Najtańsze laptopy do 1500 zł. Ta półka cenowa to sztuka kompromisu

Na zakup przenośnego komputera przeznaczamy nawet kilka tysięcy złotych. Nie każdy jednak potrzebuje drogiego sprzętu, bo do przeglądania internetu i korzystania z pakietu biurowego nadadzą się także słabsza, ale tańsze laptopy.

Jeśli zamierzacie wykorzystywać laptopa do mało wymagającej pracy, wydawanie kilku tysięcy złotych nie jest konieczne - wszak nawet mało wydajne podzespoły podołają najprostszym zadaniom.

Ceny najtańszych laptopów na rynku zaczynają się już od 1000 zł, a czasem trafimy nawet na tańsze propozycje. Łatwo jednak wpaść w sidła zbyt atrakcyjnych ofert. Podpowiadamy co jest kluczowe i na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera przenośnego.

Podstawowa specyfikacja

Nie ma się co łudzić. Korzystanie z laptopa kosztującego mniej niż 1500 zł to sztuka kompromisu. Procesory, w które producenci wyposażają takie konstrukcje oferują zazwyczaj podobną wydajność wystarczającą do przeglądana stron w internecie i korzystania z pakietu biurowego. Nawet mniej wymagające gry trzeba więc odstawić z powrotem na półkę.

W tej cenie łatwo trafić na sprzęt z 2 GB pamięci RAM, która w większości sytuacji nie wystarczy do komfortowej pracy. Warto zadbać zatem, aby zdecydować się na laptopa z 4 GB RAM. W dzisiejszych czasach z łatwością znajdzie w sklepach przynajmniej kilkanaście różnych modeli.

Laptopy do 1500 złLaptopy do 1500 zł fot. materiały partnerów

Rodzaj i rozdzielczość ekranu

Niestety osoby chcące wykorzystać taniego laptopa do konsumpcji multimediów muszą iść na duży kompromis. W cenie poniżej 1500 zł dominują matryce TN o słabym odwzorowaniu kolorów, kontraście i niskiej rozdzielczości.

Są to też przeważnie wyświetlacze z rozdzielczością HD, jednak  coraz chętniej producenci wypuszczają też propozycje z panelami Full HD. Jeśli dobrze poszukacie, uda wam się znaleźć laptopy z ekranem IPS o rozdzielczości Full HD kosztujące poniżej 1500 zł.

Warto zastanowić się też jaka przekątna ekranu jest potrzebna. Wybór jest duży - od ok. 10 do ponad 15 cali. Im mniejszy wyświetlacz, tym większe zagęszczenie pikseli. Można więc powiedzieć, że obraz na małym ekranie będzie wyglądał nieco lepiej.

Z Windowsem czy bez?

Na koniec warto zwrócić uwagę na jedną, niezwykle istotną kwestię. Nie każdy nowy komputer ma zainstalowawszy system operacyjny. Łatwo wpaść w taką pułapkę kupując niezłego laptopa w bardzo atrakcyjnej cenie.

Koszt zakupu Windowsa to kolejne kilkaset złotych. Oferta bez systemu jest więc skierowana dla użytkowników, które chcą postawić na jedną z dystrybucji Linuxa lub posiadają już licencję na produkt Microsoftu.

A może używany lub z outletu?

Zakup laptopa w cenie poniżej 1500 zł nie jest więc łatwy. Za podobne pieniądze ledwie dostaniemy porządnego smartfona.

Rozwiązaniem jest zakup używanego urządzenia. Laptopów nie musimy wymieniać tak często jak smartfonów, a kilkumiesięczny sprzęt z drugiej ręki może uszczuplić nasz domowy budżet o kilkaset złotych mniej niż odpowiednik wprost ze sklepowej półki.

Ciekawych ofert warto szukać na portalach aukcyjnych, np. Allegro lub OLX. Warto jednak dobrze zapoznać się ze specyfikacją i prześwietlić sprzedawcę przed zakupem.Warto też sprawdzić czy laptop ma zainstalowaną legalną wersję Windowsa.

Jeśli postawicie na laptopa, którego okres gwarancyjny dobiegł już końca można też spróbować ulepszyć komputer po zakupie. Samodzielnie wymieniając dysk na SSD można dać laptopowi drugie życie wydając często niewiele ponad 100 zł.

Inną, bardziej bezpieczną alternatywą jest zakup laptopa z tzw. outletu działającego w ramach sklepów z elektroniką. Można znaleźć tam sprzęt z drobnymi uszkodzeniami (np. słabo widoczne rysy na obudowie) z ceną obniżoną nawet o kilkaset złotych.

Więcej o: