Koniec z naciąganiem na SMS-y. Orange blokuje usługę. Czekamy na pozostałych operatorów

Od 1 listopada klienci Orange nie będa mogli już zamówić płatnych SMS-ów i MMS-ów z poradą wróżki, horoskopem czy prognozą pogody. To znakomita wiadomość dla wszystkich... poza oszustami.

O wyłudzaniu pieniędzy za pomocą SMS-ów Premium na łamach naszego serwisu piszemy już od wielu lat. To jedno z najpopularniejszych oszustw, które wciąż zbiera żniwo. Schemat działań naciągaczy jest zawsze bardzo podobny.

Oszuści wysyłają nam wiadomość z informacją, że właśnie aktywowaliśmy jakąś płatną usługę. Informują nas również, że aby ową usługę wyłączyć musimy przesłać SMS-a o określonej treści pod określony numer. Sęk w tym, że to właśnie ta wiadomość powoduje aktywację bardzo drogiej subskrypcji SMS/MMS, która obciąża nasze konto.

Ten bardzo prosty trik jest niestety bardzo skuteczny. Jedna z ofiar takiego przekrętu otrzymała rachunek telefoniczny, który opiewał na kwotę 1300 złotych, a koszt otrzymania pojedynczego SMS-a może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych.

Już jakiś czas temu za SMS-owych oszustów postanowił wziąć się resort cyfryzacji. W marcu 2018 w życie weszła nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, która zakłada automatyczną blokadę usługi SMS Premium po przekroczeniu określonej kwoty, jak również upraszcza proces reklamacji w przypadku osób, które padły ofiarą oszustów.

Orange ogłasza: Koniec SMS-ów Premium

Orange postanowił jednak pójść krok dalej. "Pomarańczowy" operator poinformował właśnie, że począwszy do 1 listopada br. klienci sieci nie będą już mogli zamówić płatnych przychodzących SMS i MMS specjalnych.

Klienci, którzy zamówili takie usługi wcześniej, będą mogli z nich korzystać do czasu, aż sami z nich zrezygnują lub dostawca zaprzestanie ich świadczenia

- czytamy w komunikacie Orange.

Nie ma chyba wątpliwości, że większość klientów za SMS-ami i MMS-ami Premium tęsknić nie będzie. Tego typu usługi miały być może sens w czasach, gdy internet w Polsce raczkował. Dziś mało kto korzysta z nich świadomie, co przyznaje Orange.

Liczba użytkowników SMS i MMS specjalnych malała z roku na rok. Zdarzały się także przypadki nadużyć, co spowodowało m.in. nowelizację przepisów prawa telekomunikacyjnego regulujących te kwestie.

- podkreśla operator.

Odgórna blokada usługi SMS Premium praktycznie eliminuje potencjalne oszustwa. Dlatego decyzji Orange możemy jedynie przyklasnąć. Pozostaje liczyć, że śladem "Pomarańczowych" podążą również pozostali operatorzy.

Więcej o: