Wybrać smartwatch czy opaskę fitness? Jakie wearables kupić?

Urządzenia wearables są dziś tańsze i łatwiej dostępne niż kiedykolwiek. Wybór jest ogromny, a decyzja dla niewtajemniczonej osoby może być bardzo trudna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby kupić dopasowane urządzenie i nie wydać fortuny.

Zegarek czy opaska?

Po pierwsze trzeba sobie jasno odpowiedzieć na pytanie, do czego ma nam służyć urządzenie. Musimy więc zdecydować, kiedy i gdzie będziemy z niego korzystać.

Do biegania, jazdy na rowerze czy pływania nieco lepszym wyborem wydaje się opaska, czyli tzw. smartband. Jest to urządzenie przeznaczone do uprawiania sportów, wytrzymałe i w pełni wodoszczelne.

Co innego, gdy chcemy z tego samego urządzenia korzystać również podczas uroczystej kolacji czy spotkania biznesowego - wtedy najlepszym rozwiązaniem jest elegancki smartwatch.

Zarówno na rynku opasek, jak i zegarków wybór i różnorodność urządzeń są tak duże, że ciężko wymienić wszystkie ich funkcje. Z reguły jednak to opaski są nieco mniej zaawansowane. Zacznijmy więc od nich.

Możliwości opasek fitness

W przypadku tych najtańszych, zaczynających się od ok. 100 zł, standardowo możemy liczyć na pulsometr oraz kilka podstawowych modułów badających aktywność za dnia i podczas snu. Większość z nich nie ma ekranu, choć zdarzają się wyjątki.

Niezwykle popularna opaska Xiaomi Mi Band 2 została wyposażona w malutki wyświetlacz pozwalający na dostęp do podstawowych informacji. Co prawda, za jakiś czas w sklepach powinien pojawić się jej następca o większych możliwościach - Mi Band 3, lecz starsza propozycja od Xiaomi wciąż jest aktualna. Na pewno jest to teraz urządzanie z najlepszym stosunkiem ceny do możliwości.

Swoistym "centrum dowodzenia" smartbandem zawsze jest smartfon, z którym urządzenie wearables trzeba połączyć przez Bluetooth.

Lepsze (i droższe) opaski są wyposażone w większe, często dotykowe ekrany, a dodatkowo mają moduły Wi-Fi, GPS czy NFC. Jedna z najbardziej zaawansowanych, Gear Fit 2 Pro, ma już duży (1,5 cala), kolorowy wyświetlacz AMOLED, który dodatkowo został charakterystycznie zagięty.

Kiedy lepiej wybrać smartwatcha?

Jeśli jesteście przyzwyczajeni do klasycznego zegarka, a opaska fitness nie pasuje do waszego dress code'u nie musicie rezygnować z inteligentnego urządzenia do noszenia na ręku. Wtedy warto zdecydować się na smartwatch, który z założenia powinien być elementem biżuterii.

Wygląd tych urządzeń jest oczywiście bardzo zróżnicowany. Niektóre zegarki mają kształt kwadratu czy prostokąta, a inne klasyczną, okrągłą kopertę. W zależności od preferencji - i rzecz jasna budżetu - można znaleźć urządzenia z paskiem gumowym, z naturalnej, wysokiej jakości skóry lub metalową bransoletą. W niektórych można również zamontować własny pasek.

A jakie są możliwości smartwatchów? Ogromne - urządzenia te w zasadzie przypominają małe smartfony. Dość powiedzieć, że poza funkcjami fitness, można za ich pomocą dzwonić i odbierać połączania, odczytywać i odpisywać na wiadomości w komunikatorach, sprawdzać wiadomości, pogodę, a nawet... zamówić Ubera. Wszystko zależy od klasy urządzenia.

Warto również zwrócić uwagę na czas pracy baterii, który w wielu modelach jest bardzo krótki oraz dodatkowe akcesoria, jak stacja ładowania. W kwestii pracy na jednym ładowaniu wygrywają jednak opaski fitness.

Ogromnie ważna jest również wodoszczelność - każdy smartwatch powinien być przynajmniej odporny na zachlapania. Na rynku jest też sporo urządzeń dla fanów pływania.

Jaki system operacyjny?

Możliwości opaski czy smartwatcha warunkuje przede wszystkim zastosowany system operacyjny. Na rynku możemy wyróżnić trzy główne OS-y. To Android Wear (Google), Tizen OS (Samsung) i iOS Watch (Apple).

Warto pamiętać, że pierwszy z nich znajdziemy na urządzeniach kilku najważniejszych producentów, drugi tylko w sprzęcie Samsunga, a trzeciego używa wyłącznie Apple. Wielu mniejszych producentów decyduje się też na własny system, który niestety w zdecydowanej większości ma znacznie mniejsze możliwości od wymienionej trójki.

Możliwości, marka, cena

Rynek urządzeń wearables jest jednym z tych, na którym możliwości warunkowane są ceną. W sklepach znajdziemy ogromny wybór bardzo tanich urządzeń.

Lepiej uważać na produkty wielu nieznanych firm, które mogą po prostu nie spełniać oczekiwań. W przypadku droższych urządzeń od takich firm jak Samsung, Huawei czy Apple możemy być pewni, że smartwatch czy smartband potrafią naprawdę dużo. Wyższa jej jednak ich cena.

Więcej o: