Szukasz inspiracji na weekendowy wyjazd? Oto najlepsze miejsca w Polsce i za granicą

Jesień to doskonały czas na zwiedzanie Polski i europy. Podróżowanie jest dziś jednak na tyle łatwe, tanie i przyjemne, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz na jakiś czas wyjechać na 2, 3 czy 4 dni. Podpowiadamy najciekawsze miejsca na krótką wycieczkę.

W ostatnich latach linie lotnicze zrewolucjonizowały sposób, w jaki poruszamy się po Europie. Zacznijmy jednak od miejsc, gdzie w miarę wygodnie dotrzemy własnym samochodem lub pociągiem. W przypadku wyjazdów rodzinnych to właśnie ten pierwszy środek transportu pozostaje najbardziej opłacalny.

Ciekawe miejsca w Polsce:

Rozważając wyjazd na typowy city break w Polsce nie można pominąć Krakowa. Choć wiele osób nie do końca przepada za stolica Małopolski jest dziś najciekawszym miastem w kraju.

Tak przynajmniej wynika z bardzo wielu przewodników, zestawień czy bardziej subiektywnych rankingów turystów z Polski i zagranicy. Turyści zachwalają przede wszystkim Rynek Główny, Zamek Królewski, Sukiennice, ale także leżącą pod miastem kopalnię soli Wieliczka.

Inne opcje? Wrocław. To z pewnością również jedno z najładniejszych polskich miast, które zachwyca urokliwą starówką i przepięknym położeniem na dziesiątkach wysp na Odrze. Miejsce idealne na kilkudniowy odpoczynek.

Jeśli żadne z tych dwóch miast was nie przekonuje może warto udać się do Gdańska. Położone nad morzem Bałtyckim miasto również ma bardzo wiele do zaoferowania. Piękna starówka, historyczna stocznia i oczywiście półwysep Westerplatte.

Po aktywnym dniu zwiedzania można też zrelaksować się na plaży. Jeśli planujecie kilkudniowy pobyt warto poświęcić chwilę na pozostałe dwa miasta Trójmiasta, czyli Gdynię i Sopot. Można też rozważyć szybki rejs wodolotem lub promem na Hel.

Ciekawą propozycję jest też wykupienie rejsu promem do położonych na południu Szwecji miast. To świetny sposób na szybkie poznanie skandynawskiej atmosfery. Przy okazji sporą atrakcją będzie też samo przepłynięcie przez Bałtyk.

Golden Tulip Gdańsk ResidenceGolden Tulip Gdańsk Residence fot. Travelist

Osobom, które chcą uciec od miejskiego zgiełku, ale nie chcą wyjeżdżać z Polski warto polecić inną nadmorską lokację - Mielno. To miasto położone pomiędzy Jeziorem Jamno, a wybrzeżem Bałtyku, jest niestety dość chętnie wybierane przez turystów, jednak i tam można kreatywnie spędzić weekend.

Jakieś przykłady? Ciekawą propozycją jest wycieczka rowerowa piękną mierzeją oddzielającą jezioro Jamno od morza. Inną, mniej oczywistą będzie wypłynięcie w morze kutrem rybackim wraz z doświadczonymi rybakami. Nie potrzeba do tego żadnych pozwoleń, a podobno ryby złowione przez siebie samego smakują najlepiej.

Alternatywną propozycją jest Kołobrzeg i jego okolice, np. wieś Grzybowo. Na krótki odpoczynek nad morzem powinno nadać się idealnie. Jeśli będziecie chcieli odjechać kawałek dalej to ok. 10 km od Kołobrzegu znajduje się jezioro Resko Przymorskie, gdzie można wybrać się na kajaki.

Dodatkowym atutem Kołobrzegu jest możliwość popłynięcia wodolotem na jednodniową wycieczkę na duńską wyspę Bornholm, która pozwoli posmakować uroków Skandynawii.

Baltic Plaza Hotel Medi SpaBaltic Plaza Hotel Medi Spa fot. Travelist

Jeśli jednak nie chcecie "pchać się" nad Bałtyk warto rozważyć Szklarską Porębę i wycieczki po Karkonoszach. Koniecznie wdrapcie się na Szrenicę i Śnieżkę albo przejdźcie się koleją do Czech zwiedzając okoliczny krajobraz. Można też rozważyć wypad autem na jeden dzień do Pragi (dojazd zajmie 2 godziny).

Samochodem za granicę?

Jeśli wycieczka po kraju nie wchodzi w grę można wybrać się też za granicę. Najbliższym kierunkiem dla mieszkańców zachodniej Polski będzie niewątpliwie Berlin, który nadaje się idealnie na 2-3 dniowy wyjazd. Nawet krótszy wyjazd pozwoli poczuć klimat miasta.

Dla osób mieszkających w południowo-zachodniej części kraju świetnym wyborem będzie też wspomniane już niezwykle urokliwa Praga. Ewentualnie można jeszcze zastanowić się nad położonymi bliżej Polski Ostrawą czy Dreznem.

Blue Marine MielnoBlue Marine Mielno fot. Travelist

Mieszkańcy środkowo-wschodniej części kraju również nie mają na co narzekać. Na nich czekają dwa bardzo bliskie sercom Polaków miasta - stolica Litwy (Wilno) i leżący na Ukrainie Lwów.

W przypadku tego drugiego trzeba się jednak liczyć z dłuższym przystankiem na przekroczenie granicy z Ukrainą (konieczny paszport). Do obu tych miast dolecimy też tanimi liniami lotniczymi z Warszawy i niektórych dużych miast za nawet 100 zł w obie strony.

City break samolotem?

Dla osób, które nie zawahają się wylecieć na 2-3 dni nieco dalej i zarezerwują bilety lotnicze nieco wcześniej, Europa stoi otworem. Niemal każde duże miasto jest warte odwiedzenia, ale nie wszędzie samoloty latają często i za niewielkie pieniądze.

Tu przede wszystkim warto rozważyć jedną z najpopularniejszych destynacji, czyli Londyn. Możemy wybrać się tam na nawet na jednodniowy wypad, bo do wyboru mamy przynajmniej kilka lotów dziennie w największych liniach lotniczych w Polsce.

Sporo połączeń z większymi polskimi miastami ma też Rzym, Paryż, Budapeszt i Barcelona. Jeśli umiecie dobrze poszukać najtańsze bilety kupicie nawet za mniej niż 200 zł w obie strony.

Z innych europejskich miast wartych odwiedzenia, gdzie można dolecieć nie rujnując budżetu warto wymienić Bratysławę i Wiedeń (które łatwo połączyć w jedną podróż), Wenecję, Kijów, Dublin, Liverpool, Birmingham, Sztokholm, Oslo, Ateny czy Brukselę. Wszędzie tam dolecicie szybko i tanio, choć wartych uwagi miejsc jest oczywiście więcej.

Baltic Cliff Spa&WellnessBaltic Cliff Spa&Wellness fot. Travelist

Więcej o: