Internet mobilny na wakacje. Karta czy abonament z krótką umową? Radzimy, jaką ofertę wybrać

Robert Kędzierski
Szukasz oferty internetu mobilnego na wakacje? Nie musisz wiązać się długą umową. Większość operatorów oferuje internet "na kartę" lub w ramach krótkoterminowego abonamentu. Jest w czym wybierać.

Oferty ułożono w kolejności alfabetycznej. Przedstawiamy wyłącznie oferty "na kartę" lub z umową na czas nieokreślony, która może być rozwiązana w każdej chwili. Okres wypowiedzenia wynosi miesiąc kalendarzowy. 

Aero2

Operator oferuje trzy pakiety internetowe. 500 MB za 2 zł, 3 GB za 5 zł i 30GB za 30 zł. Oferta działa tylko w kraju. 

A2 mobile, inna marka należąca do Aero2 również ma w ofercie internet mobilny. Pakiet kosztuje 9,90 zł i daje użytkownikowi internet nieograniczony pod względem ilości danych. Limitowana jest prędkość - do 5GB limitu nie ma, od 5 do 10GB prędkość wynosi nie więcej niż 3 Mb/s, od 10 do 15 GB 1 Mb/s. Zresetowanie lejka do pełnej prędkości kosztuje 5zł. Cykl zaczyna się od nowa - do przekroczenia progu 5GB.. 

A2 mobile internetA2 mobile internet A2 mobile

Po przekroczeniu tego progu prędkość spada do 512 kb/s. Jest to oferta wyłącznie "na kartę" - bez żadnej umowy i abonamentu.

Usługa internetu włączana jest w cyklu miesięcznym. 

Internet w roamingu - użytkownicy wyjeżdżający do krajów UE mają do wykorzystania 653 megabajty internetu miesięcznie. 

Lajt Mobile

W ofercie Lajt Mobile znajdziemy kilka planów z umową, którą można wypowiedzieć w każdej chwili. Za 15 zł otrzymamy 10 GB internetu, za 20 GB trzeba zapłacić 20 zł, a za 30 GB 30 zł. Operator kusi użytkowników promocją oferując 100 GB internetu za 35 zł.

Oferta Lajt MobileOferta Lajt Mobile Lajt Mobile

Do ceny należy doliczyć jednokrotną opłatę aktywacyjną. Standardowo wynosi ona 19 zł, jednak w promocji obniżono ją do 5 zł. Taka oferta obowiązywała podczas tworzenia tego tekstu - konsultant nie był w stanie zapewnić, kiedy oferta się nie zmieni.  

Internet w roamingu w powyższych ofertach prezentuje się następująco: 0,95 GB dla pakietu 10GB, 1,27GB w pakiecie 20 GB, 1,91 w pakiecie 30 GB i 3,19 GB w pakiecie 100 GB. 

NJU

NJU, (marka Orange), ma ofertę w konstrukcji zbliżoną do Plusha. Tu cena jest jedna: wynosi 29 zł. Otrzymujemy za nią 40GB "na start". Po pół roku przyznany nam limit wynosi już 80GB, po roku 100, a po dwóch latach 120 GB.

NJU - oferta internetu z krótką rozmowąNJU - oferta internetu z krótką rozmową Fot. NJU

Za internet nie zapłacimy, jeśli z niego nie korzystamy. Tylko przez pierwsze trzy miesiące pobierana jest opłata 9 zł niezależnie nawet, jeśli nie ściągniemy w ogóle danych. Po tym okresie opłata znika. 

Internet w roamingu - NJU daje swoim użytkownikom 1,87 GB internetu miesięcznie do wykorzystania w krajach UE. 

Orange

Pomarańczowi w swojej ofercie Elastyczny Pakiet Internetowy ustalili prostą zasadę: ile złotych, tyle gigabajtów. I tak za 3 zł mamy 3GB, za 10 zł 10GB,  a za 100 zł 100GB. 

Orange  - oferta elastycznaOrange - oferta elastyczna Fot. Orange

Oferta jest dostępna we wszystkich taryfach w Orange na kartę

Internet w roamingu użytkownikom Orange przysługuje w ilości proporcjonalnej do wielkości doładowania. Zasilając konto kwotą 3 zł w sieci w Unii nie poszalejemy - mamy do dyspozycji tylko 0,2 GB. Pakiet 30 zł pozwala już na całkiem duży pakiet internetowy w UE - 1,94 GB. Płacąc 50 zł za 50GB na wakacyjne surfowanie otrzymamy 3,22 GB, a 100 zł za 100GB daje aż 6,44 GB w UE. 

Otvarta

Sieć Otvarta również ma w swojej ofercie internet mobilny. Za 14,99 zł otrzymamy 5 GB internetu. Dwukrotnie większy pakiet kosztuje 19,90 zł. Pakiet 30 GB to koszt 29,99 zł.

Otvarta - internet mobilnyOtvarta - internet mobilny Fot. Otvarta

Za dziesięć złotych więcej otrzymamy 100GB internetu i dodatkowy pakiet nocny o wielkości 200 GB.  Umowę można rozwiązać w każdej chwili. 

Internet w tej ofercie działa tylko w kraju. 

Play

Internet na kartę w Play jest dostępny w trzech wariantach. We wszystkich ilość pobieranych danych nie jest limitowana. Ograniczana jest prędkość.

Internet w PlayInternet w Play Play

Za 5 zł otrzymamy jeden dzień internetu bez limitu danych. Po pobraniu 10 GB prędkość spadnie. Płacąc 20 zł dane możemy pobierać przez tydzień, prędkość internetu spadnie po przekroczeniu 30 GB. Za 49 zł otrzymujemy internet na miesiąc. Prędkość zostanie ograniczona po przekroczeniu 100 GB. 

Internet w tej ofercie działa tylko w kraju.

Play ma też drugą ofertę o nazwie "internet elastyczny". W tym wypadku za każde rozpoczęte 10 GB zapłacimy 10 zł. W tym wypadku umowa obowiązuje na czas nieokreślony. 

Plus

Oferta Plusa przypomina w konstrukcji ofertę T-Mobile. Internet na kartę nie wydaje się tani. Operator przekonuje do oferty darmowym transferem w usługach Ipla i Plus Music.

Plus - internet na kartęPlus - internet na kartę Fot. Plus

Za pakiet ważny miesiąc o wielkości 10 GB trzeba zapłacić 20 zł. Za 50 zł otrzymujemy 25 GB ważne 90 dni. 

Internet w tej ofercie działa tylko w kraju.

Plush

Wirtualny operator ma w ofercie dwa ciekawe plany internetowe. W obu przypadkach liczba GB zwiększa się - w zależności od tego, jak długo jesteśmy w sieci.

Na początek za kwotę 25 zł otrzymujemy 20 GB, a za 30 zł - 40 GB. Po 3 miesiącach mamy na koncie odpowiednio 60 i 80 GB. Po pół roku limit znów się zwiększa - do 80 GB i 100 GB. Po roku osiągamy maksymalny limit danych - 100 lub 120 GB. 

Plush - internet mobilny z krótką umowąPlush - internet mobilny z krótką umową Źródło: Plush

W tym wypadku nie jest to jednak oferta "na kartę" - umowa zawierana jest na czas nieokreślony. Oznacza to, że możemy ją wymówić w dowolnym momencie. 

Plush daje możliwość przerwy w płaceniu abonamentu - wysłanie specjalnego SMS-a powoduje, że od kolejnego miesiąca rozliczeniowego internet będzie nieaktywny.

Internet w tej ofercie działa tylko w kraju.

Premium Mobile

Wirtualny operator korzystający z zasięgu Plusa ma w swojej ofercie dwa plany. Oba wymagają podpisania umowy, jest ona jednak zawierana na czas nieokreślony. 

Internet mobilny 'Premium mobile'Internet mobilny 'Premium mobile' Premium Mobile

Płacąc 24,70 zł otrzymamy 25GB internetu miesięcznie. Za 49,90 zł miesięcznie otrzymamy 100 GB internetu w dzień i dodatkowe 200 GB w nocy. 

Do ceny należy doliczyć jednorazową opłatę aktywacyjną. Oferta działa tylko w kraju. 

T-Mobile

Internet na kartę w T-Mobile nie należy do najtańszych. Pakiet 1GB kosztuje 10 zł, za 3 GB trzeba zapłacić 20 zł. Warto zwrócić uwagę na dwa pakiety 3GB - jeden jest ważny 10 dni,  drugi 30 dni. 

T-Mobile na kartęT-Mobile na kartę T-Mobile

Pakiet 25 GB kosztuje 100 zł i jest ważny 120 dni. 

Internet w roamingu w przypadku T-Mobile wydaje się dość atrakcyjny. Już za 10 zł, kupując 1GB internetu w kraju, w UE możemy wykorzystać 0,64GB. Płacąc 30 zł za 5GB na wakacyjne surfowanie w Unii otrzymamy niemal 2GB internetu. Płacąc 50 zł w roamingu możemy ściągnąć 3,22 GB danych, 100 zł daje aż 6,44 GB.  

Virgin Mobile

Operator oferuje wiele planów "na kartę", w których aktywować można internet, zazwyczaj są one jednak powiązane z rozmowami. Dlatego ci, którym zależy tylko na internecie powinni przyjrzeć się taryfie Freemium. W jej ramach otrzymujemy bezpłatnie 30 min na rozmowy, 30 SMS-ów i 300 MB internetu. Ale to właśnie w tej taryfie aktywować można tanie pakiety internetu mobilnego.

Internet na kartę w taryfie FreemiumInternet na kartę w taryfie Freemium Virgin Mobile

Promocyjny pakiet 1GB kosztuje 2 zł, za 10 GB zapłacimy 10 zł (w promocji). W ten sposób wydatki na internet możemy w miarę łatwo regulować. 

Oferta nie działa za granicą. 

Internet dla chcących wydawać mało

Wśród najtańszych pakietów wyróżnić warto ofertę Virgin Mobile (zaledwie 2 zł za 1GB internetu) czy Aero2 (3 GB za 5 zł). Pierwsza z ofert wydaje się korzystniejsza. 

Internet dla korzystających z internetu mało

Jeśli nie korzystamy z internetu często, ale chcemy mieć do niego swobodny dostęp, warto rozważyć ofertę A2 Mobile. Za niecałe 10 zł, otrzymujemy bowiem łącznie 5 GB internetu bez limitu prędkości i drugie tyle z prędkością, która wciąż pozwala na przeglądanie stron internetowych.

Ciekawą ofertę ma też Orange - 10 zł za 10 GB to dla osób, które nie spędzają dużo czasu w sieci, nie oglądają często wideo, nie słuchają muzyki, oferta wystarczająca. 

Internet dla ściągających dużo - w pracy i w domu

W tym wypadku pod uwagę warto wziąć kilka ofert. Lajt Mobile za 35 zł udostępnia aż 100 GB internetu. Sieć Otvarta oferuje tyle samo internetu za cenę 39,99, ale w ramach bonusu otrzymujemy 200 GB w nocy. 

Dużo danych pozwala też ściągnąć Play (100 GB za 49 zł) i Premium Mobile (również 100 GB za 49,90 zł, ale z bonusem nocnym w wysokości 200 GB). 

Im dłużej tym więcej - warto poczekać

Warto też zwrócić uwagę na oferty, w których ilość internetu rośnie wraz ze stażem - Plush i Nju oferują w ten sposób nawet 120 GB za ok. 30 zł. 

Ci, którzy wolą oferty na abonament również mają w czym wybierać.

Roaming internetu  w Unii Europejskiej

Oferty operatorów warto też przejrzeć pod względem roamingu. Część powyższych ofert działa wyłącznie w kraju. Roaming oferują: A2Mobile, Lajt Mobile, NJU, Orange i T-Mobile. 

Wśród ofert z roamingiem internetu wyróżniają się taryfy Orange i T-Mobile. Oferta jest bardzo elastyczna - pozwoli zarówno na podtrzymanie kontaktu z bliskimi jak i aktywne surfowanie.

Roaming internetu poza Unią

Warto pamiętać o tym, że wyjeżdżając poza Unię za korzystanie z internetu zapłacić możemy dużo - nawet kilkaset złotych. W krajach takich jak Turcja czy Egipt, popularnych wakacyjnych kierunkach, roaming połączeń i internetu będzie drogi.  

Internet w ramach obecnej umowy

Do przeglądania internetu w kraju i za granicą można oczywiście wykorzystać pakiet przysługujący w ramach abonamentu telefonicznego lub oferty na kartę (pakiety typu "wszystko w jednym"). Wielkość pakietów jest zróżnicowana. Dla przykładu Plus daje swoim abonentom 500 Mb internetu i 100 minut niezależnie od tego z jakiej taryfy korzystają. 

Jak korzystać z internetu mobilnego?

Do korzystania z internetu mobilnego niezbędny jest odpowiedni router. Na rynku dostępne są zarówno urządzenia przeznaczone do użytku stacjonarnego jak i mobilnego. W pierwszym wypadku urządzenia do routera podłączymy za pośrednictwem sieci Wi-Fi oraz kabla. W drugim wyłącznie po WiFi. Urządzenia przenośne są wyposażone w baterie - można z nich korzystać w podróży, w plenerze. 

Czytaj też: Jak wybrać router Wi-Fi? Garść cennych porad i dobrych ofert. 

Szybkość internetu mobilnego uzależnione jest od wielu czynników - np. stopnia obciążenia nadajnika czy warunków pogodowych.

Więcej o: