Samsung otworzył największą fabrykę smartfonów na świecie. Nie w Korei, nie w Chinach, a w Indiach

To w Indiach znajduje się dziś największa fabryka telefonów komórkowych na świecie. Samsung będzie produkował w niej nawet 120 mln urządzeń rocznie. Większość na potrzeby lokalnego rynku.

Indyjski oddział Samsunga pochwalił się właśnie zakończeniem prac nad rozbudową fabryki w Noida, na obrzeżach stołecznego Delhi w Indiach. Producent zdecydował się na rozbudowę zakładu, który działa już od 1996 roku.

Teraz, po jej zakończeniu, zakład ma powierzchnię 129 tys. metrów kwadratowych i jest największą fabryką telefonów komórkowych na świecie. Możliwości produkcyjne fabryki do 2020 roku wzrosną z 68 do 120 mln urządzeń rocznie.

W fabryce będą produkowane wszystkie modele smartfonów Samsunga. Od najtańszych, które w Indiach są najchętniej wybierane, po flagowe modele Galaxy S9 i Galaxy Note 8.

Największa na świecie fabryka w NoidaNajwiększa na świecie fabryka w Noida fot. Samsung India

Cała inwestycja warta ponad 49 mld rupii indyjskich (ok. 2,6 mld zł) ma dostarczyć Samsungowi sporą liczbę egzemplarzy przeznaczonych na eksport, ale przede wszystkim pozwolić na jeszcze szybszy rozwój w Indiach. 

To drugi najludniejszy kraj na świecie z liczbą mieszkańców wynoszącą ponad 1,3 mld. Od października 2017 roku także drugi największy rynek smartfonów, za Chinami i przed Stanami Zjednoczonymi.

Szacuje się, jednak że jego potencjał wciąż jest ogromny, i tu Samsung widzi dla siebie szansę. Być może inwestycja w fabrykę pozwoli wrócić mu na pierwsze miejsce największych producentów smartfonów w Indiach.

---

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: