Jaki laptop do pracy? Wybieramy laptop biznesowy - na co zwrócić uwagę?

Szukasz laptopa, który będzie wydajny, mobilny i wytrzymały, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w celach biznesowych? Podpowiadamy, na jakie parametry zwracać uwagę - wybraliśmy kilka modeli wartych polecenia.

Jaki laptop biznesowy - najważniejsze cechy

System operacyjny

Większość osób wybierających laptop do pracy decyduje się na model z systemem Windows 10 lub 8.1. Dobrym wyborem będzie także laptop Apple z systemem iOS. Oba pozwalają na korzystanie z wielu popularnych aplikacji, które przydadzą się w pracy - zarówno edytorów tekstu, grafiki, sprawnego korzystania z internetu, a także umożliwiają dostęp do bardziej specjalistycznych aplikacji. Laptopy biznesowe z systemem Windows są popularniejsze, a przez to również tańsze. 

Ekran

Najważniejszym parametrem ekranu będzie przekątna oraz rozdzielczość. Jeśli zależy nam na mobilności, powinniśmy sięgnąć po laptop o przekątnej ekranu 12,5, 13,3 lub 14 cali. Do pracy stacjonarnej można wybrać także większe modele. Najpopularniejsze laptopy będą miały rozdzielczość FullHD, co zapewnia komfort pracy w wielu oknach na raz. 

14-calowe laptopy do pracy14-calowe laptopy do pracy kolaż redakcja, materiały partnerów

Procesor i RAM w laptopie do pracy

Dużą wydajność i oszczędzanie energii zapewniają procesory Intel Core i5 oraz i7 z serii U. Poza procesorem należy wziąć pod uwagę również ilość pamięci RAM - minimum, które zapewni sprawną pracę nawet przy uruchomieniu kilku aplikacji to 8 GB. Oczywiście im więcej, tym lepiej, zwłaszcza jeśli pracujecie na przeglądarce internetowej lub przy obróbce wideo lub grafiki. 

Jaka karta graficzna?

Nie ma potrzeby inwestować w laptop z dedykowaną kartą graficzną, która przeznaczona jest raczej dla graczy. Z codziennymi zadaniami poradzi sobie laptop ze zintegrowaną kartą Intel HD Graphics. 

Jakie złącza w laptopie do pracy?

Wybierając komputer do pracy, warto sprawdzić, czy łatwo podłączymy do niego peryferia takie jak myszka, zewnętrzna klawiatura, dysk czy słuchawki, dlatego port USB to podstawa. Wielu użytkowników zwraca również uwagę na możliwość podłączenia laptopa do telewizora, projektora lub dodatkowego monitora - zapewnią to porty HDMI, VGA lub USB 3.0 z Thunderbolt. 

Dysk w laptopie - SSD czy HDD?

Dobry laptop do pracy powinien być wyposażony w dysk SSD. Zapewnia on szybszą pracę systemu operacyjnego oraz wielu aplikacji. Jest także mniej awaryjny. Dyski HDD z kolei przydają się głównie do przechowywania większych ilości danych, ponieważ w tej samej cenie oferują znacznie większą pojemność. 

Laptopy do pracy z dyskami SSDLaptopy do pracy z dyskami SSD kolaż redakcja, materiały partnerów

Laptop do pracy - mobilność

Jak wspomnieliśmy, mobilny laptop nie powinien być zbyt duży. Ważna jest także waga urządzenia. W przypadku mniejszych notebooków waga nie powinna przekraczać 2 kg. Jednak poza rozmiarem warto pamiętać także o pojemności baterii oraz jej wydajności. Dobry laptop biznesowy będzie w stanie pracować bez potrzeby ładowania nawet kilkanaście godzin. 

Laptopy biznesowe ważące poniżej 2 kgLaptopy biznesowe ważące poniżej 2 kg kolaż redakcja, materiały partnerów

Laptopy biznesowe - dodatkowe cechy

Poza tym że laptop do pracy powinien być wydajny i mobilny, dobrze jest także, jeśli możemy zabezpieczyć nasze dane. Coraz więcej modeli wyposażanych jest np. w czytnik linii papilarnych. Na wygodę użytkowania może też wpłynąć touchpad z obsługą gestów i TrackPoint, dotykowy ekran czy podświetlana lub wodoodporna klawiatura. Dla niektórych użytkowników wyjątkowo ważny może być również ekran IPS czy z powłoką antyrefleksyjną. 

Poniżej znajdziecie więcej polecanych przez nas laptopów. 

Więcej o: