Jaką lodówkę kupić? Porady, na co zwracać uwagę i nasze propozycje

Jeżeli planujesz zakup lub wymianę dotychczasowej lodówki, postaramy się ułatwić tę decyzję. Wybraliśmy kilka najciekawszych modeli z każdego przedziału cenowego oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki.

Lodówka a klasa energetyczna

Klasa energetyczna to jeden z podstawowych parametrów, na które zwracamy uwagę przy zakupie AGD. W przypadku lodówki jest to o tyle ważne, że jest ona sprzętem, który pracuje cały czas i kupujemy go z myślą, że posłuży nam przez długie lata. Z tego względu energooszczędna lodówka zwróci nam się w postaci oszczędności na prądzie. Do wyboru mamy modele klasyfikowane od A+++ do D (lub G w przypadku chłodziarek np. do win), gdzie A+++ oznacza największą energooszczędność. Poza klasą energooszczędności warto mieć na uwadze to, że lodówki z większymi zamrażalnikami będą zużywać więcej prądu niż modele z mniejszymi komorami zamrażania.  

Najlepsze lodówki energooszczędne - nasz wybór

Liebherr CPel 4813 Comfort - pojemność chłodziarki: 243 l i zamrażarki: 99 l; wymiary 201,1 x 60 x 65,5 cm; A+++, zużycie energii: 160 kWh (ok. 2000 zł)

To bardzo solidna lodówka w dobrym stosunku ceny do pojemności oraz klasy zużywania energii. Jest to dobra propozycja zarówno dla singla, jak i 3 osobowej rodziny. 

Samsung RB37J5329SS - pojemność chłodziarki: 267 l i zamrażarki: 98 l; wymiary 201 x 59,5 x 67,2 cm; A+++, zużycie energii: 170 kWh (ok. 2600 zł)

Mimo podobnych wymiarów, jak poprzedniczka, lodówka Samsung jest bardziej pojemna, co niewątpliwie przemawia na jej korzyść. Bez trudu zmieścimy w niej większe garnki i duże pojemniki z jedzeniem. 

Whirpool WTNF82OMXH1 - pojemność chłodziarki: 302 l i zamrażarki: 148 l; wymiary 195 x 70 x 75,5 cm; A+++, zużycie energii: 219 kWh (ok. 2800 zł)

Ta lodówka przykuła naszą uwagę ze względu na bardzo duży zamrażalnik, a jednocześnie stosunkowo niewysokie zużycie energii. To dobra propozycja dla osób, które potrzebują więcej miejsca na mrożenie, chociaż również część chłodząca jest bardzo pojemna. 

Rodzaje lodówek - jaką lodówkę wybrać?

Na rynku mamy do wyboru lodówki do zabudowy oraz wolno stojące i jest to podstawowy podział tego typu sprzętu. Każda z nich ma do zaoferowania plusy i minusy. Lodówki wolnostojące są zwykle tańsze i pojemniejsze niż modele do zabudowy, jednak na korzyść lodówek do zabudowy przemawia możliwość dopasowania ich do wystroju kuchni. 

Lodówki wolnostojące - nasz wybór

Lodówki do zabudowy - nasz wybór

Lodówki side by side - nasz wybór

Jeżeli masz dużą kuchnię oraz liczną rodzinę, to ciekawą opcją może okazać się wybór lodówki dwudrzwiowej side by side. Zwykle są to modele o pojemności ponad 300 l i z dużymi zamrażalnikami - około 150 l. Ich ceny zaczynają się od około 2600 zł. Poza modelami dwudrzwiowymi w ofercie znajdziemy też lodówki 3, 4 i 5-drzwiowe. 

Małe lodówki - nasz wybór

Nie mogliśmy także zapomnieć o osobach, które dysponują małą przestrzenią lub nie mają potrzeby przechowywania dużych ilości jedzenia w lodówce czy zamrażarce. Małe lodówki podblatowe doskonale sprawdzą się w kawalerkach i malutkich kuchniach. Niektóre modele wyposażono w niewielki zamrażalnik. Takie lodówki możemy kupić już od 300 zł, jednak najlepszej jakości modele mogą kosztować nawet ponad 1500 zł. 

Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując lodówkę? 

Poza wcześniej wymienionymi elementami takimi jak typ lodówki czy klasa energooszczędności, przed zakupem warto wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie. Duże znaczenie, zwłaszcza jeśli mamy kuchnię otwartą na salon lub aneks kuchenny, będzie miała głośność lodówki. Najcichsze modele wydają dźwięk na poziomie 37 dB, co jest odpowiednikiem ludzkiego szeptu. 

Niemniej ważny w wyborze lodówki będzie kierunek otwierania drzwi. Wielu producentów decyduje się danie możliwości zamontowania ich zarówno po prawej, jak i lewej stronie, dzięki czemu łatwiej je dopasować do naszego pomieszczenia i dla naszej wygody. Problem z wyborem kierunku otwierania drzwi nie dotyczy oczywiście lodówek side by side. Warto też zastanowić się nad tym, czy zależy nam na tym, by zamrażalnik miał osobne drzwi. 

Jeśli mowa już o zamrażalniku, to na jego umiejscowienie również warto zwrócić uwagę. Mamy do wybory lodówki z zamrażalnikiem na dole lub górze oraz samodzielne urządzenia chłodzące. Praktyczniejsza będzie lodówka, w której zamrażalnik jest umiejscowiony na dole, ponieważ da to lepszy dostęp do produktów, które znajdują się w chłodziarce, a z tych korzystamy częściej niż z mrożonek. Lodówki z pojedynczymi drzwiami mogą mieć niewielkie zamrażalniki umieszczone na górze.

Kolejny ważne element, na który trzeba zwrócić uwagę to agregat i termostat. Modele z pojedynczym termostatem i agregatem to te, w których chłodziarka i zamrażarka pracują jednocześnie, a temperatura regulowana jest dla jednego urządzenia. W modelach o dwóch agregatach i termostatach obie komory pracują oddzielnie i ich temperaturę można osobno regulować. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy np. czasowo wyłączyć samą część chłodzącą lub zamrażarkę. Są też dostępne modele z pojedynczym agregatem lecz dwoma termostatami. 

Dla niektórych osób ważne będą również dodatkowe funkcje, jakie mogą zaoferować producenci lodówek. System no frost pojawia się obecnie w większości modeli, a jego zadaniem jest zapobieganie zbieraniu się szronu. Możemy się spotkać również z takimi funkcjami jak system antybakteryjny czy samorozmrażanie. Wśród ciekawych funkcji możemy wymienić też ekrany LCD, kostkarki czy dozowniki napojów. Na rynku pojawiają się nawet tzw. smart lodówki, którymi możemy sterować za pomocą smartfona. Taka lodówka (np. w ofercie Samsung), wyposażona w duży ekran dotykowy i specjalny moduł multimedialny pozwala również na np. tworzenie list zakupów, słuchanie muzyki czy synchronizacje z aplikacjami typu kalendarz. 

Co zrobić ze starą lodówką? 

Przypominamy, że sprzętów AGD i RTV nie możemy wyrzucać do śmietników. Stary sprzęt należy oddać do sklepu. Każdy sklep, w którym kupimy nowe AGD (również internetowy) ma obowiązek przyjąć stary model. W wielu miejscach są również dostępne specjalne punkty odbioru elektrośmieci. Więcej informacji na temat ich lokalizacji powinien udzielić Urząd Miasta lub Ratusz. 

Więcej o: