PlayStation 1 powraca. Już w grudniu kultowa konsola Sony znów trafi na sklepowe półki. Znamy cenę

Sony szykuje wspaniały prezent dla graczy z nostalgią wspominających pierwsze PlayStation. Do sprzedaży wejdzie PS Classic - wierna, choć "ulepszona" kopia legendarnej konsoli. Co dostaniemy za niespełna 450 zł?

Od premiery pierwszego PlayStation w Europie minęły już ponad 23 lata, jednak wciąż wielu graczy z utęsknieniem wspomina przełomowy produkt Sony. Japoński producent najwyraźniej zdaje sobie z tego sprawę, bo właśnie zapowiedział "odświeżoną wersję" konsoli - PlayStation Classic.

Sony zapowiada, że Classic jest wierną kopią oryginalnego PlayStation. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Zachowano układ przycisków i złączy, a także charakterystyczny design obudowy. Inne - co nie powinno być zaskoczeniem - są za to złącza.

Czytaj też: Miniaturowa retro konsola Nintendo bije rekordy sprzedaży

PlayStation Classic wyposażono w przewód HDMI (do 720p), a dwa dołączone do zestawu kontrolery pierwszej generacji (baz gałek analogowych) będzie trzeba podłączyć przez porty USB.

Sony PlayStation ClassicSony PlayStation Classic fot. Sony

Zauważalną różnicą są też zupełnie inne wymiary obudowy. PlayStation Classic jest o 45 proc. mniejsza od oryginalnej konsoli po bokach, o 80 proc. jeśli chodzi o ogólną objętość i waży zaledwie 170 g. Niestety mniejsze wymiary konsoli oznaczają, że gry nie będą odtwarzane jak dawniej z płyt CD.

Odświeżone PlayStation będzie sprzedawane wraz z 20 fabrycznie zainstalowanymi grami. Będą to klasyki lat 90-tych takie jak: Final Fantasy VII, Jumping Flash!, R4: Ridge Racer Type 4, Tekken 3 czy Wild Arms. Niestety nie będzie możliwości odtworzenia żądnej innej gry spoza pamięci urządzenia.

 

PlayStation Classic trafi do sprzedaży w Polsce 3 grudnia br. Rekomendowana cena będzie wynosić nad Wisłą 449 zł.

Oryginalny system PlayStation zadebiutował w Japonii dokładnie 24 lata wcześniej - 3 grudnia 1994 r. Dzięki przełomowym innowacjom wywarł duży wpływ na przemysł gier w latach 90-tych i stał się najpopularniejszą konsolą do gier na świecie. Do klientów na całym świecie trafiło ponad 100 mln egzemplarzy.

Kolejna generacja poradziła sobie jeszcze lepiej. Sprzedaż PlayStation 2 przekroczyła 150 mln sztuk i do dzisiaj ten rekord nie został pobity. PlayStation 3 zyskało z kolei sympatię ponad 80 mln graczy. Podobnym wynikiem na dzień dzisiejszy może pochwalić się wciąż bardzo popularne PlayStation 4.

---

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: