Jak wybrać golarkę elektryczną? Nasze typy i porady, na co zwracać uwagę

Golarka elektryczna to dla wielu mężczyzn jeden z podstawowych gadżetów. Wybraliśmy dzisiaj dla was trzy solidne, godne polecenia modele i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę szukając właściwej maszynki dla siebie.

Jaką golarkę elektryczną wybrać? Nasze typy

Nasze typy od lewej: Braun Series 3 ProSkin; Philips AquaTouch i Philips Multigroom (Seria 5000)Nasze typy od lewej: Braun Series 3 ProSkin; Philips AquaTouch i Philips Multigroom (Seria 5000) kolaż redakcja, materiały producentów

Na początek wybraliśmy dla was niedrogą maszynkę do golenia z linii Multigroom. Prezentuje ona świetny stosunek ceny do jakości, a dużym plusem jest duża ilość nasadek - 4 do włosów i 5 do zarostu. Jest również wodoodporna, dzięki czemu może być używana pod prysznicem. Pracuje na baterii do 80 min, ale niestety pełne naładowanie jej zajmuje do 16 godzin.

Cena: ok. 160 zł. 

To propozycja dla mężczyzn, dla których większość golarek elektrycznych jest zbyt agresywna. Folia SensoFoil i technologia MicroGrip wychwytuje więcej włosków już za pierwszym pociągnięciem, dzięki czemu golenie jest krótsze, dokładniejsze i nie podrażnia skóry. Maszynka działa dosyć krótko na baterii - do 45 min, ale do pełnego naładowania wystarczy jej godzina. Dodatkowym plusem jest możliwość golenia na mokro lub sucho.

Cena: ok. 340 zł

Ostrza MultiPrecision oraz system Super Lift & Cut gwarantują bardzo dokładne golenie nawet przy twardym czy nieregularnym zaroście. Lepiej radzi sobie podczas golenia na sucho, jednak jest również możliwość golenia na mokro. Dodatkowym plusem jest dołączony do zestawu trymer do wąsów i bokobrodów oraz stacja czyszcząco-ładująca SmartClean. Maszynka pracuje do 45 min na baterii i potrzebuje 1 godziny do pełnego naładowania. Na szczęście model został dodatkowo wyposażony w funkcję szybkiego ładowania. 

Cena: ok. 500 zł

Golarka głowicowa czy foliowa?

Podstawowym rozróżnieniem golarek elektrycznych będzie podział na modele głowicowe (rotacyjne) oraz foliowe. 

Golarki rotayjne wyposażone w ruchome głowice zapewniają dobry kontakt maszynki ze skórą, dzięki czemu sprawdzają się w przypadku bardzo twardego lub nieregularnie rosnącego zarostu. Golenie odbywa się za pomocą ruchów kolistych i przebiega szybciej niż za pomocą golarki foliowej. Niestety za dobry model trzeba zapłacić więcej niż w przypadku modeli foliowych.

Golarki foliowe to tańsze rozwiązanie, jednak należy zwrócić uwagę na to, by wybrać model z podwójnymi lub potrójnymi systemami, ponieważ dopiero takie zapewnią dokładny efekt golenia. Najlepsze modele z kolei wyposażone są nawet w pięć elementów tnących. Ostrza znajdują się bliżej skóry niż w modelach głowicowych, dzięki czemu zapewniają dokładniejsze golenie. Niestety sam proces zajmuje więcej czasu. 

Przy wyborze pomiędzy golarką rotacyjną a foliową nie bez znaczenia będzie również rodzaj zarostu. Golarki foliowe poradzą sobie w przypadku, kiedy zarost rośnie w jednym kierunku, jednak z bardziej wymagającym owłosieniem lepiej poradzi sobie golarka głowicowa. 

Golarki męskie elektryczne - rodzaj zasilania

Ze względu na rodzaj zasilania możemy podzielić golarki na sieciowe, akumulatorowe, na baterie czy akumulatorowo-sieciowe. Polecane przez nas powyżej modele działają bezprzewodowo, co zapewnia większą wygodę podczas golenia. Ich jedynym minusem jest to, że trzeba pilnować stanu akumulatora. Droższe modele posiadają wyświetlacz, który informuje nas o poziomie naładowania urządzenia. Modele sieciowe z kolei będą często tańsze, dlatego jeśli zależy wam na najniższej cenie, można rozważyć również taką opcję. Plusem przewodowych maszynek jest to, że są one lekkie, ponieważ nie mają w środku akumulatora czy baterii, nie trzeba również martwić się o rozładowanie w trakcie pracy. Golarki akumulatorowo-sieciowe łączą w sobie zalety obu rozwiązań. 

Jaką golarkę kupić - na co zwrócić uwagę?

O większości najważniejszych cechach golarek już wspomnieliśmy. Kupując maszynkę elektryczną należy przede wszystkim dopasować system golenia do swojego zarostu oraz wziąć pod uwagę rodzaj zasilania. W przypadku golarek bezprzewodowych należy zwrócić uwagę na długość czasu pracy na baterii oraz szybkość pełnego naładowania urządzenia. Dodatkowym plusem będzie tu funkcja szybkiego ładowania. Niemniej ważna będzie ogólna jakość wykonania i wygoda użytkowania - czy golarka dobrze leży w ręku podczas pracy. Ważna będzie również łatwość czyszczenia i konserwacji golarki. Szczoteczka czyszcząca dołączona do maszynki to absolutne minimum, ale warto pomyśleć również o modelu ze specjalną stacją czyszcząco-konserwującą. 

Golarki męskie - dodatkowe funkcje

Bardziej zaawansowane golarki męskie mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które mogą usprawnić codzienne golenie. Z najciekawszych i najpopularniejszych opcji dodatkowych warto wymienić:

  • wskaźnik ładowania i poziomu baterii
  • wskaźnik zużycia głowic lub ostrzy
  • wodoodporność
  • trymer i inne dodatkowe końcówki
  • system szybkiego ładowania.

Golarki elektryczne to bardzo różnorodna grupa produktów, wśród których najtańsze możemy kupić już za około 40 zł. Warto jednak zainwestować w dobry model, który nie będzie podrażniał skóry twarzy i poradzi sobie z naszym zarostem. 

Więcej o: