Saab wybrał Polaków. Firma z Gdyni stworzyła wirtualny okręt

Szwedzki Saab wybrał spółkę z Gdyni do opracowania modelu wykorzystującego wirtualną rzeczywistość w procesie szkolenia. Dzięki rozwiązaniu Polaków załogi będą mogły "przeżyć" każdy sztorm.

Wirtualny model mieści się w specjalnym pomieszczeniu, w którym zwiedzający, po założeniu okularów 3D, mogą poczuć się tak, jakby przebywali w CIC (z ang. Combat Information Center, czyli kapitańskim mostku) na pokładzie prawdziwego okrętu wojennego. Centrum bojowe jest zlokalizowane na dolnych pokładach okrętu i to z niego w trakcie walki dowódca kieruje okrętem.

Wirtualny sztorm

Elementem wirtualnej rzeczywistości CIC są rozwiązania produkcji Saab, w tym wielofunkcyjne konsole. Wirtualne CIC opracowano, by zademonstrować łatwość instalacji rozwiązań Saab na dowolnym okręcie. Model może również być wykorzystywany do szkolenia załóg jeszcze przed rozpoczęciem budowy lub przebudowy okrętu. Umożliwia też odwzorowanie prowadzenia morskich działań w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych.

Szkolenie na odległość

Ponadto wirtualne CIC pozwala na równoczesne szkolenie członków załogi przebywających w różnych lokalizacjach.

Wykorzystując wirtualną technologię możemy wspólnie z klientem przyspieszyć pracę przy projektowaniu okrętu. Na tym etapie mogą pojawić się różne wyzwania, np. gdy na ograniczonej przestrzeni musimy pomieścić urządzenia i systemy o dużych gabarytach, jak to ma miejsce w centrum bojowym okrętu. Wirtualna technologia pozwala na liczne dodatkowe ułatwienia i ograniczenie kosztów przy realizacji szkoleń podczas wykonywania zadań, których odtworzenie w rzeczywistych warunkach byłoby bardzo trudne. Jako kolejny etap współpracy z polskim partnerem będziemy rozważać podjęcie wspólnych działań w dodatkowych dziedzinach, m.in. wirtualnych szkoleniach w zakresie obsługi i serwisowania, jak również udział w grach wojennych

- powiedział Jyrki Kujansuu, prezes Saab Technologies Poland.

Dariusz Burciu, prezes Ignibit, stwierdził natomiast: - Cieszymy się ze współpracy i jesteśmy zadowoleni, że nasza wiedza z zakresu wirtualnej rzeczywistości przyczyniła się do usprawnienia pracy nad modelem części wnętrza okrętu. Współpraca z Saab była dla nas bardzo pozytywnym doświadczeniem. Czekamy na dalsze kroki i możliwość przedstawienia w najbliższym czasie bardziej zaawansowanych i rozbudowanych systemów.

Czytaj też: Najciekawsze, największe, najpotężniejsze okręty wojenne

Współpraca Saab z Ignibitem jest konkretnym efektem realizacji strategii grupy, mającej na celu rozbudowę „ekosystemu innowacji” dla podejmowania współpracy technologicznej z polskimi startupami.

***

Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony [NEXT TIME]

Źródło: ISBTech.pl

Więcej o: