Jaki robot sprzątający kupić? Nasze typy i porady na co zwracać uwagę przy zakupie

Roboty sprzątające cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ pomagają poradzić sobie z odkurzaniem czy myciem podłóg, które to nie należą do najbardziej lubianych czynności sprzątających wielu osób. Jeżeli i wy zastanawiacie się, jaki robot sprzątający kupić, podpowiadamy na co zwracać uwagę. Wybraliśmy też trzy roboty, które naszym zdaniem są godne polecenia.

Rodzaje robotów sprzątających

Na rynku mamy do wyboru trzy główne typy robotów sprzątających:

  • roboty odkurzające
  • roboty mopujące
  • roboty myjące okna.

Jak działa robot sprzątający?

Robot sprzątający to najczęściej mniejsza wersja odkurzacza, która dzięki specjalnym czujnikom ruchu jest w stanie orientować się w przestrzeni i w miarę swobodnie się po niej przemieszczać. Zasilane przez akumulator nie są ograniczone żadnymi kablami. Dobry odkurzacz automatyczny bez większych trudności powinien być w stanie poradzić sobie z przeszkodami czy schodami, oraz umiejętnie omijać mieszkańców, by nie przeszkadzać w codziennych zajęciach. 

Jakiego robota sprzątającego wybrać? Top 3

iRobot Roomba 966iRobot Roomba 966 materiały producenta

iRoboty Roomba są jednym z najpopularniejszych urządzeń tego typu na rynku, co przemawia za dobrą jakością i doświadczeniem firmy. Roomba 966 to bardzo dobry robot, który odkurza szybko i dobrze radzi sobie z włosami, sierścią oraz innymi zabrudzeniami. Akumulator starcza bez problemu na odkurzenie powierzchni ponad 100 m2. 

Neato Robotics D7Neato Robotics D7 materiały producenta

To bardzo solidny robot sprzątający, który radzi sobie nawet z dużymi zabrudzenia, dzięki temu spodoba się np. posiadaczom psów czy kotów, które gubią bardzo duże ilości sierści. Ma wydajny akumulator, który pozwoli na nieprzerwaną pracę nawet w trybie turbo. Dodatkowo jest stosunkowo cichy, jak na swoją siłę ssania. Gorzej radzi sobie niestety, kiedy natrafi na np. małe dywaniki łazienkowe, które potrafią zostać wciągnięte w szczotki i trzeba je ręcznie wyciągnąć. Jego wadą jest też wysoka cena. 

Xiaomi Mi RobotXiaomi Mi Robot materiały producenta

Ten robot to świetna opcja, przede wszystkim ze względu na stosunek jakości do ceny. Robot porusza się sprawnie po pomieszczeniach, chociaż nie radzi sobie z grubymi dywanami, na których ma spore trudności. Mimo wszystko świetnie mapuje pomieszczenia, dzięki czemu nie gubi się w nich. Dobrze też wykrywa, gdzie potrzebne jest dłuższe odkurzanie z powodu większego zabrudzenia. Ma niestety niezbyt duży pojemnik, dlatego lepiej sprawdzi się w mieszkaniu niż dużym domu. Interfejs dostępny jest w języku chińskim i angielskim. 

Na co zwracać uwagę kupując odkurzacz automatyczny?

Przed wyborem najlepszego robota sprzątającego, który spełni oczekiwania domowników, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. 

  • Pojemność akumulatora - im większy tym, teoretycznie, odkurzacz może dłużej pracować. Warto jednak sprawdzić, jaki ma czas działania na pojedynczym ładowaniu, ponieważ odkurzacz mimo pojemnego akumulatora może bardzo szybko zużywać energię. Warto też sprawdzić, ile zajmuje odkurzaczowi naładowanie akumulatora.
  • Pojemność pojemnika na odpadki - ponieważ roboty sprzątające są dosyć niewielkie, to i pojemniki na odpadki nie mogą być bardzo duże. Jednak już pojemnik 0,7 litra pozwoli na kilkukrotne sprzątnięcie niewielkiego mieszkania bez konieczności jego opróżniania.
  • Moc silnika - ten parametr decyduje przede wszystkim o tym jak szybko i z jaką siłą ssania będzie pracował robot sprzątający. Od 35 W możemy mówić o dobrym odkurzaczu. 
  • Czujniki ruchu - to dzięki nim robot może sprawnie poruszać się po pomieszczeniach. Więcej o ich działaniu i rodzajach przeczytacie poniżej. 

Jak działają czujniki w robotach sprzątających?

W robotach sprzątających możemy spotkać się z kilkoma rodzajami czujników.

  • Czujniki zbliżeniowe mogą być różnie nazywane: antykolizyjne, odległości, krawędzi, wysokości - to od nich będzie w największej mierze zależeć, jak sprawnie robot będzie poruszać się po pomieszczeniach. Czujniki informują o tym, czy robot w coś uderzy i jak ma sobie poradzić, kiedy wykryje przeszkodę. 
  • Czujniki uskoku terenu - są ważne przede wszystkim, jeśli w naszym domu są schody. Czujniki informują odkurzacz automatyczny o tego typu przeszkodzie i zapobiegają jego upadkowi z wysokości.
  • Czujniki kurzu - pozwalają wykryć robotowi stopień zabrudzenia danej powierzchni i zatrzymać się, by dokładniej wysprzątać taki fragment podłogi czy dywanu. 

Poza tym, że robot posiada dane czujniki, musi je również umiejętnie wykorzystywać, co niestety nie zawsze jest regułą. Warto przed zakupem wybranego przez siebie odkurzacza automatycznego, zapoznać się z recenzjami i opiniami osób, które kupiły podobny model. Zdarzają się bowiem roboty, które gubią się, kręcą bez celu szukając bazy czy takie, w których czujnik antykolizyjny zadziała dopiero, jak robot uderzy w coś. 

Sterowanie odkurzaczem automatycznym

Mimo tego, że z założenia robot sprzątający działa większość czasu samodzielnie, to wielu producentów daje nam możliwość sterowania nim za pomocą pilota lub aplikacji. Dzięki takiej opcji mamy możliwość np. zaprogramowania początku sprzątania na jakąś godzinę lub wskazać gdzie ma dokładniej posprzątać. Możemy też nakazać robotowi wrócić do bazy, nawet jeśli nie zakończył pracy lub podejrzeć, jak wygląda mapa mieszkania czy domu, którą stworzył dla siebie odkurzacz.

Na rynku robotów sprzątających pojawia się coraz większa konkurencja, dlatego producenci wprowadzają coraz nowsze technologie i funkcje, jak np. filtry antyalergiczne HEPA. Ceny odkurzaczy wahają się od 800 do 5000 zł, dlatego większość osób znajdzie model spełniający ich oczekiwania. 

Więcej o: