Mastercard patentuje ciekawe rozwiązanie. Zapłacimy kartą z konta w kryptowalucie?

Mastercard dostał w amerykański urzędzie nowy patent. Gigant chce skrócić czas realizacji transakcji kryptowalutami i sprawdzić, że będą na tym polu konkurencyjne dla kart płatniczych.

Mastercard otrzymał właśnie od Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO) nowy patent dotyczący płatności kryptowalutami.

Gigant wskazuje, że patent jest mu potrzebny, aby móc przyspieszyć realizację transakcji w kryptowalutach. W zatwierdzonym właśnie wniosku czytamy, że jedną z największych bolączek walut opartych na blockchain jest zbyt długi czas oczekiwania na zatwierdzenie transakcji.

Mastercard wskazuje, że wynosi on około 10 minut, co jest kłopotliwe dla przyjmujących płatność. Dla porównania akceptacja płatności tradycyjną kartą płatniczą zajmuje przeważnie nie więcej niż kilka sekund. Z tego powodu płatności kryptowalutami są mało konkurencyjne.

Waluty oparte na blockchain mogą zapewnić zabezpieczenia, które gwarantują bezpieczeństwo danych o płatniku. Takie zabezpieczenia mogą być jednak ograniczeniem dla odbiorców płatności z powodu ograniczeń technologii blockchain

- czytamy we wniosku.

Rozwiązaniem proponowanym przez Mastercard ma być stworzenie systemu pozwalającego na zarządzaniu "rezerwami cząstkowymi waluty opartej na blockchain".

Firma nie podała wielu szczegółów działania takiego systemu. Potencjalnym rozwiązaniem byłoby stworzenie konta, z którego można byłoby sfinalizować transakcję kartą niemal natychmiast.

Byłoby to możliwe dzięki przyznaniu limitu kredytowego, w którego środki byłby przekazywane odbiorcy jeszcze przed faktycznym zatwierdzeniem płatności na rachunku. Nie wiadomo, jednak jak rozwiązanie może funkcjonować w praktyce.

Mastercard zapowiedział, że żadne rozwiązania na razie nie zostały wprowadzone na rynek. Firma szuka sposobu na "wprowadzenie nowych rozwiązań i innowacji, aby stworzyć wartość dla nas, naszych klientów i posiadaczy kart". Przyznanie patentu ma być krokiem w tym kierunku, bez względu na to czy pomysł wejdzie w życie.

---

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: