerstwo Cyfryzacji zmienia koncepcję dotyczącą cyfrowego dowodu osobistego. Anna Streżyńska, poprzednia szefowa resortu, chciała, by dokument w smartfonie niemal w pełni zastępował plastikowy dowód.

Ministerstwo Cyfryzacji zmienia koncepcję dowodu osobistego w smartfonie, forsowaną przez minister Annę Streżyńską, która odeszła z resortu na początku roku. 

Była szefowa resortu z rozmowie z Wirtualnymi Mediami stwierdziła, że prace nad cyfrową rewolucję w zakresie dowodów osobistych były blokowane w rządzie już w ub. roku. Powód? Policja miałaby być nieprzegotowana do wdrożenia nowej usługi. 

MSWiA to świat przeniesiony z czasów PRL - przekonywaliśmy się o tym przy mDokumentach, węźle krajowym, platformie integracji usług i danych - wszystkich rozwiązaniach, które miały ludziom ułatwić kontakt z administracją i uwolnić ich od konieczności służenia urzędnikom i legislacji, mnożącej nowe obowiązki.

- stwierdziła Streżyńska

Jak miał działać dowód w smartfonie?

Pomysł forsowany przez byłą szefową MC był jasny: większość dokumentów, którymi posługujemy się na co dzień, miała otrzymać swoją cyfrową postać. Powstała aplikacja mDokumenty, w której pojawić się miał mDowód mPrawo jazdy i mUbezpieczenie. Cyfrowe dokumenty nie miały w pełni zastępować tych fizycznych, ale w określonych sytuacjach pełnić ich funkcje. 

Co istotne, mDowód osobisy w smartfonie miał pozwalać na potwierdzenie tożsamości przed policjantem czy urzędnikiem. Świadczą o tym między innymi informacje, które wciąz są widoczne na stronach resortu cyfryzacji:

Wykorzystanie istniejącej e-usługi, umożliwiającej Obywatelowi potwierdzenie własnej tożsamości dzięki wyświetleniu danych aktualnego dowodu osobistego z Rejestru Dowodów Osobistych (SRP) i okazaniu ich przedstawicielom administracji publicznej lub służbom mundurowym.

W ślad za wprowadzeniem mDokumentu Osobistego miały pójść zmiany w prawie.

mDokumenty w nieco innej odsłonie

Takie były początkowe plany, jednak obecnie w aplikacji mDokumenty dostępna jest jedynie zakładka mTożsamość

Aplikacja mDokumentyAplikacja mDokumenty mDokumenty

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że rozpocznie pilotaż związany z cyfrowymi wersjami legitymacji szkolnych i studenckich. W mDokumentach może też znaleźć się cyfrowa wersja Karty Dużej Rodziny i Karta Miejska.

I tym razem o cyfrowej wersji dowodu osobistego nie wspomniano. Warto jednak pamiętać, że mDowód Osobisty był objęty programem pilotażowym - w zeszłym roku testowano go w czterech polskich miastach. Możliwe, że właśnie wyniki pilotażu zmieniły podejście do nowej usługi - postawiono na mTożsamość. 

Potwierdzanie tożsamości w ograniczonym zakresie

Użytkownicy smartfonów mogą dziś korzystać z mDokumentów i potwierdzać nimi swoją tożsamość np. podczas wypożyczania sprzętu sportowego. Wszędzie tam, gdzie "druga strona" korzysta z aplikacji mWeryfikator. Ale w sytuacjach urzędowych, w przypadku kontroli drogowej mTożsamość obecnie nie potwierdza kim jesteśmy. Sytuacja może się jednak zmienić w przyszłości. 

MC: "Nigdy nie było takiej koncepcji"

Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji w rozmowie z serwisem Next.gazeta.pl stwierdził, że nigdy nie było koncepcji pełnego zastąpienia tradycyjnego dowodu cyfrowym. Zapewnił też, że mDokumenty zyskują lepsze umocowanie prawne chociażby w tzw. "ustawie węzłowej", co pozwoli na ich lepsze wykorzystanie. 

Możliwe, że wkrótce zyska nowe funkcje  - pozwoli np. na okazanie dowodu rejestracyjnego, którego nie trzeba będzie mieć przy sobie już w październiku

Pierwotna koncepcja resortu cyfryzacji z pewnością ułatwiłaby kontakty z urzędami, policjantami czy innymi funkcjonariuszami. Korzystanie z mDokumenów dzisiaj jest możliwe, ale wciąż nieco ograniczone względem początkowych planów. 

Możliwe jednak, że sytuacja się zmieni i wzrośnie liczba sytuacji, w której tożsamość potwierdzimy smartfonem. Aplikacja mDokumenty jest dalej rozwijana - Ministerstwo się z niej nie wycofuje. 

***

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (111)
Dowodu osobistego w smartfonie nie będzie. Ministerstwo Cyfryzacji: "takiej koncepcji nigdy nie było"
Zaloguj się
 • mirekmm

  Oceniono 42 razy 28

  Nie będzie cyfrowych dowodów, lotniska baranów, przekopu mierzei, drzew w Białowieży, nie będzie 500 zł na każde dziecko, elektrowni atomowej, miliona mieszkań i samochodów elektrycznych, przewalutowania kredytów po sprawiedliwym kursie, czy śmigłowców dla armii. Nie będzie też wolnej i praworządnej Polski.

 • izopropanol

  Oceniono 40 razy 18

  Pewnie znowu wprowadzą książeczki. Miejsce zameldowania, pobytu, przebywania, zatrudnienia. Ile to bedzie potrzebnej roboty dla urzedasów, ile kasy dla urzędów a przy okazji lud pracujący sie ustawi na właściwym miejscu.

 • Oceniono 25 razy 17

  Osobiście jestem przeciwko wszelkim osobistym danym w necie ale to już tak daleko zaszło i idzie, że i tak mają wszystkie dane o nas. Dlaczego więc nie zrobisz wszelkich dokumentów elektronicznych ? Ano dlatego, że wszelkie biurwy stracą pracę. Firmy, które produkują te plastiki etc. Telefonami robimy przelewy, płacimy, pobieramy kasę, to dlaczego nie możemy tym telefonem okazać tożsamość ? I co mi po plastiku skoro i tak gdybym zgubił pani Grażyna w jakimkolwiek banku da kredyt znalazcy na moje konto aby się plan jej zgadzał i premię odfajkowała. A policja ? Po pierwsze policja na nic nie jest przygotowana, a po drugie u nich najmniej jest potrzebny ten dokument. Chodzi głównie o to, żeby utrzymywać tabuny urzędasów.

 • kazek100

  Oceniono 29 razy 17

  Pamiętacie, że wg bredni Morawieckiego mieliśmy za chwilę mieć milion samochodów elektrycznych? Na razie mamy tylko kolejna pisowską ekipę, która zarabia na robieniu propagandy wokół tego. Mierzeję Wiślaną mieli przekopać (fakt, po co?), stocznię w Radomiu wybudować, wszystkie armie świata wyposażyć w nasze polskie drony... Jakim trzeba być głupcem, żeby wierzyć w propagandę pisu? Mateusz robi fajne slajdy, ale to taki sam ignorant jak Gliński (mogę podać przykłady także jego nieskończonej ignorancji).

 • Trolluj T

  Oceniono 27 razy 15

  Nie jestem wcale zaskoczony. Raz, że pomysł, a realizacja w tym chorym kraju to dwie różne rzeczy, a dwa, że głupi nie zdzierży pomysłów mądrego...

 • daretz

  Oceniono 18 razy 10

  Nie możliwe by matoły z PiS to ogarnęły. Zrobią jakąś pokrakę która do niczego się nie będzie nadawać.

 • quamtsa

  Oceniono 15 razy 9

  Najpierw należałoby znieść obowiązek posiadania dowodu osobistego. Wymysł biurokracji, żeby trzymać ludzi pod kontrolą.

 • lodzermensz1

  Oceniono 19 razy 9

  Archaiczna partia, rodem z XIX wieku i cyfryzacja?
  Żart!
  Dla nich internet służy jedynie do rozsiewania propagandy.

 • Ghazeta Reader

  Oceniono 19 razy 9

  PISiory ją wywaliły bo powiedziała publicznie że jak się nie ma to się nie rozdaje. Mateusz Krzywousty musiał zaciągać kredyty na pińcet minus

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX