Rynek PC urósł pierwszy raz od sześciu lat. Zwykli użytkownicy wciąż jednak wolą smartfony

Robert Kędzierski
Według analiz dwóch firm badawczych w drugim kwartale 2018 roku rynek komputerów PC nieco urósł. To pierwsza taka sytuacja od sześciu lat. Nie musi być jednak dowodem na zmianę trendu wśród klientów.

Rynek komputerów osobistych (PC) urósł w drugim kwartale 2018 roku - podają agencje badawcze Gartner i IDC. Obie stosują inną metodologię badań, dlatego też w przypadku pierwszej z firm wzrost wyniósł 1,4 proc., a drugiej 2,7 proc.  Obie firmy są zgodne co do liczby komputerów, które znalazły nowych nabywców - 62 mln sztuk.

Jednak bez względu na skalę wzrostu, sytuacja jest wyjątkowa - od 2012 roku branża odnotowywała bowiem nieustanny spadek sprzedaży.

Biznes kontra zwykli użytkownicy

Eksperci nie mają wątpliwości, że za wzrostem sprzedaży stają użytkownicy biznesowi. Wielu z nich nowe maszyny kupuje z konieczności. W 2020 roku kończy się bowiem wsparcie dla Windows 7. Obecnie mamy więc do czynienia ze szczytem decyzji o przesiadce na nowy system, co wiąże się z zakupem nowego sprzętu.

Na rynku konsumenckim sprzedaż PC-tów nadal spada - mówi Mikako Kitagawa, ekspert Gartnera. Powód jest prosty do korzystania z mediów społecznościowych, bankowości czy sklepów online coraz częściej wykorzystywane są smartfony.

Ze danych Statista.com wynika, że szczyt popularności komputerów przypadł na trzeci i czwarty kwartał 2011 roku - wtedy na rynek trafiało wtedy ok. 95 mln urządzeń. 

Kto zyskał?

Według Gartnera, który do komputerów osobistych zalicza też tablety z Windows, ale np. nie Chromebooki, najbardziej zyskało Lenovo (sprzedaż 13,6 mln, wzrost o 10,5 proc.), HP (sprzedaż 13,58 mln, wzrost o 6,1 proc.) i Dell (sprzedaż 10,45 mln, wzrost o 9,5 proc.). Kolejni w kolejce są Apple (sprzedaż 4,4 mln, wzrost o 3 proc.) i Acer (sprzedaż 3,96 mln, wzrost o 3,1 proc.)

Czytaj też: Apple ma tej jesieni zaprezentować nie tylko nowego iPhone'a.

IDC, która zalicza Chromebooki do kategorii PC-tów, ale pomija tablety z doczepianą klawiaturą (np. Surface Pro), podaje nieco odmienne wyniki. Zestawienie wygrywa HP ze wzrostem na poziomie 24 proc, na drugim miejscu znalazło się Lenovo, które odnotowało wzrost o 22 proc. Stawkę zamyka Dell z wynikiem 18 proc. na plusie. Kolejne miejsca zajmuje Apple (6,9 proc. wzrostu) i Acer (6,7 proc. wzrostu). 

Rynek komputerów osobistych z pewnością w pewnej mierze napędzają też gracze oraz entuzjaści kryptowalut, do "wykopania" których niezbędne są maszyny o wysokich parametrach, a więc drogie. Przeciętny, domowy użytkownik, o wymianie komputera myśli coraz rzadziej. Nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się gwałtownie zmienić. 

***

Jak zmieniał się Windows od wersji 1 do 8? Ależ ewolucja

Więcej o: