Jakie głośniki do telewizora? Kino domowe czy soundbar - co wybrać?

Wbudowane do telewizorów głośniki rzadko spełniają oczekiwania bardziej wymagających osób, które oczekują kinowych wrażeń podczas oglądania filmów. Co wybrać, by podnieść jakość dźwięku w naszym telewizorze? Porównujemy kina domowe i soundbary.

Soundbar - zalety i wady

Jeżeli chcemy zaoszczędzić miejsce i środki, to soundbar będzie najlepszym rozwiązaniem na poprawienie jakości dźwięku z naszego telewizora. Potrafi kosztować ponad dwa razy mniej niż zestaw kina domowego. Niestety nie dorówna jakością dźwięku pełnemu zestawowi kina domowego, jednak dobrze poradzi sobie w małych pomieszczeniach. Składa się najczęściej z pojedynczej belki, chociaż można również znaleźć zestawy z dodatkowym subwooferem, a nawet kompletem tylnych głośników. 

Jak wybrać soundbar - na co zwracać uwagę?

Wybierając soundbar warto zwrócić uwagę na kilka czynników technicznych. Zwykle belka składa się z kilku głośników i im ich więcej, tym większe szanse na lepsze nagłośnienie. Ciekawą opcją są soundbary, które dają możliwość podłączenia dodatkowych tylnych głośników, jako rozszerzenie belki. Wiąże się to z dodatkowym wydatkiem i większą przestrzenią, ale pozwala dać namiastkę dźwięku przestrzennego. Ważne, by sprawdzić w jakie złącza wyposażony jest soundbar - HDMI to podstawa byśmy mogli podłączyć konsolę, dekoder czy inne sprzęty. 

Jaki soundbar do TV? Nasze typy

Jeżeli szukacie soundbara w rozsądnej, niewysokiej cenie, to ten głośnik was nie zawiedzie. To bardzo porządny produkt, który świetnie się sprawdzi w niewielkich  pomieszczeniach. 

Polk Audio Magnifi Mini, ok. 1300 zł

Bardzo solidny soundbar, który wyróżnia czysta jakość dźwięku. Mimo małych rozmiarów, dzięki którym zmieści się w każdym pomieszczeniu, daje bardzo dobry dźwięk. 

Samsung HW-K950, ok. 3500 zł

To soundbar z wysokiej półki, którym Samsung próbuje dorównać pełnym zestawom kina domowego. Posiada wsparcie dla  Dolby Atmos, ale gorzej radzi sobie z dźwiękiem DTS:X. Jeżeli jednak rzadko sięgamy po filmy Blu-ray, nie będzie to dla nas tak uciążliwe. 

Kino domowe - zalety i wady

Kino domowe zdecydowanie zajmuje więcej miejsca niż soundbar i najczęściej składa się z zestawu 5 lub 7 (czasem nawet 9) głośników plus dodatkowego subwoofera. Dobrze sprawdza się do większych pomieszczeń, ale jeśli dysponujemy niewielkim salonem możemy również zdecydować się na zestaw głośników 2.1. Jakość dźwięku z kina domowego jest znacznie wyższa niż z soundbara i pozwala na odczucie dźwięku przestrzennego, podobnie jak w kinie. Możecie również zdecydować się na głośniki bezprzewodowe, ale musicie mieć na uwadze to, że jakość dźwięku będzie nieco słabsza (dla wielu osób jest niemal niezauważalne).

Dobrej jakości kino domowe to koszt kilku (czasem nawet kilkunastu) tysięcy złotych. W sklepach znajdziemy gotowe komplety oferowane przez popularnych producentów, których cena jest znacznie przystępniejsza. Jakość dźwięku z takiego zestawu kina domowego będzie słabsza niż skomponowanego samodzielnie z dodatkowym amplitunerem, ale dla wielu użytkowników może okazać się wystarczająca. Tego typu gotowe zestawy są łatwe i intuicyjne w obsłudze, dodatkowo dobrze prezentują się w komplecie z telewizorem. 

O kompletowaniu własnego kina domowego pisaliśmy dokładniej już w tym artykule i jeżeli potrzebujecie szczegółowych odpowiedzi, zachęcamy was do zapoznania się z tym tekstem. Poniżej wybraliśmy dla was kilka modeli głośników, od których można zacząć tworzenie własnego zestawu kina domowego. 

Głośniki 2.1 do telewizora - nasz wybór

Głośniki 2.1 sprawdzą się zarówno do odtwarzania muzyki, jak i podczas oglądania większości programów. Dodatkowy głośnik basowy pogłębi niskie tony. Są wygodnym i kompaktowym rozwiązaniem, kompromisem pomiędzy większym kinem domowym a sounbarem. Poniżej wybraliśmy kilka polecanych modeli

Zapewniają czysty dźwięk i dobre basy. W tym przedziale cenowym to jeden z najlepszych zestawów 2.1 na rynku. Doskonale się sprawdzą do telewizora lub komputera. 

Zestaw głośników w bardzo dobrej cenie, który chwalony jest przez kupujących ze względu na dobrą jakość dźwięku w stosunku do niewysokiej ceny. 

Jeżeli nie możecie sobie pozwolić na zestaw głośników 5.1, ponieważ chcecie zaoszczędzić miejsce to ciekawą propozycją będzie ten komplet 2.1 z certyfikatem THX z mocą 200 W. 

Zestaw głośników 5.1 - nasz wybór

Najwyższej jakości kina domowe składają się z zestawu 5 lub 7 mniejszych głośników i 1 basowego. To doskonały wybór, jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń i zależy nam na najwyższej jakości dźwięku. Taki zestaw głośników wraz z odpowiednim telewizorem lub projektorem pozwoli cieszyć się niemal kinowymi wrażeniami. 

Mocne, głośne i czyste głośniki, które dobrze sobie radzą zwłaszcza z niskimi tonami (wysokie bywają nieco wyciszone). Solidny sprzęt w rozsądnej cenie, który sprawdzi się przede wszystkim podczas oglądania filmów. 

Bose Acoustimass 6, ok. 2000 zł

Te małe głośniki mogą zaskoczyć bardzo dobrą jakością dźwięku. Mimo niewielkich rozmiarów system zapewnia dobre wrażenia dźwięku przestrzennego, czystość i sporą moc. 

Jeżeli szukacie naprawdę taniej propozycji, ale jednocześnie chcecie cieszyć się dźwiękiem w jakości 5.1 to ten zestaw głośników będzie najlepszym wyborem. Zapewnia przyzwoitą jakość dźwięku i dobre wrażenia przestrzenne, jak na ten przedział cenowy. 

Więcej o: