Panerai - szwajcarskie zegarki z włoskim rodowodem

Zegarek do zadań specjalnych - takim mianem można określić projekty Officine Panerai, włoskiej marki produkującej w Szwajcarii najtrwalsze i niezawodne zegarki dla nurków. Modele Radiomir i Luminor to połączenie włoskiego designu i szwajcarskiej niezawodności.

Marka Panerai powstała w 1860 roku w Ponte alle Grazie we Florencji. Jej założyciel, Giovanni Panerai, od początku działania firmy starał się o pozyskanie jak najlepszych współpracowników, by stworzyć produkty najwyższej jakości, dlatego też szybko rozpoczął współpracę z prestiżowymi manufakturami w Szwajcarii. Rodzinny biznes rozwijał się z pokolenia na pokolenie. Guido Panerai, wnuk Giovanniego, stał się głównym dostawcą Włoskiej Marynarki Wojennej. Na zlecenie klienta marka rozpoczęła pracę nad projektem wyposażenia nurków wojskowych. Głębokościomierz, kompas i zegarek naręczny były dla wojska priorytetem - wodoodporność na początku XX wieku stanowiła poważny problem. Testując sprzęty marki Panerai w czasie I wojny światowej włoskie wojsko poprosiło o stworzenie zegarka, który mógłby przetrwać w najcięższych warunkach.

Zegarek Radiomir

Szukając idealnych rozwiązań, spełniających wymogi wymagającego klienta, Guido Panerai opatentował powłokę luminescencyjną, którą powlekano tarcze instrumentów pomiarowych. Nazwano ją radiomir, ponieważ zawierała pierwiastek rad, dzięki któremu tarcza świeciła nawet w trudnych podwodnych warunkach. Produkowane do dziś zegarki z serii Radiomir to klasyka włoskiego stylu i szwajcarskiej wytrzymałości. 

Zegarek Panerai RadiomirZegarek Panerai Radiomir Fot. www.instagram.com/panerai / kolaż avanti24

Zegarek Luminor

Po sukcesie wojskowym zegarków z serii Radiomir pojawił się kolejny projekt. Zegarek Luminor, wyposażony w specjalną osłonę koronki wyróżnia się nietypowym designem oraz wytrzymałością. Kolejne, takie jak Luminor Marina czy Submersible poszerzyły portfolio marki. Do połowy lat osiemdziesiątych Luminor służył jedynie wojsku, z czasem jednak powstały jego cywilne wersje, dostępne dla każdego, kto ceni precyzję i dbałość o najwyższą jakość. Warto wiedzieć, że w tych zegarkach nie stosowano już radu.

Zegarek Panerai LuminorZegarek Panerai Luminor Fot. materiały prasowe / kolaż avanti24

Zegarki Panerai w popkulturze

Do rozsławienia zegarków Panerai wśród osób nie związanych z wojskiem przyczynił się Sylvester Stallone. W latach dziewięćdziesiątych aktor przebywał we Włoszech, gdzie design i historia marki zafascynowały go do tego stopnia, że kupił kilkadziesiąt zegarków Luminor Marina. W 1995 roku stworzono specjalną linię "Slytech" - Sly to pseudonim Sylvestra Stallone, który stał się wielkim fanem zegarków tej marki. Modele Panerai "wystąpiły" również w filmie pt. "Daylight", w którym Stallone zagrał główną rolę.

Zegarek Panerai LuminorZegarek Panerai Luminor Fot. materiały prasowe / kolaż avanti24

Więcej o: