Jaki smartwatch wybrać? Zobacz nasze typy i porady, na co zwrócić uwagę przez zakupem

Zastanawiasz się nad zakupem smartwatcha, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Wybraliśmy kilka najciekawszych propozycji i podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by wybrać smartwatch dopasowany do twoich potrzeb.

Jaki smartwatch wybrać - nasze propozycje

To jeden z najnowocześniejszych modeli dostępnych na naszym rynku, który przy tym jest łatwy i intuicyjny w obsłudze. Poza podstawowymi funkcjami łączącymi go ze smartfonem ma też dodatkowe opcje, jak np. GPS, miernik pulsu, akcelerometr, żyroskop czy barometr. Elegancki wygląd sprawi, że przypadnie też do gustu osobom, które wolą bardziej klasyczne zegarki. 

Bardzo stylowy i porządny, "inteligentny" zegarek, który działa na baterii do 7 dni. Nie ma tak wielu funkcji, jak smartwach Samsung, jednak to solidna propozycja dla osób, które oczekują, by zegarek bezproblemowo odbierał wiadomości, e-maile, wyświetlał powiadomienia i monitorował naszą aktywność. Firma Garmin znana jest z wytrzymałych produktów, a zegarek jest przy tym lekki i wygodny. 

To bardzo dobry smartwatch w tym przedziale cenowym. Nie może konkurować z najdroższymi i najnowocześniejszymi modelami na rynku, jest jednak doskonałą propozycją, jeśli szukacie taniego smartwatcha. Ma sporo funkcji, których oczekuje wielu użytkowników, np. czujnik tętna, licznik kalorii, licznik kroków, monitor snu, obsługa wiadomości e-mail, SMS, połączeń, czy też odbiornik GPS. Duży plus za wytrzymałość i typowy dla Xiaomi minimalistyczny design, który pasuje zarówno do stylu sportowego, jak i biznesowego. 

Apple Watch 3 to bardzo solidny smartwatch, nie tylko dla osób, które lepiej się czują w środowisku Apple i iOS. Wielu użytkowników ceni go przede wszystkim za intuicyjność i prostotę w obsłudze. Działa dosyć krótko na baterii (do 3 dni przy intensywnym użytkowaniu), jednak wyposażony jest w bardzo dużą liczbę przydatnych funkcji, jak kontrola głosowa, ładowanie indukcyjne czy wodoodporność. 

SmartwatchSmartwatch Fot. Shutterstock

Przydatne funkcje w smartwatchu

Od smartwatcha oczekujemy, by miał więcej funkcji niż tradycyjny zegarek. Połączony ze smartfonem, poza wyświetlaniem godziny, będzie nas informował o nowych wiadomościach SMS, e-mailach oraz połączeniach przychodzących. Smartwatch może również wyświetlać komunikaty z portali społecznościowych, informacje z kalendarza czy prognozę pogody. Do podstawowych funkcji zdecydowanej większości modeli należy także liczenie kroków i monitorowanie spalanych kalorii, a niektóre z nich mierzą też puls i aktywność serca. Ciekawą opcją są również smartwatche z miejscem na kartę SIM, które pozwalają na odbieranie i wykonywanie połączeń. 

System operacyjny w smartwachu

Większość zegarków na rynku obsługiwana jest przez system Watch OS, Android Wear lub Tizen. Ten ostatni spotykany jest tylko w smartwatchach Samsung i z urządzaniami z rodziny Galaxy współpracuje najsprawniej. Z kolei smartwatch z Watch OS będzie najlepiej spełniał swoją rolę, współdziałając z urządzeniami Apple. Większość modeli daje jednak możliwość swobodnej współpracy z większością telefonów, niezależnie od systemu. Różnice mogą być w liczbie dostępnych funkcji i sprawności ich działania. 

Na rynku można znaleźć również smartwatche z innymi systemami operacyjnymi, zwykle w tańszych modelach mniej znanych marek.

SmartwatchSmartwatch Fot. Shutterstock

Jaki wyświetlacz w smartwatchu?

Wyświetlacz wpływa na komfort korzystania ze smartwatcha, dlatego jest jedną z najważniejszych jego cech. Najpopularniejsze są zegarki z wyświetlaczami IPS, OLED i AMOLED. W najnowszych modelach Samsunga trafimy na ekran Super AMOLED, który prezentuje się najlepiej spośród wszystkich, jednak wiąże się to z wyższą ceną zegarków od tego producenta. Rzadko, lecz również spotykane, są smartwache z ekranem e-ink, podobnym jak w czytnikach e-booków. Są bardzo energooszczędne, jednak nie wyświetlają kolorów, a obsługa zaawansowanych aplikacji jest utrudniona lub niemożliwa. 

Smartwatche oferują wyświetlacze w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można bez problemu dopasować model, który będzie nam odpowiadał wizualnie i pod kątem funkcjonalności. 

Smartwatch - bateria w smartwachu

Bateria w smartwachu to kolejny bardzo ważny element, na jaki warto zwrócić uwagę, kupując tego typu sprzęt. Czas pracy na baterii skracają Wi-Fi, LTE, Bluetooth, GPS czy bardzo duże i jasne wyświetlacze. Im pojemniejsza bateria tym oczywiście lepiej (optymalnie powyżej 200 mAh), lecz poza jej rozmiarem liczy się także wydajność. Większość gadżetów wymaga częstego ładowania - nawet  2-3 razy w tygodniu. 

SmartwatchSmartwatch Fot. Shutterstock

Smartwatch dla sportowców - na co zwrócić uwagę

Jeżeli planujemy z zegarkiem na ręku uprawiać sport, to najważniejsze, aby był on wytrzymały. Warto również, żeby był wodoodporny i pyłoodporny. Dobrze, jeśli jest dodatkowo lekki i wygodny, tak by nie przeszkadzał podczas ćwiczeń. Popularną opcją dla sportowców są też smartbandy, czyli "inteligentne" opaski, które monitorują naszą aktywność podczas ćwiczeń, ale oferują nieco mniejszą funkcjonalność. 

Smartwatch dla dziecka - jaki wybrać? 

Dzieci coraz wcześniej interesują się nowoczesną technologią, a smartwatch jest ciekawym gadżetem, który można sprezentować zamiast tradycyjnego zegarka. Warto zwrócić uwagę na modele, które oferują wiele przydatnych dla dziecka (i rodziców) funkcji, np. głosowe powiadamianie o godzinie, budzik, gry, plan lekcji, GPS, przycisk SOS lub ustalenie strefy bezpieczeństwa dziecka. Dzięki tej ostatniej funkcji opiekun zostanie powiadomiony, gdy dziecko oddali się poza wyznaczony teren.

Więcej o: