Mały i tani, ale ratuje jakość dźwięku w smartfonie. Jak wybrać idealny głośnik Bluetooth?

Dzisiejszych smartfonów nie można pochwalić za jakość dźwięku. Na szczęście tu z pomocą przychodzą mobilne głośniki Bluetooth. Przy odrobinie dobrych chęci znajdziemy elegancki i dobrze wykonany model za niewielkie pieniądze, a wybór jest ogromny.

Głośniki Bluetooth przez ostatnie kilka lat przeszły bardzo długą drogę i dziś mogą zadziwić nieoswojonych z technologią swoim stosunkiem jakości dźwięku do wielkości urządzenia. O ile oczywiście dokonamy słusznego wyboru.

Bez problemu znajdziemy na rynku modele, które nadadzą się zarówno do szybkiego wypadu na grilla, jak i delektowania się dźwiękiem w domowym zaciszu. Wybór jest ogromny. Warto więc wiedzieć na jakie parametry zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu.

Wielkość i wygląd

Chyba najważniejszą cechą głośników Bluetooth jest ich mobilność. Najmniejsze modele mieszczą się w kieszeni, nieco większe w damskiej torebce, jeszcze większe schowamy w plecaku, a największe to urządzenia na kółkach przypominające średniej wielkości walizkę.

W tej kwestii wszystko zależy od preferencji konsumenta. Sprzęt służący do rozkręcenia imprezy w plenerze może być sporych rozmiarów, ale już urządzenie dla podróżnika powinno być małe i lekkie.

Warto zwrócić uwagę także na wygląd. Jest spory wybór głośników Bluetooth różniących się designem i starannością wykonania - od rzucających się w kolorowych modeli wykonanych z taniego plastiku, przez "pancerne" wykończone gumą, po stylowe "dzieła sztuki" z drewna i eleganckie z aluminium.

Jakość dźwięku

Niestety nie ma ogólnej zasady określającej, który z głośników jest lepszy od innego. Jakość dźwięku jest kwestią subiektywną i niemożliwą do określenia widząc tylko specyfikację na papierze. Aby ją ocenić należałoby przetestować każdy model z osobna. Można jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na liczbę membran, z których składa się głośnik. Najtańsze i najmniejsze urządzenia będą dysponowały tylko jedną, nieco większe dwoma, a największe kilkoma i dodatkowym głośnikiem niskotonowym, czyli subwooferem.

Nieco generalizując można uznać, że system stareo zapewni rozsądną relację wielkości urządzenia do jakości dźwięku. Jeśli jednak nie przeszkadzają wam duże wymiary możecie zdecydować się na urządzenie z wbudowanym subwooferem. Drugą kwestią jest jeszcze moc głośnika wyrażona w watach - im jest większa tym sprzęt będzie głośniejszy (co nie znaczy lepszy).

Warto też dowiedzieć się czy konkretny model można sparować z drugim identycznym głośnikiem. Niektórzy producenci pozwalają połączyć bezprzewodowo dwa egzemplarze, a to oczywiście poprawia głośność i jakość dźwięku.

Głośniki BluetoothGłośniki Bluetooth fot. materiały partnerów

Czas pracy na baterii

Wszystkie głośniki Bluetooth (poza obsługą tej technologii) łączy jedno - mają wbudowaną baterię, która pozwala cieszyć się muzyką z dala od gniazdka. Pytanie tylko jak długo.

Większość modeli wytrzyma bez ładowarki od około 4 do 8 godzin. Modele najlepsze w tej kategorii osiągają wyniki przekraczające 10 czy 12 godzin. Warto zwrócić uwagę na ten element podczas dokonywania wyboru.

Moduły, porty i inne dodatki

Poza obsługą technologii Bluetooth mobilne głośniki mogą też mieć moduł Wi-Fi lub AirPlay. Niektóre są wyposażone w NFC, co ułatwia parowanie ze smartfonem.

Można też znaleźć modele z obsługą radia FM, kart SD, pendrive'ów czy z gniazdem jack 3,5 mm, który umożliwi przewodowe połączenie ze smartfonem. Warto też zadbać o obecność mikrofonu, który zamieni głośnik w zestaw głośnomówiący oraz dokładnie sprawdzić gniazdo ładowania. Najlepiej, aby był to ten sam standard, który obsługuje nasz smartfon.

Często zdarzają się także głośniki z dodatkowym oświetleniem dyskotekowym czy głośniki - lampy. Wszystko jest kwestią gustu. Warte odnotowania są także modele z ogromnym akumulatorem służące również jako powerbank dla smartfona.

Ceny głośników Bluetooth?

Rozrzut cenowy jest wręcz gigantyczny. Najtańsze modele można dostać już za ok. 20 - 30 zł, ale raczej nie warto się nimi interesować. Nie oszukujmy się - nie będą to głośniczki najlepszej jakości. Na porządniejszy, całkiem dobrze grający a jednocześnie mobilny sprzęt trzeba przeznaczyć od ok. 80 do 200 lub 300 zł.

Najlepsze głośniki potrafią jednak kosztować znacznie więcej. Na propozycje od cenionych w świecie muzyki marek jak Bose czy Marshall trzeba zazwyczaj przeznaczyć ponad 1000 zł.

A wy korzystacie z głośników Bluetooth? Które modele możecie polecić innym?

Więcej o: