Kontrakt na 108 mln zł. Olsztyn może stać się "oknem wystawowym na świat" tureckiego producenta tramwajów

W środę władze Olsztyna i przedstawiciele spółki Durmazlarem podpisali umowę na dostarczenie tramwajów.To pierwsze tego typu zamówienie w UE.

Olsztyn podpisał w środę umowę z turecką fabryką Durmazlarem na dostawę 12 tramwajów z opcją zakupu kolejnego tuzina - informuje serwis Transport Publiczny. Wartość kontraktu wynosi 108 mln zł brutto. Biorąc pod uwagę zamówienia opcjonalne, może to być kwota 206 mln.

– Nie mam wątpliwości, że producent, który do tej pory nie dostarczał tramwajów na europejski rynek, będzie chciał spisać się jak najlepiej, by Olsztyn stał się też jego oknem wystawowym na świat – powiedział, cytowany w komunikacie, prezydent miasta Piotr Grzymowicz. – Dlatego wierzę, że otrzymamy doskonały, komfortowy, wysokiej klasy produkt - mówił.

Pierwsze dwa tramwaje mają szanse trafić do stolicy Warmii i Mazur za 21 miesięcy - w pierwszej połowie 2020 roku. Cała dostawa ma się zakończyć w ciągu kolejnych pięciu miesięcy.

A dlaczego Turcy?

Olsztyńskie władze nie od razu wybrały tureckiego producenta. Wcześniejsza oferta Solarisa i Stadlera, konsorcjum, które jest dostawcą tramwajów obecnie jeżdżących po drogach Olsztyna, przekraczała wyznaczony budżet. Zamówienia nie udało się też zdobyć bydgoskim zakładom PESA (które właśnie zyskały nowego inwestora). 

Tureckie tramwaje, oparte na modelu Panorama tego producenta, będą miały szerokość 2,5 metra, czyli taką samą, jak obecnie wykorzystywane pojazdy. W związku z tym ich użytkowanie nie będzie wymagało zmian w infrastrukturze. Tramwaje mają długość 32,5 metra i są w stanie przewieźć do 210 pasażerów, posiadają 40 miejsc siedzących. Według producenta mają być ciche - poziom generowanego przez nie hałasu ma nie przekraczać 73,6 dB. Modele Panorama, które będą bazą do wybudowania pojazdów dla Olsztyna, wożą pasażerów w miastach Samsun oraz Koçaeli w Turcji.

W odróżnieniu od obecnie wykorzystywanych Solarisów, tureckie pojazdy są wyposażone w skrętne wózki. Zaletą rozwiązania jest łatwiejsze pokonywanie zakrętów i mniejsze zużycie torowiska. Wadą - wyższa cena. 

Debiut w UE

Olsztyn stał się pierwszym zagranicznym partnerem tureckiego producenta i pierwszym miastem z Unii Europejskiej, które zamówiło u niego pojazdy. Dlatego kontrakt może być dla tureckiego producenta przełomowy - może mu otworzyć drogę do konkurowania na innych europejskich rynkach.

Turecka firma nie jest potentatem branży. Swoje tramwaje zaprezentowała dwa lata temu na targach w Berlinie. Producent z Bursy ma doświadczenie również w produkcji sprzętu dla metra i kolei.

Jak podaje olsztyński magistrat, "turecka firma dotychczas wyprodukowała łącznie około stu sztuk tramwajów. Poza olsztyńskim zamówieniem przygotowuje się do wybudowania 30 pojazdów, które będą wozić pasażerów w Stambule". 

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (77)
Olsztyn jako pierwsze miasto w UE podpisał umowę na dostawę tureckich tramwajów
Zaloguj się
 • Stefan Koteczek

  Oceniono 47 razy 21

  Nasz narodowo-katolicki kraj, państwo dumne i wystające z kolan bierze utrzymuje miejsca pracy u islamistów. Jak żyć, panie premierze, jak żyć? .

 • this.man

  Oceniono 32 razy 16

  Tureckie tramwaje, tureckie seriale w TVP i tureckie pojmowanie demokracji. Przypadek?

 • this.man

  Oceniono 20 razy 10

  "Nie mam wątpliwości, że producent, który do tej pory nie dostarczał tramwajów na europejski rynek, będzie chciał spisać się jak najlepiej" - Stosując logikę prezydenta Olsztyna należy wysnuć wniosek, że najlepsze tramwaje wyprodukował by producent który ... do tej pory ich nie produkował. Taki chciałby spisać się jeszcze lepiej.

 • robi_99

  Oceniono 26 razy 10

  Nie Olsztyn stawia na tureckie tramwaje tylko nie miał wyjścia bo w do przetargu wpłynęła tylko jedna turecka oferta. A to dlatego, że żadna szanująca się europejska firma nie chce współpracować z nieudolnymi " władzami" Olsztyna, a miasto to komunikacyjny kataklizm dzięki min. tramwajom i debilnym rozwiązaniom drogowym w tym rzekomo działający ITS za 60 mln zł.

 • zdziwiony6

  Oceniono 8 razy 8

  "turecka firma dotychczas wyprodukowała łącznie około stu sztuk tramwajów"

  To znaczy, że dopiero uczą się tego fachu. Czy ktoś z Olsztyna testował te pojazdy?

 • matatjahu

  Oceniono 12 razy 6

  co się dzieje?! to już któreś miasto, które zamiast wspierać polski kapitał wyprowadza pieniądze z Polski...czy PIS śpi?

 • rozaliaroyale

  Oceniono 5 razy 5

  no , zobaczymy dalej - co z serwisem

 • aaaby86

  Oceniono 4 razy 4

  Przyjdzie dzień, że w Warszawie będzie Ankara :D

 • achtung-szczawie

  Oceniono 3 razy 3

  Sułtan będzie zadowolony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX