Tak ważny, a tak niedoceniony - powerbank. Jak wybrać, aby nie żałować zakupu?

Wybór powerbanku wbrew pozorom pozorom nie jest rzeczą łatwą. Okazuje się, że nawet tak proste urządzenie zaskakuje mnogością zastosowanych w nim rozwiązań. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby kupić idealny model?

Pojemność, a rozmiary i waga

Pierwszą i najważniejszą decyzją jest wybór konkretnej pojemności powerbanka. Dziś najpopularniejsze są wersje o pojemności 10 000 mAh, ale wybór jest bardzo szeroki - od ok. 2 000 do ok. 25 000 mAh.

Oczywiście im większe ogniwo w banku energii tym większą liczbę urządzeń można naładować. Niestety wraz ze wzrostem pojemności rośnie również wielkość i waga samego powerbanku. Wybór powinien być więc kompromisem między akceptowanymi rozmiarami i wystarczającą pojemnością ogniwa.

Jakość wykonania i wskaźniki

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest materiał, z którego został wykonany powerbank i jakość spasowania elementów. W sklepach znajdziemy najczęściej modele wykonane z plastiku i metalu. Ten drugi materiał gwarantuje lepszą odporność na upadki i zarysowania.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na sposób pokazywania energii pozostałej w ogniwie. Najczęściej na jednej z krawędzi powerbanku znajdziemy cztery kropki służące jako wskaźnik naładowania i pokazujące jedynie przybliżone wartości. Niektóre modele mają też niewielkie wyświetlacze podające dokładne wartości w procentach.

Najpotężniejsze powerbanki na rynkuNajpotężniejsze powerbanki na rynku fot. pixabay

Dostępność i rodzaje portów

W zależności od modelu powerbanki są najczęściej wyposażone w jeden lub dwa porty USB. Chodzi tu duże "komputerowe" gniazda, do których podłączymy rozładowany smartfon czy tablet.

W przypadku wersji w dwoma gniazdami USB możemy ładować dwa urządzenia w jednym czasie. Warto sprawdzić jednak, czy przy jednoczesnym ładowaniu powerbank dostarcza maksymalne natężenie (najczęściej 2A) do: obu gniazd, tylko jednego czy rozdziela je po równo na dwa urządzenia.

Poza tym, każdy powerbank jest jeszcze wyposażony w małe gniazdo do ładowania wbudowanego w niego ogniwa. W starszych modelach producenci umieszczali gniazdo MicroUSB. Obecnie coraz bardziej popularne staje się USB typu C.

Podczas wyboru najlepiej sugerować się tym, jakie gniazdo jest wbudowane w urządzenie, które do powerbanka zamierzamy podpinać najczęściej. Warto zadbać, aby był to ten sam standard, dzięki czemu unikniemy noszenia ze sobą kilku różnych kabli.

Obsługa Quick Charge

Na koniec warto dowiedzieć się czy wybrany model powerbanku obsługuję technologię Quick Charge (obecnie najpopularniejsza wersja to Quick Charge 3.0).

To standard szybkiego ładowania, który jest dziś bardzo popularny w nowych smartfonach, nawet ze średniej i niższej półki. Dzięki powerbankom wspierającym tę funkcję, będziemy mogli w całości wykorzystać potencjał szybszego ładowania. Nawet jeśli macie starszy model smartfona warto dopłacić do powerbanka z Quick Charge.

Po pierwsze, takie urządzenia najczęściej pozwalają też szybciej naładować wbudowane weń ogniwo. Po drugie, bardzo prawdopodobne, że wasz kolejny telefon będzie obsługiwał już standard szybkiego ładowania i wówczas obecność tej technologii w powerbanku okaże się przydatna.

Więcej o: