Jak wybrać laptop na studia? Nasze typy i porady, na co zwracać uwagę

Poszukujesz solidnego laptopa, który sprawdzi się podczas studiów? Wybraliśmy 5 najciekawszych modeli i podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze, biorąc również pod uwagę kierunek, jaki studiujesz.

Jak wybrać laptop na studia?

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że innego laptopa do nauki będzie potrzebował student architektury, informatyki a innego - student nauk humanistycznych. Dla wielu z nich będzie liczyła się mobilność, długi czas pracy na baterii czy niewielka waga urządzenia, jednak studenci pracujący na profesjonalnych programach chociażby do obróbki zdjęć, będą potrzebowali wydajniejszej maszyny. W naszym zestawieniu skupiliśmy się na różnych modelach, które powinny sprostać wymaganiom większości studentów. 

Laptop na studia - nasz wybór

Laptopy dla studentów: Lenovo Miix 320 i Lenovo IdeaPad 120sLaptopy dla studentów: Lenovo Miix 320 i Lenovo IdeaPad 120s kolaż redakcja, materiały producenta

Chociaż to tablet z dołączaną klawiaturą, to wielu studentów uzna go za wystarczający. Na jego korzyść przemawia nie tylko cena, ale również duża mobilność. 10,1-calowy ekran z rozdzielczością 1280 x 800 pikseli, 4-rdzeniowy procesor i 4 GB pamięci RAM wystarczą do robienia notatek podczas zajęć czy przeglądania sieci. Dużą zaletą jest także jego waga - nieco ponad 1 kg. Na rynku dostępny jest też model z 2 GB RAM w cenie około 900 zł. 

To solidna propozycja dla studentów, którzy wymagają, by laptop działał sprawnie i wydajnie, ale jednocześnie nie korzystają z zaawansowanych programów do obróbki wideo, grafiki czy muzyki. Wyposażony w 4-rdzeniowy procesor, 4 GB RAM i dysk SSD zapewni wygodną pracę, przeglądanie treści, tworzenie notatek czy zaawansowanych dokumentów tekstowych. Bez trudu przygotujemy też wszelkie prezentacje. Waży niecałe 1,5 kg, dlatego swobodnie można go zabrać ze sobą na zajęcia. 

Laptopy na studia: ASUS X541UA, HP Envy, Lenovo V310Laptopy na studia: ASUS X541UA, HP Envy, Lenovo V310 kolaż redakcja, materiały producentów

To kolejna propozycja z szybkim dyskiem SSD (256 GB) i wydajnym procesorem. Dodatkowym plusem jest większy ekran i rozdzielczość Full HD, które zapewniają komfortową pracę w kilku oknach, programowanie oraz przeglądanie materiałów z wykładów. Waży 2 kg, więc jest stosunkowo lekki przy swoich nieco większych rozmiarach. 

To bardzo solidny laptop, który sprawdzi się zarówno do nauki, jak i obróbki wideo, muzyki czy zdjęć. 15,6-calowey ekran z rozdzielczością Full HD zapewni wygodną pracę nawet w kilku kartach, a dedykowana karta graficzna i procesor Intel Core i5 pozwolą także na granie w najnowsze gry. Plusem jest także pojemny dysk HDD - 1 TB, który pozwoli na swobodne przechowywanie dużej ilości materiałów i danych, w tym multimedialnych. 

To sprzęt nastawiony na mobilność, a jednocześnie spełniający oczekiwania wymagających użytkowników. Procesor Intel Core i5, 8 GB RAM, dysk SSD oraz 13,3-calowy ekran pozwalają na wydajną pracę zarówno stacjonarnie, jak i w drodze. Komputer waży nieco ponad 1,3 kg, a przy tym ma aluminiową obudowę, dzięki czemu nie tylko jest wytrzymały, ale i dobrze się prezentuje. 

 

Jaki laptop dla studenta grafiki i projektowania?

Studenci projektowania i grafiki komputerowej potrzebują mocnych laptopów, które poradzą sobie z wielozadaniowością i płynną obsługą programów takich jak np. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, czy Adobe After Effects CC. Do tego wymagany jest laptop z procesorem i5 lub i7, co najmniej 8 GB pamięci RAM oraz dedykowaną kartą graficzną. Pracę na laptopie ułatwi dysk SSD, który zapewnia szybszy dostęp do danych i płynniejsze działanie aplikacji. Warto szukać laptopa z dobrej jakości matrycą IPS, która zapewnia lepsze kąty widzenia oraz ekran z rozdzielczością Full HD. 

Jaki laptop dla studenta informatyki?

Procesor i5 lub i7 i minimum 8 GB pamięci RAM zapewnią sprawne działanie i przetwarzanie danych. Dla wygody podczas programowania czy innych zadań, warto zdecydować się na model z większym ekranem - 15,6 cala z Full HD zapewni optymalny komfort pracy.  Dobrze, jeśli ekran będzie matowy, dzięki czemu nie będzie odbijał tak światła, ale nie ma potrzeby inwestować w laptop z ekranem IPS. 

Laptop dla ucznia - jaki wybrać?

Nie zapomnieliśmy także o młodszych uczniach szkolnych, którym laptop również przyda się do nauki. Taki laptop nie musi być bardzo mobilny, ponieważ uczniowie raczej nie zabierają komputerów do szkoły, lecz jeśli rodzicom na tym zależy mogą zdecydować się np. na urządzenia 2w1. Najważniejsza jednak będzie płynna praca systemu operacyjnego i wytrzymałość. W wolnych chwilach dzieci będą chciały też swobodnie np. oglądać filmy czy grać w gry. Poniżej wybraliśmy kilka modeli, które powinny spełnić oczekiwania zarówno rodziców jak i uczniów. 

Więcej o: