Masz PlayStation 4? Uważaj na tajemnicze wiadomości. Mogą zablokować twoją konsolę

Daniel Maikowski
Użytkownicy PlayStation 4 na całym świecie otrzymują od nieznajomych tajemnicze wiadomości. Ich otwarcie skutkuje blokadą konsoli. Jak uniknąć problemów i odblokować urządzenie?

O tym, że zwykła wiadomość może zablokować urządzenie przekonali się w przeszłości m.in. właściciele iPhone'ów. Teraz podobny problem spotkał użytkowników PS4. Wielu z nich otrzymuje tajemnicze prywatne wiadomości od nieznajomych.

Zawierają one "dziwny" ciąg znaków, który blokuje konsolę, a następnie wprowadza ją w pętle nieustannych resetów (tzw. bootloop). Problemu nie rozwiązuje wyłączanie konsoli czy też odłączenie jej od sieci i ponowne podłączenie. Istnieje inne rozwiązanie.

Jak wyprowadzić PS4 z "bootloopa"?

Prawdopodobnie wkrótce sprawą zajmie się Sony i opublikuje łatkę, która zlikwiduje ten błąd. Póki co, użytkownicy konsoli muszą liczyć na siebie. Na szczęście istnieje sposób na odblokowanie konsoli i wyprowadzenie jej z "bootloopa".

W tym celu powinniśmy wprowadzić PS4 w "tryb bezpieczny". Aby to zrobić należy przytrzymać przycisk zasilania do momentu usłyszenia dwóch sygnałów. Następnie podłączamy do urządzenia kontroler przez kabel USB i wciskamy przycisk PS.

Gdy uruchomimy już menu "tryb bezpieczny", to powinniśmy wybrać opcję "odbuduj bazę danych". Proces ten może potrwać od jednej do nawet kilku godzin. Gdy się zakończy nasza konsola powinna znów działać.

Jak zablokować otrzymywanie wiadomości?

Jeśli nie padliście ofiarą dziwnego ataku, to warto się przed nim zabezpieczyć. W tym celu sugerujemy zablokowanie wiadomości od nieznajomych. Aby to zrobić, należy wejść w ustawienia konsoli, a następnie wybrać menu. "Zarządzanie kontem" i "Ustawienia Prywatności". Teraz możemy zdecydować o tym, kto może wysyłać nam prywatne wiadomości, a kto nie.

Drugim sposobem na zabezpieczenie się przed blokadą naszej konsoli jest odbieranie wiadomości poprzez aplikację mobilną PS Messages. W tym konkretnym wypadku nie musimy się martwić - atak jest niegroźny dla naszego smartfona.

Więcej o: